Czarny kolos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarny kolos
Black Colossus
Autor Robert E. Howard
Typ utworu opowiadanie fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania czerwiec 1933

Czarny kolos (Black Colossus) – opowiadanie Roberta E. Howarda z gatunku magii i miecza opublikowane w czerwcu 1933 roku w czasopiśmie "Weird Tales".

Jest czwartyą częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiejConan z Cymerii. Treścią opowiadania jest starcie między Conanem, stojącym na czele armii królestwa Khoraja, a pradawnym magiem Thugra Khotanem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Shevatas, ambitny złodziej, wdziera się do krypty, w której spoczywa mag Thugra Khotan, i budzi go. Czarodziej, który niegdyś miał wielką władzę, zaczyna gromadzić wokół siebie pustynne szczepy, jednak na jego drodze stoi królestwo Khoraji. Włada nim młoda królowa Yasmela, której brat pozostaje więźniem w Ophirze. Za radą Mitry Yasmela czyni dowódcą swojej armii pierwszego napotkanego żołnierza – jest nim właśnie Conan.

Rozpoczyna się wojna i armia pod dowództwem Conana wyrusza w pole. Okazuje się, że Thugra Khotan, który przyjął imię Nathoka, pragnie zdobyć Yasmelę. Podczas wielkie bitwy wojska Khoraji odnoszą zwycięstwo, jednak Yasmela wpada w ręce maga. Conan wyrusza samotnie w pościg i ratuje ją w starciu z Thugra Khotanem w ruinach stygijskiej świątyni.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

W tym opowiadaniu po raz pierwszy Conan słyszy, że kiedyś mógłby zostać królem[1]. Howard zarobił na tym opowiadaniu 30 dolarów. Przerobione fragmenty tego opowiadania Howard wykorzystał podczas pisania powieści Godzina smoka.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz Czarny kolos opublikowany został drukiem w magazynie Weird Tales, w czerwcu 1933. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku Conan the Barbarian w 1954[2].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy komiks na podstawie Czarnego kolosa ukazał się w 1974, w cyklu The Savage Sword of Conan. Autorem scenariusza był Roy Thomas, zaś narysowali go John Buscema i Alfredo Alcala. Drugi komiks oparty na tym opowiadaniu pojawił się w ramach cyklu Conan the Cimmerian w 2001, a jego autorami byli Timothy Truman (scenariusz) i Tomas Giorello (rysunek)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert E. Howard: Conan Barbarzyńca. Warszawa: Rea, 2011, s. 127. ISBN 978-83-7544-446-9.
  2. Howard Works
  3. Comic Vine

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca", Rea, Warszawa, 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]