Czarny kolos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czarny kolos
Black Colossus
Autor Robert E. Howard
Typ utworu opowiadanie fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania czerwiec 1933

Czarny kolos (Black Colossus) – opowiadanie Roberta E. Howarda z gatunku magii i miecza opublikowane w czerwcu 1933 roku w czasopiśmie "Weird Tales".

Jest czwartyą częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiejConan z Cymerii. Treścią opowiadania jest starcie między Conanem, stojącym na czele armii królestwa Khoraja, a pradawnym magiem Thugra Khotanem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Shevatas, ambitny złodziej, wdziera się do krypty, w której spoczywa mag Thugra Khotan, i budzi go. Czarodziej, który niegdyś miał wielką władzę, zaczyna gromadzić wokół siebie pustynne szczepy, jednak na jego drodze stoi królestwo Khoraji. Włada nim młoda królowa Yasmela, której brat pozostaje więźniem w Ophirze. Za radą Mitry Yasmela czyni dowódcą swojej armii pierwszego napotkanego żołnierza – jest nim właśnie Conan.

Rozpoczyna się wojna i armia pod dowództwem Conana wyrusza w pole. Okazuje się, że Thugra Khotan, który przyjął imię Nathoka, pragnie zdobyć Yasmelę. Podczas wielkie bitwy wojska Khoraji odnoszą zwycięstwo, jednak Yasmela wpada w ręce maga. Conan wyrusza samotnie w pościg i ratuje ją w starciu z Thugra Khotanem w ruinach stygijskiej świątyni.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

W tym opowiadaniu po raz pierwszy Conan słyszy, że kiedyś mógłby zostać królem[1]. Howard zarobił na tym opowiadaniu 30 dolarów. Przerobione fragmenty tego opowiadania Howard wykorzystał podczas pisania powieści Godzina smoka.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz Czarny kolos opublikowany został drukiem w magazynie Weird Tales, w czerwcu 1933. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku Conan the Barbarian w 1954[2].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy komiks na podstawie Czarnego kolosa ukazał się w 1974, w cyklu The Savage Sword of Conan. Autorem scenariusza był Roy Thomas, zaś narysowali go John Buscema i Alfredo Alcala. Drugi komiks oparty na tym opowiadaniu pojawił się w ramach cyklu Conan the Cimmerian w 2001, a jego autorami byli Timothy Truman (scenariusz) i Tomas Giorello (rysunek)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert E. Howard: Conan Barbarzyńca. Warszawa: Rea, 2011, s. 127. ISBN 978-83-7544-446-9.
  2. Howard Works
  3. Comic Vine

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca", Rea, Warszawa, 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]