Czepek pielęgniarski
Czepek pielęgniarski – tradycyjne nakrycie głowy z białego nakrochmalonego płótna (uformowanego i spiętego w specjalny sposób – "na motylka"), lub z muślinu, organdyny, batystu, a nawet z plastiku[1], noszone przez pielęgniarki i położne podczas pracy oraz przez słuchaczki studium pielęgniarskiego podczas nauki.
Forma noszonych przez pielęgniarki czepków w różnych krajach jest na ogół podobna, choć różni się szczegółami (m.in. wielkością, proporcjami wysokości i szerokości, a także umieszczanymi na wyłogach czepka symbolami i oznaczeniami), tak jak różnią się szczegółami powiązane z czepkiem pielęgniarskim zwyczaje. W Polsce do roku 1990 czepek pielęgniarski był obowiązkowym elementem stroju pielęgniarki; obecnie obowiązkowy już nie jest, ale w wielu szpitalach i placówkach służby zdrowia zwyczaj jego noszenia nadal jest przestrzegany. Przyjęło się, że słuchaczki liceum lub studium pielęgniarskiego przez pierwszy rok nauki chodziły bez czepka, a po pierwszym roku nauki przechodziły rodzaj inicjacji zwanej "czepkowaniem", podczas którego otrzymywały swój pierwszy czepek. Był on początkowo cały biały, dopiero w kolejnym roku nauki słuchaczki umieszczały na nim (nieco z boku, nad prawą skronią) jeden wąski pionowy pasek z aksamitnej wstążki koloru czarnego (moment ten wiązał się z tradycyjnym rytuałem "paskowania" posiadaczki czepka), a w kolejnym roku obok niego umieszczały drugi[2]. W niektórych szkołach pielęgniarskich w Polsce słuchaczki II roku umieszczają zamiast pionowego – jeden poziomy wąski pasek na czepku[3].
Po zakończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu pielęgniarki zamiast pionowych pasków na czepku umieszczają jeden poziomy szeroki pasek przez całą szerokość czepka. Pasek ten pielęgniarki noszą w kolorze czarnym, a położne – w kolorze czerwonym; rzadziej spotykany jest pasek niebieski noszony przez dietetyczki. Pielęgniarki będące zakonnicami tradycyjnie noszą – zamiast czepka pielęgniarskiego – nakrycia głowy należące do ich stroju zakonnego.
Czepek pielęgniarski jest prawie na całym świecie uniwersalnym symbolem pielęgniarek pozwalającym pacjentom szybko odróżnić pielęgniarki od lekarzy i innych pracowników szpitala.
Według niektórych badań czepki mogą stanowić źródło bakterii lub innych patogenów przenosząc je pomiędzy pacjentami[4].
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Dariusz Klonowski: Czepkowanie (pol.). [dostęp 2010-11-05].
- ↑ Licea medyczne, funkcjonujące w dawnym systemie nauczania były pięcioletnie, tak
- ↑ Dyplomatorium – Czepkowanie na WNoz UM w Białymstoku
- ↑ Image, Function, and Style: A history of the nursing uniform. AJN, American Journal of Nursing. 104(4):40-48, kwiecień 2004.
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- "Symbole i ceremonie zawodowe pielęgniarstwa: spuścizna przeszłości, czy wartość zawodowa?", Forum zawodowe pielęgniarek i położnych, Czasopismo Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krośnie, ISSN 1213-2046, nr 2(67)/2010, str. 10
- Dyplomy i czepkowanie w Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej
- "Jedyna pielęgniarka, co się w czepku ostała", Gazeta Wyborcza 28.02.2008
- Strona Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie