Czysty efekt substytucyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Czysty efekt substytucyjny – w mikroekonomii oznacza dostosowanie popytu, tj. wybieranego przez konsumenta koszyka dóbr, do nowej relacji cen tych dóbr, zaistniałej w wyniku obniżki lub podwyżki ich cen, przy założeniu, że konsument zachowuje dotychczasowy poziom życia, tzn. zakładając skorygowanie jego dochodu[1].

Na powyższym rysunku przedstawiono sytuację, w której konsument przy założonym dochodzie dokonuje wyboru pomiędzy dwoma dobrami: filmami i posiłkami. Pierwotnym wyborem konsumenta jest punkt C, w którym pozyskuje on Mc posiłków oraz Fc filmów, jego krzywa obojętności to U2U2 a linia ograniczenia budżetowego to AF. W przypadku podwyżki cen posiłków, dochodzi do zmiany relacji cen posiłki-filmy przez co nowa krzywa ograniczenia budżetowego to linia AF’, a nowa krzywa obojętności to U1U1. W nowej rzeczywistości konsument wybiera Me posiłków (mniej niż wcześniej, Me>Mc) oraz Fe filmów (więcej niż wcześniej, Fe<Fc). Jego nowy wybór odpowiada punktowi E na wykresie. Zmiana ceny jednego z dóbr prowadzi do nowego wyboru konsumenta, który w rzeczywistości jest wynikiem działania efektu substytucyjnego oraz efektu dochodowego.

Przy opisanej zmianie ceny posiłków czysty efekt substytucyjny na wykresie powyżej to przesunięcie wyboru konsumenta z pierwotnego punktu C do punktu D. W punkcie D, poziom życia konsumenta wyrażony krzywą obojętności pozostaje bez zmian. Zmianie ulega linia ograniczenia budżetowego konsumenta, która z pierwotnej prostej AF pod wpływem zmiany relacji cen posiłków i filmów (obrót względem układu współrzędnych) oraz skorygowania dochodu konsumenta (przesunięcie poziome względem układu współrzędnych) zajmuje nową pozycję, na wykresie oznaczoną jako prosta HH.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. D. Begg, G. Vernasca, S. Fischer, R. Dornbusch, Mikroekonomia, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, 2014, ISBN 978-83-208-2088-1, s. 179