DIN (fotografia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy akronimu stosowanego w fotografii. Zobacz też: inne znaczenia skrótu DIN.

DIN w fotografii jest znormalizowaną miarą światłoczułości materiału fotograficznego. Stosowana w Europie od drugiej połowy XX wieku wyparła normę TGL, a jej nazwa jest akronimem Deutsches Institut für Normung . System bazuje na skali logarytmicznej. Różnica trzech stopni DIN oznacza dwukrotną zmianę wartości czułości materiału fotograficznego. I tak materiał fotograficzny o czułości 21°DIN jest dwukrotnie czulszy od materiału fotograficznego 18°DIN.

W Stanach Zjednoczonych odpowiednikiem skali DIN jest system ASA, którego nazwa jest akronimem American Standards Association. W systemie tym czułość materiału fotograficznego jest podawana w skali arytmetycznej, czyli dwukrotnie większa liczba ASA oznacza podwójną zmianę wartości czułości materiału fotograficznego (np. film fotograficzny 100ASA ma dwa razy większą czułość niż film 50ASA).

Oba systemy łączy międzynarodowa norma ISO (International Organization for Standardization), która jednocześnie zastępuje system ASA. I tak w systemie ISO czułość materiału fotograficznego jest podawana podwójnie (ASA/DIN) 50/18°; 100/21°; 200/24°; 400/27°.