Daltonowie (komiks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Harikalar Diyari Daltons 05986 nevit.jpg

Bracia Dalton – w serii komiksów autorstwa komiksów R. Goscinniego i Morrisa są to wrogowie głównego bohatera Lucky Luke'a.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo Morris wykorzystał w swoich komiksach historycznych braci Daltonów [Joe,Bob, Grat, Bill i Emmett], których przedstawił jako bardzo groźnych i inteligentnych przestępców. Niestety po pierwszym spotkaniu z Lucky Luke, zostali aresztowani i skazani w więzieniu na śmierć. Morris żałował potem swojej decyzji i wraz z Gościnnym wprowadził na ich miejsce, czwórkę kuzynów (także) Daltonów – Joe, Williama, Jacka i Averella, którzy byli przeciwieństwem swoich kuzynów. Wiecznie pechowi, gamoniowaci i niezbyt inteligentni. Wkrótce stali się oni najpopularniejszymi postaciami w serii, zaraz po samym Lucky Luke i z czasem dołączył do nich pies Rantanplan. Doczekali się także solowego filmu dystrybuowanego w Polsce pt. Lucky Luke (oryg. Les Dalton).

O postaciach[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyczną cechą braci Daltonów jest to iż każdy kolejny jest o głowę wyższy i głupszy od wcześniejszego. W większości fabuł uciekają z więzienia, tylko po to by na końcu zostać złapanymi i odprowadzonymi przez Lucky Luke'a.

Joe Dalton – Najniższy z braci a zarazem najstarszy i najinteligentniejszy, przywódca bandy. Z natury choleryk i agresor. Nienawidzi Lucky Luke'a i jest ogarnięty manią zemsty wobec kowboja. Na szczęście dla bohatera marnie strzela (zwłaszcza gdy jest wściekły).

William i Jack Dalton – Dwaj środkowi bracia. William Dalton został w pierwszym komiksie wprowadzony jako Jack, później przez pomyłkę rysownika zostali zamienieni imionami. Ów błąd przewija się przez całą serię (a nawet adaptacje animowane) i nie jest do końca pewne, który z dwójki jest oficjalnie tym niższym a który tym wyższym.

Jedną z głównych cech dwóch środkowych Daltonów jest to iż zdarza im się powtórzyć to same zdanie i często ich rolą jest uspokajanie Joe i rozdzielanie go z Averellem. O ile w późniejszych komiksach mają praktycznie identyczne charaktery, o tyle w swoich albumach Gościnny starał się nadać każdemu odrębne charakterystyki.

Niższy w pierwszym (i tylko tym) komiksie został przedstawiony jako maniak broni palnej. W dalszych albumach często był pokazywany jako wiecznie chwalący Joego za jego plany (czasem okazywał to, całując go w policzek). Okazyjnie dawał się znać jako przesadnie pewny siebie (w "Spadku Bzika" chwali się, że zna chiński). Także w niektórych dalszych albumach pokazany był jako dający się łatwo upić. Wyższy w pierwszym albumie z kolei pokazany był jako spec od przebieranek. W albumie „Dalton City” razem z Joe rywalizuje o względy dziewczyny.

Averell Dalton – Najwyższy i najgłupszy z czwórki, często będący przyczyną zepsucia ich planów. Jego zachowanie zwykle drażni Joe, który często reaguje rzucając się na Averella i dusząc go. Mimo swojej głupoty, Averell jest najspokojniejszym z braci i często okazuje poczciwą naturę. Ma ogromny apetyt i potrafi zjeść dosłownie wszystko, bez względu na to, czy jest to jedzenie czy nie. W wielu komiksach był pokazany jak jadł mydło.

Inni Daltonowie w serii[edytuj | edytuj kod]

Mama Dalton – Matka klanu, także przestępczyni. Często ostra wobec swoich synów, choć zawsze łaskawa wobec Averella, którego faworyzuje.

Marcel Dalton – Wuj Daltonów, bankier ze Szwajcarii. Czarna owca rodziny. Wygląda jak Averell.

Henry Dalton – Zmarły wuj Daltonów, wielki desperado i idol głównej czwórki. W albumie „Ballada Daltonów” Daltonowie próbują zdobyć jego spadek. Wygląda jak Joe.