Daniel Boucher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daniel Boucher
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 października 1971
Montreal
Zawód piosenkarz
Instrument
gitara
Strona internetowa

Daniel Boucher (ur. 7 października 1971) – kanadyjski piosenkarz, autor, kompozytor i interpretator. Urodził się 7 października 1971 roku w Montrealu, w dzielnicy Mercier–Hochelaga-Maisonneuve. Ma dwie siostry i brata – cała trójka jest od niego młodsza. Kiedy Daniel miał 12 lat jego rodzice rozstali się, a 4 lata później jego ojciec zginął w wypadku. Daniel rozpoczął studia na uczelni Genie Civil, jednak opuścił ją po piątym semestrze. Jednak na tym nie poprzestał i później otrzymał dyplom ukończenia studiów na kierunku gitary jazzowej.

Mimo swego młodego wieku, Daniel ma wiele lat doświadczenia. Swoją karierę rozpoczynał w zespole Louise et Les Gentils Messieurs, z którym grał w latach 1992-1993. Wygrał razem z nim konkurs Cegep Rock. Następnego dnia po wygranej, Daniel opuścił formację, na rzecz kariery solowej. W 1997 roku odniósł duży sukces na festiwalu piosenki Petite – Vallee. Jest laureatem w kategoriach: autor, kompozytor, interpretator i chanson primee. Otrzymał także nagrodę publiczności oraz nagrodę Guitare Griffe. Po tym konkursie porównywano go do Roberta Charlebois'a.

Daniel nie spoczął jednak na laurach i w 1999 roku wydał swoją pierwszą płytę „Dix mille matins”. Album ten, zrealizowany przez Marca Perusse, zawiera 11 piosenek, które opowiadają o dążeniu człowieka do szczęścia. Odtąd jego popularność zaczęła rosnąć, a na jego występy jest zapotrzebowanie w całym Quebecu.

Na gali ADISQ w 2000 roku Daniel otrzymał nagrodę Felixa w kategorii odkrycie roku, a także był nominowany w kategoriach: najlepszy wykonawca (pokonał go Bruno Pelletier) i najlepsze widowisko. Wygrał też w głosowaniu publiczności. Rok później otrzymał nagrodę za najlepszą piosenkę (wygrywając z Garou). W tym i następnym roku znowu był nominowany jako najlepszy wykonawca (jednak za każdym razem wygrywał Garou). W 2002 był także nominowany do najlepszej piosenki. Po roku przerwy, w 2004, ponownie był nominowany jako najlepszy wykonawca oraz za najlepszą piosenkę.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]