Daptolestes illusiolautus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Daptolestes illusiolautus
Robinson, Li et Yeates, 2020
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

muchówki

Podrząd

muchówki krótkoczułkie

Infrarząd

Asilomorpha

Rodzina

łowikowate

Podrodzina

Brachyrhopalinae

Rodzaj

Daptolestes

Gatunek

Daptolestes illusiolautus

Daptolestes illusiolautusgatunek muchówki z rodziny łowikowatych i podrodziny Brachyrhopalinae. Endemit Australii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2020 roku przez Isabellę J. Robinson, Li Xuankuna i Davida K. Yeatesa. Opisu dokonano na podstawie okazów odłowionych w latach 1936–1951. Jako lokalizację typową wskazano Mount Gingera w Alpach Australijskich. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „elegancką iluzję”. Nawiązuje do pozornego braku znaków na twarzy owada[1], jak i do postaci Lokiego z komiksów Marvela[2].

Wyniki morfologicznej analizy filogenetycznej z 2020 roku wskazują na zajmowanie przez ten gatunek pozycji siostrzanej dla Daptolestes feminategus[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają od 13 do 15 mm długości ciała i od 10 do 11 mm długości skrzydła. Głowa jest czarna z brązowymi głaszczkami. Czoło i twarz porastają srebrzyste szczecinki, przy czym u samca na twarzy obecne są dwie małe, niewyraźne łysinki. W dole twarzy obfitą brodę (mystax) tworzą przemieszane szczecinki barwy czarnej i białej. Czułki są brązowe z jasnożółtym stylusem[1].

Tułów jest brązowy z dużym, czarnym znakiem na śródpleczu. Wachlarz czarnych włosków występuje na tarczce, a po trzy pionowe paski z żółtych, drobnych włosków na pleurach. Skrzydło jest przezroczyste z ciemnobrązowym przyciemnieniem części przedniej, sięgającym do żyłki medialnej i piątej gałęzi żyłki radialnej. Ubarwienie przezmianek jest żółte. Odnóża są brązowe z czarnymi pasami na spodach ud oraz żółtymi częściami bliższymi tylnych goleni[1].

Odwłok jest ciemnobrązowy. Srebrzyste, drobne włoski tworzą na nim bardzo wąskie przepaski przy tylnych krawędziach drugiego, trzeciego i czwartego tergitu oraz gęste kropki przy tylnych krawędziach trzeciego i czwartego sternitu. U samicy dziesiąty tergit ma po siedem kolców akantoforytowych z każdej strony. Genitalia samca cechują się lekko zakrzywionym epandrium, gonokoksytem o wierzchołku wewnętrznym skierowanym ku tyłowi i wierzchołku zewnętrznym skierowanym tylno-bocznie, małą i spiczastą apodemą gonokoksytu oraz wąskim gonostylikiem ze spiczastym wyrostkiem na powierzchni zewnętrznej[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten jest endemitem Australii, znanym z Wiktorii i Australijskiego Terytorium Stołecznego. Z dużym prawdopodobieństwem występuje także w Nowej Południowej Walii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Isabella J. Robinson, Xuankun Li, David K. Yeates. Revision of the endemic Australian robber fly genus Daptolestes Hull (Diptera: Asilidae) and description of Humorolethalis gen. nov.. „Austral Entomology”. 59 (3), s. 487-504, 2020. Australian Entomological Society. DOI: 10.1111/aen.12465. 
  2. Brandon Specktor: Ruthless Australian 'assassin flies' named for Thor, Deadpool — and Stan Lee. [w:] Live Science [on-line]. Future US. [dostęp 2021-05-07].