Darjeeling (herbata)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Darjeeling

Darjeeling – wspólna nazwa dla herbaty, przeważnie czarnej, pochodzących z prowincji Dardżyling (ang. Darjeeling) i okolic. Uznawane za najlepsze z indyjskich gatunków herbat i jedne z najlepszych na świecie.

Uprawy herbaty w Dardżylingu zostały zapoczątkowane przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską, na polecenie której Robert Fortune sprowadził z Chin sadzonki i specjalistów od uprawy i przetwarzania herbaty.

Herbaty Darjeeling często określa się „herbatami z mgieł”. Wszystko za sprawą wyjątkowego mikroklimatu panującego u podnóża himalajskich stoków. Liczne mgły i umiarkowane nasłonecznienie mają wpływ na niepowtarzalność herbat z tego regionu.

Logo Darjeeling, z profilem hinduskiej zbieraczki trzymającej flesz herbaciany, jest znakiem potwierdzającym pochodzenie herbaty.

Smak herbat typu Darjeeling i ich charakter zmienia się w zależności od czasu zbioru. Zasadniczo dzielimy je na trzy okresy:

  • wiosenny zwany first flush (FF)
  • letni zwany second flush (SF)
  • jesienny tzw. autumnals

Znane są również herbaty tzw. inbetween, czyli pośrednie, zbierane pomiędzy pierwszym a drugim zbiorem. Najcenniejsze są jednak propozycje inicjujące zbiory określane jako herbaty lotnicze.

Klasyfikacja jakościowa:

  • GFOP - Golden Flowery Orange Pekoe - podstawowy asortyment, młode listki;
  • TGFOP - Tippy Golden Flowery Orange Pekoe - herbata powstała z młodych listków zrywanych z końcówek gałęzi krzewu herbacianego;
  • FTGFOP - Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe - listki z rozwiniętych pączków;
  • SFTGFOP - Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe - często sprzedawana jako herbata biała, listki pochodzą z rozwijających się pączków. Skrót ten jest czasami żartobliwie tłumaczony jako Super - Far - Too - Good For Ordinary People.