Darude

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Darude
Ilustracja
Darude podczas występu w 2004 roku
Imię i nazwisko Ville Virtanen
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1975
Eura
Gatunki dance, trance
Zawód DJ, producent muzyczny
Strona internetowa

Darude, właściwie Ville Virtanen (ur. 17 lipca 1975 w Eura) – fiński DJ i producent muzyczny.

Zainteresowanie muzyką wykazywał od najmłodszych lat. Podczas studiów na politechnice w Turku (Turun ammattikorkeakoulu), na imprezie odtwarzał swój ulubiony utwór: "Rude Boy" Leila K. Z tego powodu przyjaciele zaczęli nazywać go "Rudeboy", później "the Rude", "da Rude" i w końcu Darude.

Jego kariera rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy kupił pierwszy komputer i zaczął tworzyć muzykę elektroniczną za pomocą prostych, darmowych programów. W 1997 i 1998 roku wysyłał swoje prace do radiostacji w Finlandii, ale w odpowiedzi dostawał tylko dobre opinie.

W roku 1999 spotkał w Turku swojego idola, Jaakko JS16 Salovaarę, któremu dał swoje demo. Po tygodniu zaczęli współpracę i w niedługim czasie ukazał się singel Villego "Sandstorm", który utrzymywał się przez 17 tygodni na pierwszym miejscu fińskiej listy przebojów. Singlem zainteresowała się wytwórnia Neo Records z Wielkiej Brytanii. Drugi singel "Feel the Beat" osiągnął jeszcze większą popularność na całym świecie. 1 września ukazał się album Before the storm. Po długim czasie jego singiel "Sandstorm" wyszedł na czołówkę unikalnych wejść w Polsce i stał się nowym hitem młodzieży.

Dyskografia[edytuj]

Albumy

Single

Nagrody[edytuj]

  • Golden Turntable DJ Awards 2002, USA – Najlepszy singel "Sandstorm"
  • Finnish Grammy Awards – Najlepszy Dance debiutant, Najlepszy debiut albumu Before the storm, Piosenka roku 2000 "Sandstorm"
  • NRJ Radio Awards 2000, Szwecja – Kawałek Dance roku "Sandstorm"
  • German Dance Awards 2000 – Kawałek Dance roku "Sandstorm", Najlepszy Dance singel
  • Dance Star 2001, Wielka Brytania – Debiut roku

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]