Dary anioła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dary Anioła)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dary anioła (ang. The Mortal Instruments) – seria książek napisana przez Cassandrę Clare, wydana w latach 2009–2014. Książki szybko zyskały popularność szczególnie wśród młodzieży, chociaż Clare nie pisała z myślą o nastolatkach. Pisarka planowała wydać powieść fantastyczną skierowaną do starszych czytelników. Pomysł stworzenia nastoletnich bohaterów był przypadkowy. Jednak gdy została poproszona przez wydawcę o zmianę wieku bohaterów ze względu na starszy wiek docelowych czytelników, Clare zdecydowała, że chce opowiedzieć historię o osobach w najważniejszym okresie ich życia, pomiędzy dorastaniem a dorosłością, gdzie trzeba zadecydować kim się chce być, a nie myśleć nad tym, kim się już jest[1]. Zmieniła grupę docelową, dzięki czemu jej książki stały się jednymi z najpopularniejszych serii, a ona sama stała się jedną z popularniejszych pisarek.

Książki[edytuj]

Bohaterowie[edytuj]

Clary Fray.jpg

Clarissa Adele Fairchild[edytuj]

Znana także jako Clary Fray, córka Valentine’a Morgensterna i Jocelyn Fray, siostra Jonathana Morgensterna. Urodzona 23 sierpnia 1991 roku[2], prawdopodobnie rok po swoim bracie. Jest Nocnym Łowcą, o czym przez lata nie wiedziała, mieszkając z matką, która ukrywała jej pochodzenie. Myślała, że jej ojciec jest żołnierzem, który zmarł na wojnie przed jej urodzinami. Jocelyn miała nadzieję, że jej córka ma Ślepe Oko, co oznacza, że nie umie bez ćwiczeń widzieć innych Nocnych Łowców, Podziemnych, Demonów czy rzucać czarów. Jednak gdy zauważyła, że już w wieku kilku lat Clary rozmawia i bawi się z Fearies, zaczęła zabierać ją do Magnusa Bane’e, który co roku blokował jej pamięć i pozbawiał daru widzenia, dzięki czemu dziewczyna np. nie widziała blizn zostawionych przez runy na ciele jej matki. W wieku pięciu lat poznała Luke’a, który zaczął ją wychowywać razem z Jocelyn, przez co Clary mówiła innym o nim jak o ojcu. W wieku sześciu lat poznała Simona, jej najlepszego, a zarazem jedynego przyjaciela, z którym rozmawiała o wszystkim. Traktowała go jak brata którego nigdy nie miała. Próbowała nawet z nim chodzić, dowiadując się o jego uczuciach do niej, ale nic z tego nie wyszło. Jednak on był wdzięczny za próbę, bojąc się, że ich relacje nigdy nie będą jak wcześniej. Clary myślała że gdyby nie poznała Jace’a, ani nie dowiedziała się o Nocnych Łowcach, możliwe że by się zakochała w Simonie. Miłością jej życia jest Jace, z którym początkowo się kłóci. On wprowadza ją do Instytutu i pokazuje świat Nocnych Łowców. Poznała także przybraną siostrę Jace’a, której na początku bardzo nie lubiła, przez zazdrość oraz przez wzgląd na Aleca, ale w końcu się zaprzyjaźniły. Z Alec’em też się kłóciła, głównie o Jace’a, ale gdy Alec zrozumiał że Clary jest miłością jego życia, odpuścił sobie. Gdy dowiaduje się, że jest jej bratem, odsuwają się od siebie. Gdy poszła z nim do Fearies, które „dają ci to czego najbardziej pragniesz, jednocześnie dobijając cię przy tym”, królowa kazała Clary pocałować tego którego najbardziej kocha. Pocałowała Jace’a, który potem twierdził że tak naprawdę królowa dała mu, a nie jej, tego czego najbardziej wtedy pragnął. Gdy dowiadują się, że nie są tak naprawdę rodzeństwem, zaczynają formalnie być ze sobą.

Clary jest sarkastyczna i uparta. Często robi nieprzemyślane rzeczy, kieruje się sercem, bo jest bardzo opiekuńcza i wrażliwa. Trudno jest jej zaprzyjaźnić się z dziewczynami, bo jest strasznie zazdrosna, czego jednak stara się nie pokazywać. Jest artystką. Miała pamiętnik w którym zamiast pisać, malowała.

Była obiektem eksperymentów jej ojca, który podawał jej matce Jocelyn do picia krew anioła gdy była w ciąży, dzięki czemu Clary ma nadzwyczajne moce – umie tworzyć runy których nie ma w Szarej Księdze oraz często ma prorocze sny, zsyłane od samych aniołów.

„Jace” Herondale[edytuj]

Znany także jako Wayland, Morgenstern i Lightwood. Najlepszy Nocny Łowca swoich czasów. Mieszka w Instytucie w Nowym Jorku. Urodził się w styczniu 1991 roku. Jego biologicznymi rodzicami są Céline i Stephen Herondale. Gdy jego matka była w ciąży, Valentine podawał jej napoje z krwią anioła. Wychował go Valentine, traktując go jak własnego syna. Gdy Stephan umarł na wojnie, Céline popełnia samobójstwo. Valentine wraz z Hodgem ocalili Jace’a, chcąc zobaczyć wyniki swojego eksperymentu, po czym Valentine wprowadził się z nim do domu Micheala Waylanda, podając się przybranemu synu za niego. Valentine wychowywał go na silnego wojownika, często stosując kary cielesne. Dał mu ślepego orła do polowań, o którego Jace zaczął się troszczyć. Gdy nauczył orła sztuczek, a tamten zdążył pokochać chłopca, Jace pokazał go dumny ojcu. Valentine skręcił mu kark mówiąc „mówiłem ci, że masz uczynić go posłusznym, a ty nauczyłeś go kochać. Ten ptak nie został wytresowany, tylko złamany”, przy czym wpoił Jace’sowi myśl „kochać to niszczyć, a być kochanym to znaczy zostać zniszczonym”. Od tego czasu Jace nie płakał. W wieku 10 lat Jace był świadkiem upozorowanego zabójstwa Valentine i został wysłany do Instytutu w Nowym Yorku, gdzie jego wychowaniem zajęli się Maryse i Robert Lightwood. Nie stosowali przemocy, pokochali Jace’a jak własnego syna. Valentine wysłał go tam, bo wiedział że Hodg ze strachu nie odmówi mu pomocy. Jace poznał tam dzieci Lightwoodów, Aleca i Isabelle, a później Maxa. Dużo czasu przebywał z Hodgem, który nauczał dzieci Lightwoodów, choć jak się potem okazało, jako jedyny wiedział, że nie jest synem Waylanda i był w zmowie z Valentinem.

Jego najlepszy przyjaciel i parabati, Alec, był w nim zakochany, o czym Jace wiedział, chociaż mu o tego nie mówił. Jace bardzo mu ufał i często go bronił. Często przekomarzał się z Izzy, ale był wobec niej opiekuńczy. Max, najmłodszy spośród jego rodzeństwa, był bardzo przez Jace’a kochany. Gdy Jace przyszedł do Lightwoodów, jedyne co przyniósł, to był drewniany żołnierzyk, z którym się nie rozstawał. Pewnej nocy Isabelle zauważyła że Max go trzyma w rączce. Max uwielbiał swojego starszego brata i bronił go przed rodzicami. Jace przeżył jego śmierć, chociaż starał się tego nie okazywać.

Chociaż miał wiele dziewczyn, pierwszą osobą spoza rodziny, na której naprawdę mu zależało była Clary. Zmusił Hodge’a by pozwolił mu ją przyprowadzić, a potem wprowadził ją w jego świat. Bardzo się o nią troszczył i był o nią zazdrosny, jednak starał się jej tego nie pokazywać. Otworzył się na nią, opowiadając o swojej przeszłości, czego przed innymi nie robił. Często ryzykował dla niej życie oraz łamał reguły. Robił wszystko żeby ją uszczęśliwić. Załamał się gdy dowiedział się, że Clary jest jego siostrą, jednak nadal próbował znaleźć rozwiązanie. Wtedy jego największym pragnieniem było pocałowanie jej, co królowa Fearie umożliwiła im. Gdy dowiedział się, że Clary nie jest jego siostrą, zaczęli być formalnie razem. Gdy Clary mogła sobie wybrać jedną rzecz, jaką najbardziej pragnie, poprosiła anioła, by ponownie dał życie Jace’owi, którego zabił Valentine.

Jace jest znany ze swojej silnej osobowości oraz przystojnego wyglądu. Mimo że jest bardzo sarkastyczny i często wredny, bardzo przyciąga do siebie ludzi. Ma poczucie humoru i do każdej sytuacji znajduje ironiczny tekst. Mimo wszystko jest zamknięty w sobie, chociaż jest bardzo odważny i sprytny. Nie ufa ludziom i wielu nie lubi. Jest świadomy swojej wartości, co często podkreśla, wie że wiele dziewczyn, jak i chłopaków zwraca na niego uwagę bo jest przystojny i szybko się w nim zakochuje, jednak on wszystkim łamie serca. Jego oczy w świetle wyglądają jak złote, ma długie, blond włosy. Jest szczupły, a zarazem umięśniony.Jest często opisywany jako wspaniały, słodki, seksowny, bardzo przystojny. Clary myśli że wygląda jak anioł. Jedyna wada, jaką dziewczyna zauważyła w jego wyglądzie, to że jego jeden siekacz jest lekko skruszony, co jednak nie jest widoczne. Clary jednak mówiła że to niepodważalny dowód na jego nie perfekcyjność. Jest leworęczny. Ma wpojone zasady Nocnych Łowców, którymi się kieruje.

Jace umie grać bardzo dobrze na pianinie, umie mówić po łacinie, rumuńsku, włosku, francusku i prawdopodobnie w jeszcze kilku innych językach. Bardzo lubi czytać i często recytuje ulubioną literaturę, najczęściej w romantycznych sytuacjach pomiędzy nim a Clary. Jace nie lubi kłamców, sam woli najgorszą prawdę od kłamstwa, dlatego nie kłamie, chyba żeby ratować osoby które kocha, w szczególności Clary.

Simon Lewis[edytuj]

Najlepszy przyjaciel Clary, który z Przyziemnego stał się wampirem, a w ostatnim tomie serii był przygotowywany na Nocnego Łowcę. Jest drugim i najmłodszym synem Elaine Lewis. Urodził się w Nowym Jorku. Jest basistą w swoim zespole. Zakochany w Clary pomagał jej oswoić się w nowym życiu i znaleźć matkę. Czuł jednak że jej zawadza, powtarzając że to on zawsze potrzebuje pomocy. Bardzo nie lubił Jace’a, czując w nim zagrożenie i przeciwieństwo siebie. Widział miłość Clary do niego i był zły, że ona nigdy go tak nie pokocha. Cieszył się, gdy się dowiedział że Jace i Clary są rodzeństwem, ale potem zrozumiał jak bardzo załamana jest tym Clary. Często się na nią wkurzał, ale zawsze się godzili. Był smutny widząc jak sytuacja się zmienia. Potem, zamieniony w szczura, ugryzł wampira, co zapoczątkowało ciąg wypadków, po których sam się w niego zamienił. Clary ryzykowała swoje życie i Jace’a by go ratować, oraz cały czas była przy jego przemianie. Przez chwilę flirtował z Isabelle, chcąc tak zwrócić na siebie uwagę Clary, z którą nawet przez chwilę był, ale widząc jej niewygasającą miłość do Jace, postanowił się z nią rozstać. Umierając, rozcięty przez Valentine’a, wypił krew Jace’a, przez co potem nie parzyło go słońce, za co stał się obiektem zainteresowania wszystkich wampirów. Poznał wilkołaka Mia’e, o którą Clary była zazdrosna, myśląc, że przez nią starci przyjaciela. Simon lubił Mia’e, bo „przypominała mu jak to jest być normalnym. Młody wampir został wraz z dziewczyną porwany przez Valentina i próbował ją bronić. W tym samym czasie chłopak flirtował również z Isabelle. Potem dziewczyny dowiedziały się o sobie wzajemnie i śmiertelnie obrażone zostawiły Simona. Później Maia zaczęła spotykać się ze swoimi byłym chłopakiem, zaś Simon coraz bardziej zbliżał się do Isabelle. W ostatnim tomie serii zostali parą. By ratować życie swoich przyjaciół Simon traci nieśmiertelność i wszystkie wspomnienia związane z Nocnymi Łowcami. Nie poznaje Clary, ani ukochanej Izzy. Jednak przy pomocy Magnusa odzyskuje pamięć.

Simon jest przystojnym, ciemnowłosym chłopakiem o kawowych oczach. Jest ironiczny. Początkowo roztrzepany, ale po przemianie w wampira nabiera gracji której mu brakowało.

Isabelle „Izzy” Sophia Lightwood[edytuj]

Nocny Łowca. Ma dwa lata starszego brata Aleca i o siedem lat młodszego brata Maxa, jest przybraną siostrą Jace’a. Na początku nie lubi Clary, która irytuje ją swoją niezaradnością. Jest tez o nią zazdrosna, bo do jej pojawienia się była jedyną Nocna Łowczynią w okolicy, jednak dostrzega, że Jace’owi wyjątkowo na niej zależy. Wkurzyła się na Clary, po dowiedzeniu się, że Jace jest jej bratem, a po jakimś czasie zaczęła chodzić z Simonem. Bardzo się martwiła o Jace’a i o to jak sobie radzi. Gdy umarł jej brat, Max, obwiniała o wszystko siebie. Nie poszła nawet na pogrzeb, płacząc, krzycząc i rzucając rzeczami w swoim pokoju.

Jest ironiczna, buntownicza i zazwyczaj robi to co chce. Kieruje się jednak w wielu sprawach sercem. Potrafi być zarówno twarda, jak i wrażliwa. Często robi rzeczy bez namysłu, ale jeśli chodzi o sprawy poważne, używa sprytu. Jest bardzo lojalna wobec swojej rodziny, szczególnie wobec Aleca. Jest dobrą przyjaciółką, choć kłótliwą, a także ma duże wahania nastroju. Bardzo lubi gotować, ale jest w tym fatalna.

Isabelle ma dobry gust, uwydatnia swoją figurę. Nosi same sukienki, albo strój bojowy. Całą skórę ma w bliznach po runach. Ma długie, czarne włosy, oraz ciemno-złote oczy. Jest blada i szczupła. Wie, że dobrze wygląda, ma powodzenie u mężczyzn. Zawsze chciała jednak być drobna.

Alexander „Alec” Gideon Lightwood[edytuj]

Jest najstarszym synem Lightwoodów i Nocnym Łowcą. Urodził się w Idrisie w 1989 roku. Mieszkał tam przez chwilę, a potem został odesłany wraz z rodzicami do prowadzenia Instytutu w Nowym Yorku. Zakochał się w Jace’ie, przez chwilę nawet myślał, że on też jest gejem. Jednak gdy pojawiła się Clary, doszło do niego, że Jace nigdy go nie pokocha jakby on tego chciał. Na początku jej nie lubił i był strasznie zazdrosny, twierdził też, że przez niego Jace się naraża i prosił Clary o opuszczenie Instytutu i wyjścia z życia Jace’a. Kłócił się z nią, a gdy ona powiedziała że wie, że jest gejem powiedział że chociaż Jace nie bije dziewczyn, to on nie jest jak on i nie miałby skrupułów. Potem poznał Magunsa, którego ukrywał nawet przed Jace’em, chociaż on się wszystkiego domyślał. Gdy namalował sobie runę nieustraszoności, jaką Clary wymyśliła, chciał powiedzieć rodzicom że się spotyka z Magnusem, jednak on szybko go zaczarował, że ten stracił przytomność, bo Magnus wiedział że chłopak będzie tego żałować. Alec coraz bardziej się fascynował Magnusem, jednak cały czas myślał o Jacesie. W końcu Magnus zniecierpliwiony przestał się odzywać do Aleca, a tamten odbył rozmowę z Jace’em po której zrozumiał, że kocha Magnusa i szuka tylko wymówki. Pocałował go więc przy swoich rodzicach i Sali Aniołów. Jest przystojnym, ciemnowłosym chłopakiem.

Magnus Bane[edytuj]

Jest Wielkim Czarownikiem Brooklynu. Rodzicami Magnusa są: Lilith - pierwszy, najsilniejszy demon i Książę Piekła Amadeusz, urodził się w grudniu 1600 roku[3]. Wyglądał jak normalne dziecko, tylko miał złote oczy. Rodzice kochali go, jednak gdy zrozumieli że jest synem demona, matka popełniła samobójstwo, a ojczym próbował utopić go w rzece, jednak Magnus wykorzystując swoje moce, zabił go w samoobronie. Przestał się starzeć w wieku 19 lat. Wychowali go Cisi Bracia, dając mu imię Magnus Bane. Jakimś cudem poznał swojego ojca, biorąc jeszcze więcej magii od niego i wykorzystując je dla swojej korzyści. Przez 400 lat życia, miał wielu partnerów. Obecnie jest z Alec’em, którego bardzo kocha, często robiąc dla niego rzeczy nieetyczne, naraża się, występując jakiś sposób przeciwko Clave. Pomaga jego przyjaciołom za darmo, czego normalnie nie robi. Nie wierzył, że Alec dojrzeje do jego miłości, przyznając się do związku z Podziemnym, jednak przy walce Alec mu to obiecał. Nie nastawiając się na spełnienie jego obietnicy, Magnus zaskoczył się gdy on pocałował go przy wszystkich, w tym przy swoich rodzicach. Kiedyś powiedział Lighwoodom, że nie obchodzi go jego „pewnie rozwydrzone, śliniące się dziecko”, a kilka lat później się w nim zakochał.Jest biseksualny i się z tym nie kryje. Clary to jedyne dziecko jakie obserwował, jak się dorastało, dlatego czuje się odpowiedzialny za nią.

Magnus jest zabawny, spostrzegawczy, opanowany i uwielbia imprezować. Zazwyczaj urządza przyjęcia dla wampirów. Clary uważa że jednak żaden z nich nie jest jego przyjacielem, bo oni albo są mu wdzięczni, czy coś winni, ale korzystają z jego usług. Jednak w Magnusie da się łatwo zakochać. Ma kocie żółto-zielone oczy. Często się przechwala co do swojego wieku, każdemu mówiąc inaczej, jego prawdziwy wiek zna tylko kilka osób. Często się myli, bo nie pamięta, co komu powiedział.

Valentine Morgenstern[edytuj]

Jest złej sławy Nocnym Łowcą, mężem Jocelyn Fairchild, ojcem Jonathana Morgensterna i Clary Fray. Twierdzi, że Clave źle działa, nie pochwala ich metod wykonywania powierzonych im zadań, oraz twierdzi, że Przyziemni, których mają pilnować, są zagrożeni. Utworzył krąg, w których było od początku strasznie dużo członków. Ludzie się go słuchali i byli w niego wpojeni. Gdy zaczął coraz drastyczniej postępować odnośnie Podziemnych, chcąc ich wszystkich wymordować, by nie było zbędnego zagrożenia, kazał się zabić swojemu przyjacielowi, który został przemieniony w wilkołaka. Dawał swojej żonie podczas pierwszej ciąży do picia krew demona, chcąc stworzyć najlepszego wojownika wszech czasów, jednocześnie świadomie zabijając w nim wszystkie ludzkie cechy. Notował wszystkie rezultaty w teczkach, które prowadził o praktycznie każdym. Jego żona popadła w depresję, gdy je przeczytała, dowiadując się, że jej syn jest demonem i krzyczała na niego, że zamienił jej syna w potwora. Załamała się i chciała odebrać sobie życie. Nie umiała pokochać Jonathana. Valentine widząc to, podawał je krew aniołów na poprawę samopoczucia, podczas gdy ona była podczas drugiej ciąży. Uciekła od niego, a on spalił dom wraz z jej rodzicami i podstawił dwa ciała, by każdy myślał że on i jego syn umarli. Wychowywał Jace’a. Prowadził badania na aniele i Podziemnych, które były brutalne. Wierzył w dobro swojej sprawy i oddał jej wszytko, swoje dzieci, żonę i swoje życie. Był zdeterminowany. Patrzał jak rodzina się od niego odwraca, ale nie miał jak tego powstrzymać. Nigdy do niczego nikogo nie zmuszał, zawsze dawał wybór. Był bardzo brutalny, ważniejsze było dla niego dobro ogółu niż dobro jednostki. Całe życie wierzył że Jocelyn do niego wróci i nie mógł uwierzyć że już go nie kocha. Była miłością jego życia. Myślał że mimo jej ucieczki i ukrywania córki, będą umieli zbudować normalną rodzinę. Kochał swoje dzieci, chociaż czasami trudno było mu to okazać. Był bardzo twardy i waleczny. Perfekcyjnie umiał czytać z ludzi i był idealistą.

Chciał wiedzieć czemu Nocni Łowcy mający ratować świat nie dostali żadnych przywilejów jak Podziemni.

Jest onieśmielająco przystojny, miał umięśnione i szerokie ramiona, włosy tak jasne, że prawie białe, miał silnie zarysowane rysy twarzy. Był wpływowy, lubiany i pełen charyzmy. Ma wielkie cele, ale większość ludzi nie zgadza się z metodą ich osiągania. Mimo to umiał każdego przekonać i miał wielu sojuszników, bo zawsze osiągał co chce i ludzie albo go kochali albo się go bali.

Krytyka[edytuj]

Miasto kości szybko zyskało popularność, trafiło na 8. miejsce listy bestsellerów według New York Timesa (Dziecięce książki) w kwietniu 2007[4].

Ekranizacje[edytuj]

Film[edytuj]

Cassandra Clare wraz z obsadą filmu
 Osobny artykuł: Dary Anioła: Miasto kości.

W 2010 roku firma Screen Gems ogłosiła, że zajmie się produkcją filmowej adaptacji książki Miasto kości[5]. Harald Zwart został reżyserem filmu, a główne role odegrali: Lily Collins (jako Clary Fray) oraz Jamie Campbell Bower (jako Jace Wayland)[6]. Film miał swoją premierę 21 sierpnia 2013 w Stanach Zjednoczonych.

Serial[edytuj]

 Osobny artykuł: Shadowhunters.

Na podstawie książek powstał serial z całkowicie nową obsadą. Serial został zamówiony przez stację ABC Family. Pierwszy sezon ma składać się z 13 odcinków[7].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy