Dary Anioła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dary Anioła to seria książek napisana przez Cassandra Clare. Ostatnia z nich, Miasto niebiańskiego ognia została wydana 24 maja 2014r.

Książki szybko zyskały popularność, szczególnie wśród młodzieży, chociaż Clare nie pisała z myślą o nastolatkach. Pisarka planowała wydać Powieść fantastyczna kierowaną do starszych czytelników. Pomysł stworzenia nastoletnich bohaterów był przypadkowy. Jednak gdy została poproszona przez wydawcę o zmianę wieku bohaterów, ze względu na starszy wiek docelowych czytelników, Clare zdecydowała że "chcę opowiedzieć historię o osobach w najważniejszym okresie ich życia, pomiędzy dorastaniem a dorosłością, gdzie trzeba zadecydować kim się chce być, a nie myśleć nad tym, kim się już jest"[1]. Zmieniła grupę docelową, dzięki czemu jej książki stały się jednymi z najpopularniejszych serii, oraz stała się jedną z popularniejszych pisarek.

Książki[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Clary Fray.jpg

Clarissa Adele Fairchild, znana także jako Clary Fray, córka Valentine'a Morgenstern'a i Jocelyn Fray, siostra Jonathan'a Morgenstern'a.Urodzona 23 sierpnia 1998 r.[2], prawdopodobnie rok po swoim bracie. Jest Nocnym Łowcą, o czym przez lata nie wiedziała, mieszkając z matką która ukrywała jej pochodzenie. Myślała że jej ojciec jest żołnierzem który zmarł na wojnie przed jej urodzinami. Jocelyn miała nadzieje że jej córka ma Ślepe Oko, co oznacza że nie umie bez ćwiczeń widzieć innych Nocnych Łowców, Podziemnych, Demonów czy czarów. Jednak gdy zauważyła że, jeszcze gdy Clary była mała, rozmawia i bawi się z Fearies, zaczęła zabierać ją do Magnus'a Bene, który co roku blokował jej pamięć i pozbawiał daru widzenia, dzięki czemu dziewczyna np. nie widziała blizn zostawionych przez runy na ciele jej matki. Z wiekiem czary trzeba było powtarzać coraz częściej, więc Magnus założył jej przypomnienie, które powodowało potrzebę rysowania run u dziewczyny, gdy zaczynała odzyskiwać pamięć, po czym matka zabierała ją na odnowienie czarów. W wieku pięciu lat poznała Luke'a, który zaczął ją wychowywać razem z Jocelyn, przez co Clary mówiła innym o nim jak o ojcu. W wieku sześciu lat poznała Simon'a, jej najlepszego, a zarazem jedynego przyjaciela, z którym rozmawiała o wszystkim. Traktowała go jak brata którego nigdy nie miała. Próbowała nawet z nim chodzić, dowiadując się o jego uczuciach do niej, ale nic z tego nie wyszło. Jednak on był wdzięczny za próbę, bojąc się że ich relacje nigdy nie będą jak wcześniej. Clary myślała że gdyby nie poznała Jace'a, ani nie dowiedziała się o Nocnych Łowcach, możliwe że by się zakochała w Simonie. Miłością jej życia jest Jace, z którym początkowo się kłóciła. On wprowadził ją do Instytutu i pokazywał świat Nocnych Łowców. Gdy dowiedziała się, że jest jej bratem, odsuwając się bardzo od siebie, Clary nawet myślała że jej nienawidzi, nadal go kochała. Gdy poszła z nim do Fearies, które "dają ci to czego najbardziej pragniesz, jednocześnie dobijając cię przy tym", królowa kazała Clary pocałować tego którego najbardziej kocha. Pocałowała Jace'a, który potem twierdził że tak naprawdę królowa dała mu, a nie jej, tego czego najbardziej wtedy pragnął. Gdy dowiadują się że nie są tak naprawdę rodzeństwem, zaczynają formalnie być ze sobą. Poznała także przybraną siostrę Jace'a, której na początku bardzo nie lubiła, przez zazdrość oraz przez wzgląd na Alec'a, ale w końcu się zaprzyjaźniły. Z Alec'em też się kłóciła, głównie o Jace'a, ale gdy Alec zrozumiał że Clary jest miłością jego życia, odpuścił sobie. Też się zaprzyjaźnili.

Clary jest sarkastyczna i uparta, a Valentine podkreślał, że jest dokładnie jak matka. Często robi nieprzemyślane rzeczy, ale kieruje się sercem, bo jest bardzo opiekuńcza i wrażliwa. Trudno jest jej zaprzyjaźnić się z dziewczynami, bo jest strasznie zazdrosna, czego jednak stara się nie pokazywać. Jest artystką. Miała pamiętnik w którym zamiast pisać, malowała. Kiedyś pokłóciła się z Simon'em o rysunek Jace'a.

Często podkreśla, że nie jest tak piękna jak mama,że ma marchewkowe, a nie rude włosy, nie ma dużych piersi, jest niska, ale każdy twierdzi że Clary jest bardzo podobna do Jocelyn.

Była obiektem eksperymentów jej ojca, który podawał Jocelyn, gdy była w ciąży, do picia krew anioła, dzięki czemu Clary ma nadzwyczajne moce, umie tworzyć runy których nie ma w Szarej Księdze, oraz często ma prorocze sny, zsyłane od samych aniołów.

Imię Clarissa znaczy "sławna, mądra, wpływowa".

Ciekawostki

  • Gdyby Valentine był przy jej narodzeniu i wychowywałby ją, nazywałaby się Seraphina, jak jego matka.
  • Clary sama sobie obcinała włosy[3]
  • Po skończeniu Miasto niebiańskiego ognia Clary kontynuuje swoją karierę w tworzeniu Run. Nawet w książce Lady Midnight jest o niej wzmianka, tworzy runy dla Emma'y.
Shadowhunter-Tarot-Cards-jace-wayland-33875251-600-1033.jpg

Jonathan Christopher "Jace" Herondale znany także jako Wayland, Morgenstern i Lightwood. Najlepszy Nocny Łowca za jego czasów. Mieszka w Instytucie w Nowy JorkUrodził się w styczniu 1991r. Jego biologicznymi rodzicami są Céline i Stephen Herondale. Gdy jego matka była w ciąży Valentine podawał jej napoje z krwią anioła. Wychował go Valentine, traktując go jak własnego syna. Gdy Stephan umarł na wojnie, Céline popełnia samobójstwo. Valentine wraz z Hodge'm ocalili Jace'a, chcąc zobaczyć wyniki swojego eksperymentu, po czym Valentine wprowadził się z nim do domu Micheal'a Wayland'a, podając się przybranemu synu za niego. Valentine wychowywał go na silnego wojownika, często stosując kary cielesne. Dał mu ślepego orła do polowań, którym Jace zaczął się troszczyć. Gdy nauczył orła sztuczek, oraz gdy tamten zdążył pokochać chłopca, Jace pokazał go dumny ojcu. Valentine skręcił mu kark mówiąc "mówiłem ci, że masz uczynić go posłusznym, a ty nauczyłeś go kochać. Ten ptak nie został wytresowany, tylko złamany", przy czym wpoił Jace'sowi myśl "kochać to niszczyć, a być kochanym to znaczy zostać zniszczonym". Od tego czasu Jace nie płakał. Valentine jednak obarczył Jace nietypową ojczyną miłością. W wieku 10 lat Jace był świadkiem podstawionego zabójstwa Valentine i został wysłany do Instytutu w Nowym Yorku, po czym jego wychowaniem zajęli się Maryse i Robert Lightwood. Nie stosowali przemocy, oraz od razu pokochali Jace'a jak własnego syna. Valentine wysłał go tam, bo wiedział że się nim dobrze zaopiekują, mając dług u Wayland'a. Luke opisał ten gest słowami "Myślę, że Valentine cię odesłał do Lightwood'ów, no wiedział, że to dla ciebie najlepsze wyjście. Może miał również inne powody. Zauważ jednak, że wysłał cię do ludzi, o których wiedział, że pokochają cię i wychowają z miłością. Może to była jedna z niewielurzwczy, które naprawdę dla kogoś zrobił." Poznał tam dzieci Lightwood'ów, Alec'a i Isabelle, a później Max'a. Dużo czasu przebywał z Hodge'm, który nauczał tam dzieci Lightwood'ów, choć jak się potem okazało, jako jedyny wiedział że nie jest synem Wayland'a i był w zmowie z Valentine'm. Gdy Valentine wrócił, początkowo Jace mu uległ, ale widząc jak krzywdzi Clary postawił mu się. Najbardziej się bał, że się w niego zamieni. Myślał też, że gdyby nie Clary przeszedł by na jego stronę. Gdy Valentine go zabił, "upadł z nim na kolana, przytulił do siebie i zaczął kołysać. Przycisną twarz do jego ramienia." Jace poszedł na pogrzeb Valentine i czuł wielki żal, bo wiedział że to jedyny ojciec jakiego miał.

Jego najlepszy przyjaciel, Alec, był w nim zakochany, co Jace wiedział, chociaż mu o tym nie mówił. Jace bardzo mu ufał i często go bronił. Z Izzy często się przekomarzał, ale też się nią starł opiekować. Max, najmłodszy spośród jego rodzeństwa, był bardzo przez Jace'a kochany. Gdy Jace przyszedł do Lightwood'ów jedyne co przyniósł, to był drewniany żołnierzyk, z którym się nie rozstawał. Pewnej nocy Isabelle zauważyła że Max go trzyma w rączce. Max uwielbiał swojego starszego brata i bronił go przed rodzicami. Przeżył jego śmierć, chociaż starał się tego nie okazywać.

Chociaż miał wiele dziewczyn, pierwszą osobą spoza rodziny, na której naprawdę mu zależało była Clary. Zmusił Hodga by pozwolił mu ją przyprowadzić, a potem wprowadził ją w jego świat. Bardzo się o nią troszczył i był o nią zazdrosny, jednak starał się jej tego nie pokazywać. Otworzył się na nią, opowiadając o swojej przeszłości, czego przed innymi nie robił. Często ryzykował dla niej życie, oraz łamał reguły. Robił wszystko żeby ją uszczęśliwić. Załamał się gdy dowiedział się że Clary jest jego siostrą, jednak nadal próbował znaleźć rozwiązanie. Wtedy jego największym pragnieniem było pocałowanie jej, co królowa Fearie umożliwiła im. Gdy dowiedział się że Clary nie jest jego siostrą, zaczęli być formalnie razem. Gdy Clary mogła sobie wybrać jedną rzecz, jaką najbardziej pragnie, poprosiła anioła, by ponownie dał życie Jace'owi

Jace jest znany ze swojej silnej osobowości oraz przystojnego wyglądu. Mimo że jest bardzo sarkastyczny i często wredny, bardzo przyciąga do siebie ludzi. Ma poczucie humoru i do każdej sytuacji znajduje ironiczny tekst. Mimo wszystko jest zamknięty w sobie, chociaż jest bardzo odważny i sprytny. Nie ufa ludziom i wielu nie lubi. Jest świadomy swojej wartości, co często podkreśla, wie że wiele dziewczyn, jak i chłopaków zwraca na niego uwagę bo jest przystojny i szybko się w nim zakochuje, jednak on wszystkim łamie serca. Jego oczy w świetle wyglądają jak złote, ma długie, blond włosy. Jest szczupły, a zarazem umięśniony.Jest często opisywany jako wspaniały, słodki, seksowny, bardzo przystojny. Clary myśli że wygląda jak anioł. Jedyna wada, jaką dziewczyna zauważyła w jego wyglądzie, to że jego jeden siekacz jest lekko skruszony, co jednak nie jest widoczne. Clary jednak mówiła że to niepodważalny dowód na jego nie perfekcyjność. Jest leworęczny (jak Valentine). Ma wpojone zasady Nocnych Łowców, którymi się kieruje.

Jego imię oznacza "uzdrawiać, uzdrowiony"[4]

Ciekawostki

  • Jace umie grać bardzo dobrze na pianinie.
  • Umie mówić po Łacinie, Rumuńsku, Włosku, Francusku i prawdopodobnie w jeszcze kilku innych językach.
  • Jace bardzo lubi czytać i często recytuje ulubioną literaturę, najczęściej w romantycznych sytuacjach pomiędzy nim a Clary.
  • Nie lubi ogórków, bergamotek i Earl Grey tea[5], nie lubi też cukru w kawie.
  • Jace nie lubi kłamców, sam woli najgorszą prawdę od kłamstwa, dlatego nie kłamie, chyba żeby ratować osoby które kocha, w szczególności Clary.
  • Chłopak zachował sobie nazwisko Lightwood, jako drugie nazwisko[6].
  • Jace miał się nazywać Will, ale Cassie zmieniła na Jace, bo szukała skrótu od Jonathan.

Simon Lewis to najlepszy przyjaciel Clary, który z Przyziemnego stał się wampirem. Jest drugim i najmłodszym synem Elaine Lewis. Urodził się w Nowy Jork. Jest basistą w swoim zespole. Zakochany w Clary pomagał jej oswoić się w nowym życiu i znaleźć matkę. Czuł jednak że jej zawadza, powtarzając że to on zawsze potrzebuje pomocy. Bardzo nie lubił Jace'a, czując w nim zagrożenie i przeciwieństwo siebie. Widział miłość Clary do niego i był zły, że ona nigdy go tak nie pokocha. Cieszył się, gdy się dowiedział że Jace i Clary są rodzeństwem, ale potem zrozumiał jak bardzo załamana jest tym Clary. Często się na nią wkurzał, ale zawsze się godzili. Był smutny widząc jak sytuacja się zmienia. Jego mama mu powiedziała, że ma uważać, bo Clary kiedyś mu złamie serce. Potem, zamieniony w szczura, ugryzł wampira, przez co sam się w niego zamienił. Clary ryzykowała swoje i innych życie by go ratować, oraz cały czas była przy jego przemianie. Przez chwilę flirtował z Isabelle, chcąc tak zwrócić na siebie uwagę z Clary, z którą nawet przez chwilę był, ale widząc jej niewygasającą miłość do Jace, postanowił się z nią rozstać. Potem poznał wilkołaka Mia'e, o którą Clary była zazdrosna. Simon lubił Mia'e, bo "przypominała mu jak to jest być normalnym". Simon został wraz z dziewczyną porwany przez Valentina i próbował ją bronić. Umierając, rozcięty przez Valentine'a, wypił krew Jace'a, przez co potem nie parzyło go słońce, za co stał się obiektem zainteresowania wszystkich wampirów. W końcu znowu wrócił do Isabelle, zaskakując wszystkich.

Simon jest przystojnym, ciemnowłosym chłopakiem o kawowych oczach. Jest ironiczny. Początkowo był roztrzepany, ale po przemianie w wampira, nabrał gracji której mu brakowało.

Isabelle "Izzy" Sophia Lightwood jest Nocnym Łowcą. Ma dwa lata starszego brata, Alec'a i o siedem lat młodszego brata Max'a, jest przybraną siostrą Jace'a. Na początku nie lubi Clary, która irytuje ją swoją niezaradnością. Jednak dostrzega że Jace'owi wyjątkowo na niej zależy, co ją dziwi, bo obstawiała że jest gejem. Wie jednak, że jej brat kocha Jace'a, ale stara się nie wchodzić w to pomiędzy. Wkurzyła się na Clary, że po dowiedzeniu się, że Jace jest jej bratem, od razu zaczęła chodzić z Simon'em i bolało ją jak musiała oglądać jego ból. Bardzo się martwiła o Jace'a i o to jak sobie radzi. Gdy umarł jej brat, Max, obwiniała o wszystko siebie. Nie poszła nawet na pogrzeb, płacząc, krzycząc i rzucając rzeczami we swoim pokoju. Nie chciała rozmawiać z nikim ze swojej rodziny o tym, wolała rozmawiać z Simon'em. Simon został u niej na noc, ale do niczego nie doszło, potem zaczęła z nim chodzić.

Jest ironiczna, buntownicza i zazwyczaj robi to co chce. Kieruje się jednak w wielu sprawach sercem. Potrafi być zarówno twarda, jak i wrażliwa. Często robi rzeczy bez namysłu, ale jeśli chodzi o sprawy poważne, używa sprytu. Jest bardzo lojalna dla swojej rodziny, szczególnie dla Alec'a. Jest dobrą przyjaciółką, jednak kłótliwą oraz ma duże wahania nastroju. Bardzo lubi gotować, ale nie jest w tym tak dobra jak swoja mama. Ma zwyczaj spotykania się z niewłaściwymi chłopakami.

Isabelle ma dobry gust, uwydatnia swoją figurę. Nosi same sukienki, albo strój bojowy. Całą skórę ma w bliznach po runach. Ma długie, czarne włosy, oraz ciemno-złote oczy. Jest blada i szczupła. Wie że dobrze wygląda, oraz ma powodzenie u mężczyzn.

Alexander "Alec" Gideon Lightwood jest najstarszym synem Lightwood'ów. Jest Nocnym Łowcą. Urodził się w Idris'ie w 1989r. Mieszkał tam przez chwilę, a potem został odesłany wraz z rodzicami do prowadzenia Instytutu w Nowym Yorku. Zakochał się w Jace'sie, przez chwilę nawet myślał, że on też jest gejem. Jednak gdy pojawiła się Clary, doszło do niego, że Jace nigdy go nie pokocha jakby on tego chciał. Na początku nie lubił jej i był strasznie zazdrosny, twierdził też, że przez niego Jace się naraża i prosił Clary o opuszczenie Instytutu i wyjścia z życia Jace'a. Kłócił się z nią, a gdy ona powiedziała że wie, że jest gejem powiedział że chociaż Jace nie bije dziewczyn, to on nie jest jak on i nie miałby skrupułów. Potem poznał Magunsa, którego ukrywał nawet przed Jace'm, chociaż on się wszystkiego domyślał. Gdy namalował sobie runę nieustraszoności, jaką Clary wymyśliła, chciał powiedzieć rodzicom że się spotyka z Magnusem, jednak on szybko go zaczarował, że ten stracił przytomność, bo Magnus wiedział że chłopak będzie tego żałować. Alec coraz bardziej się fascynował Magnus'em, jednak cały czas myślał o Jace'sie. W końcu Magnus zniecierpliwiony przestał się odzywać do Aleca, a tamten odbył rozmowę z Jace'm po której zrozumiał, że kocha Magnus'a i szuka tylko wymówiki. Pocałował go więc przy swoich rodzicach i Sali Aniołów. Jest przystojnym, ciemnowłosym chłopakiem.

Magnus Bene jest Wielkim Czarownikiem Brooklynu. Rodzicami Magnus'a była kobieta i Książę Piekła Amadeusz, urodził się w grudniu 1600r.[7] Wyglądał jak normalne dziecko, tylko miał złote oczy. Rodzice kochali go, jednak gdy zrozumieli że jest synem demona, matka popełniła samobójstwo a ojczym próbował utopić go w rzece, jednak Magnus wykorzystując swoich mocy, w samoobronie zabił go. Przestał się starzeć w wieku 19 lat.[8] Wychowali go Cisi Bracia, dając mu imię Magnus Bene. Jakimś cudem poznał swojego ojca, biorąc jeszcze więcej magii od niego i wykorzystując je dla swojej korzyści. Przez 400 lat życia, miał wielu partnerów. Obecnie jest z Alec'em, którego bardzo kocha, często robiąc dla niego rzeczy nieetyczne, narażał się, występując jakiś sposób przeciwko Clave. Pomagał jego przyjaciołom za darmo, czego normalnie nie robił. Nie wierzył że Alec dojrzeje do jego miłości, przyznając się do związku z Podziemnym, jednak przy walce Alec mu to obiecał. Nie nastawiając się na spełnienie jego obietnicy, Magnus zaskoczył się gdy on pocałował go przy wszystkich, w tym przy swoich rodzicach. Kiedyś powiedział Lighwood'om, że nie obchodzi go jego "pewnie rozwydrzone, śliniące się dziecko", a kilka lat później się w nim zakochał.Jest biseksualny i się z tym nie kryje. Clary to jedyne dziecko jakie obserwował, jak się dorastało, dlatego czuje się odpowiedzialny za nią.

Magnus jest zabawny, spostrzegawczy, opanowany i uwielbia imprezować. Zazwyczaj urządza przyjęcia dla wampirów. Clary uważa że jednak żaden z nich nie jest jego przyjacielem, bo oni albo są mu wdzięczni, czy coś winni, ale korzystają z jego usług. Jednak w Magnus'ie da się łatwo zakochać. Ma kocie żółto-zielone oczy. Często się przechwala co do swojego wieku, każdemu mówiąc inaczej, jego prawdziwy wiek zna tylko kilka osób. Często się myli, bo nie pamięta, co komu powiedział[9]. On i Alec mają wziąć ślub i prawdopodobnie zaadoptować dziecko[10][11][12].

Valentine Morgenstern jest złej sławy Nocnym Łowcą, mężem Jocelyn Fairchild, ojcem Jonathan'a Morgenstern i Clary Fray. Twierdził że Clave źle działa, nie pochwalał ich metod wykonywania powierzonych im zadań oraz twierdził że Przyziemni, których mają pilnować są zagrożeni. Utworzył krąg, w których było od początku strasznie dużo członków. Ludzie się go słuchali i byli w niego wpojeni. Gdy zaczął coraz drastyczniej postępować odnośnie Podziemnych, chcąc ich wszystkich wymordować, by nie było zbędnego zagrożenia, kazał się zabić swojemu przyjacielowi , który został przemieniony w wilkołaka. Dawał swojej żonie podczas pierwszej ciąży do picia krew demona, chcąc stworzyć najlepszego wojownika wszech czasów, jednocześnie świadomie zabijając w nim wszystkie ludzie cechy. Na osobach dorosłych wypicie krwi demona niczego nie zmieniała. Notował wszystkie rezultaty w teczkach, które prowadził o praktycznie każdym. Jego żona popadła w depresję, gdy je przeczytała, dowiadując się że jej syn jest demonem i krzyczała na niego, że zamieniła jej syna w potwora. Załamała się i chciała odebrać sobie życie. Nie umiała pokochać Jonathana. Valentine widząc to, podawał je krew aniołów na poprawę samopoczucia, podczas gdy ona była podczas drugiej ciąży. Uciekła od niego, a on spalił dom, wraz z jej rodzicami i podstawił dwa ciała, by każdy myślał że on i jego syn umarli. Wychowywał Jace'a. Prowadził badania na aniele i Podziemnych, które były brutalne, np. co chwila podpalał wampira, patrząc czy za którymś razem nie wyzdrowieje, roztapiał wilkołaki w srebrze itd. Wierzył w dobro swojej sprawy i oddał jej wszytko, swoje dzieci, żonę i swoje życie. Był zdeterminowany. Patrzał jak rodzina się od niego odwraca, ale nie miał jak tego powstrzymać. Nigdy do niczego nikogo nie zmuszał, zawsze dawał wybór. Był bardzo brutalny, ważniejsze było dla niego dobro ogółu niż dobro jednostki. Całe życie wierzył że Jocelyn do niego wróci i nie mógł uwierzyć że już go nie kocha. Była miłością jego życia. Myślał że mimo jej ucieczki i ukrywania córki, będą umieli zbudować normalną rodzinę. Kochał swoje dzieci, chociaż czasami trudno było mu to okazać. Był bardzo twardy i waleczny. Perfekcyjnie umiał czytać z ludzi i był idealistą.

Chciał wiedzieć czemu Nocni Łowcy mający ratować świat nie dostali żadnych przywilejów jak Podziemni.

Był wpływowy, lubiany i pełny charyzmy. Ma wielkie cele, ale większość ludzi nie zgadza się z metodą ich osiągania. Mimo to umiał każdego przekonać i miał wielu sojuszników, bo zawsze osiągał co chce i ludzie albo go kochali albo się go bali.

Był onieśmielająco przystojny, miał umięśnione i szerokie ramiona, włosy tak jasne, że prawie białe, miał silnie zarysowane rysy twarzy.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Miasto kości szybko zyskało popularność, oraz trafiło na 8 miejsce bestsellerów według New York Times Best Seller list (Dziecięce książki) w Kwietniu 2007.[13]

Film[edytuj | edytuj kod]

Cassandra Clare wraz z obsadą filmu

Na podstawie pierwszej książki został nakręcony film Dary Anioła: Miasto kości, gdzie grali między innymi:Lily Collins jako Clary, Jamie Campbell Bower jako Jace, Robert Sheehan jako Simon, Kevin Zegers jako Alec, Godfrey Gao jako Magnus, Jonathan Rhys Meyers jako Valentine[14]. Twórcy zrezygnowali z kręcenia kolejnych części ze względu na za niski budżet. Film był krytykowany przez czytelników książki, bo zmieniał całkowicie fabułę i ucinał wiele ważnych wydarzeń.

Serial[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie książek powstał serial z całkowicie nową obsadą. Serial został zakupiony przez stację ABC Family. Kanał od razu zamówił cały pierwszy sezon. Projekt pojawi się pod tytułem Shadowhunters. Pierwszy sezon składać się będzie z 13 odcinków[15].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy