Dedë Malaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiony
Dedë Malaj
prezbiter i męczennik
Data i miejsce urodzenia

16 listopada 1917
Mali Kolaj (obecnie Velipoja)

Data i miejsce śmierci

12 maja 1959
Szkodra

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

5 listopada 2016
Archikatedra Świętego Szczepana w Szkodrze
przez Franciszka[a]

Kraj działania

Albania

Data urodzenia

16 listopada 1920

Data śmierci

12 maja 1959

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Albański Kościół Katolicki

Prezbiterat

20 grudnia 1942

Dedë Malaj (ur. 16 listopada 1917 we wsi Mali Kolaj, zm. 12 maja 1959 w Szkodrze[1]) – albański duchowny katolicki, więzień sumienia, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Keqa i Luli. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Szkodrze, naukę kontynuował w gimnazjum jezuickim (jednym z jego nauczycieli był ks. Alfons Tracki). Studia teologiczne i filozoficzne odbył w Rzymie. Tam też 20 grudnia 1942 został wyświęcony na księdza[1]. Po powrocie do Albanii pracował jako proboszcz w parafiach Obot, Samrisht, Velipoja i Dajç nad Buną. Kiedy pracował w parafii Dajç został zadenuncjowany przez gospodynię pracującą na plebanii jako przeciwnik podporządkowania Kościoła katolickiego państwu komunistycznemu. 7 listopada 1958 został aresztowany przez funkcjonariuszy Sigurimi wraz z ks. Konradem Gjolajem. Obaj zostali oskarżeni o działalność szpiegowską na rzecz Jugosławii. 27 kwietnia 1959 Sąd Okręgowy w Szkodrze pod przewodnictwem gen. Hilmi Seiti skazał Dedë Malaja na karę śmierci przez rozstrzelanie[1]. Wyrok wykonano 12 maja w pobliżu Jeziora Szkoderskiego[1]. Konrad Gjolaj przekazał ostatnie słowa Malaja przed egzekucją: Jestem dumny, że będę zginę jako ksiądz katolicki, dla Albanii i dla mojej wiary katolickiej. ... Przykro mi z powodu mojej małej siostrzenicy, który pozostanie bez opieki.

Malaj znajduje się w gronie 38 Albańczyków, którzy 5 listopada 2016 w Szkodrze zostali ogłoszeni błogosławionymi. Beatyfikacja duchownych, którzy zginęli "in odium fidei" została zaaprobowana przez papieża Franciszka 26 kwietnia 2016[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. w imieniu Papieża, kard. Angelo Amato (prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]