Dedad mac Sin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dedad mac Sin lub Degad mac Sin – legendarny eponim irlandzkiego rodu Clanna Dedad z którego wywodzili się królowie Munsteru, zwierzchni królowie Irlandii. Od niego wywodziły się dynastie Fergusa I Mora mac Eirc rządząca Dalriadą oraz Loarna mac Eirc, z której pochodził m.in. Makbet, słynny król Szkocji. Od Fergusa wywodzili się pierwsi królowie Szkocji oraz Stewartowie (Stuartowie), królowie Szkocji. Dedad był synem Sina, w siedemnastym stopniu potomka Itha mac Breogan z rodu Milezjan. Według Caithréim Conghail Cláiringhnigh („Wojenna kariera Congala Cláiringnecha”) Dedad otrzymał królestwo dwu prowincji Munsteru od Lugaida IV Luaigne’a, zwierzchniego króla Irlandii. Gdy arcykról odbywał radę w Tarze, Dedad siedział po jego prawej stronie. Brał udział w walkach z jego rywalem do tronu Irlandii, Congalem Clairingnechem. Kiedy ten w końcu pokonał i zabił Lugaida, prowincjonalni królowie uznali go za arcykróla. Dedad był także wśród nich. Inne źródła podają, że dopiero jego syn Iar był pierwszym królem Munsteru z tego rodu.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Dedad pozostawił po sobie siedemnastu synów, w tym:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Byrne F. J., Irish Kings and High-Kings Four Courts Press, Second edition (Repr.), Dublin 2004, ​ISBN 1-85182-552-5​.
  • Caithréim Conghail Cláiringhnigh. Martial Career of Conghal Cláiringhneach, ed. with transl. P. M. MacSweeney, Irish Texts Society, Dublin 1904, s. 2-3 i 188-189.
  • Dobbs. M. E., Side-Ligts on the Táin Age and Other Studies, Dundalk 1917, s. 5-45.
  • Gardner L., Krew z krwi Jezusa, przeł. P. Korombel, Wydawnictwo Da Capo, Warszawa 1998, s. 210 (tablica genealogiczna „Władcy szkockiej Dalriadii”), 295-296 (tabl. geneal. „Pochodzenie Stewartów”), 436-437 (tabl. geneal. „Linia szkocka i walijska od Ugaine’a Mara”).