Delpuenteblattidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Delpuenteblattidae
Martins-Neto, Gallego et Zavattieri, 2007
Okres istnienia: trias późny
237/201.4
237/201.4
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Infragromada

nowoskrzydłe

Rząd

karaczany

Nadrodzina

Blattoidea

Rodzina

Delpuenteblattidae

Delpuenteblattidae – wymarła rodzina owadów z rzędu karaczanów i nadrodziny Blattoidea. Występowała w triasie na terenie dzisiejszej Argentyny. Obejmuje dwa znane rodzaje.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten wprowadzony został w 2007 roku przez Rafaela G. Martinsa-Neto, Oscara F. Gallego i Anę M. Zavattieri. Zalicza się doń dwa rodzaje: Delpuenteblatta i Lariojablatta, przy czym klasyfikacja doń tego drugiego jest niepewna. Rodzaj Delpuenteblatta jest monotypowy (zawiera jeden gatunek) i opisany został przez tych samych autorów, w tej samej publikacji, na podstawie skamieniałości pochodzących z formacji Potrerillos, odnalezionych w potoku nazwanym „Quebrada del Puente” na terenie argentyńskiej prowincji Mendoza. Rodzaj Lariojablatta obejmuje dwa gatunki, jeden opisany razem z Delpuenteblatta z tego samego stanowiska[1], a drugi opisany dwa lata wcześniej na podstawie skamieniałości znalezionych w formacji Los Rastros na terenie Los Chañares w argentyńskiej prowincji La Rioja[2]. Wszystkie wymienione skamieniałości pochodzą z karniku w triasie[1][2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Karaczany te miały pokrywy o lekko zaostrzonych wierzchołkach, osiągające od 7 do 10 mm długości i od 3 do 4 mm szerokości. Tylna żyłka radialna rozgałęziała się dając cztery odnogi, z których ostatnia (RP4) osiągała kostalny brzeg pokrywy mniej więcej w ¾ jego długości. Żyłka medialna była falista. Przednia żyłka medialna dawała również cztery odnogi, a punkty początkowe odnóg od drugiej do czwartej były na wyrównane z punktami początkowymi odpowiednich odnóg tylnej żyłki radialnej, co uznano za apomorfię rodziny. Wszystkie odnogi przedniej i tylnej żyłki medialnej miały swój koniec na wierzchołkowej krawędzi skrzydła. Jako apomorię rodziny wskazano także znajdujący się na analnej krawędzi pokrywy w odległości ⅓ od jego wierzchołka punkt końcowy długiej i falistej tylnej żyłki kubitalnej. Pole analne zajmowało ⅓ długości i ⅔ szerokości pokrywy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rafael Gioia Martins-Neto, Oscar F. Gallego, Ana M. Zavattieri. A new Triassic insect fauna from Cerro Bayo, Potrerillos (Mendoza Province, Argentina) with descriptions of new taxa (Insecta: Blattoptera and Coleoptera). „Alcheringa. An Australasian Journal of Palaeontology”. 31 (2), s. 199-213, 2007. DOI: 10.1080/03115510701305173. 
  2. a b R.G. Martins-Neto, O.F. Gallego. The Triassic Insect Fauna from Argentina. Blattoptera from the Los Rastros Formation (Bermejo Basin), La Rioja Province. „Ameghiniana”. 42 (4), s. 1-21, 2005.