Dendrocnide moroides

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dendrocnide moroides
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd różowce
Rodzina pokrzywowate
Rodzaj Dendrocnide
Nazwa systematyczna
Dendrocnide moroides (Wedd.) Chew
Gard. Bull. Singapore 21: 204 1965[2]
Synonimy

Laportea moroides Wedd.[2]

Dendrocnide moroidesgatunek rośliny z rodziny pokrzywowatych. Występuje w Australii, zwłaszcza w stanie Queensland, poza tym na Wyspach Korzennych i w Indonezji. Rośnie w lukach lasów deszczowych i w innych miejscach nasłonecznionych. Posiada bardzo niebezpieczne włoski parzące, powoduje przy dotknięciu silne pieczenie i ból, u ludzi mogący się utrzymywać przez wiele dni, a nawet miesięcy. Włoski przenikają także przez odzież, dlatego w przypadku narażenia na kontakt zalecana jest odpowiednia odzież ochronna. W przypadku poparzenia zalecane jest usuniecie włosków z poparzonej skory, np. przy pomocy wosku. Niektóre, zamieszkujące Australię gatunki zwierząt są odporne na poparzenia, a nawet żywią się tym gatunkiem rośliny.

Morfologia[edytuj]

Krzew lub drzewo osiągające wysokość od 4 do 10 metrów. Cala roślina jest gęsto pokryta włoskami parzącymi. Liście o blaszce pojedynczej, sercowatej, na brzegu piłkowane.Blaszka liści osiąga 10-22 cm długości i 11-18 cm szerokości.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-22].
  2. a b Dendrocnide moroidea. W: The Plant List (2013). Version 1.1. [on-line]. [dostęp 2014-01-23].

Bibliografia[edytuj]

  • Flora of Australia Volume 3 1989, ABRS/CSIRO
  • Department of Environment and Conservation (NSW). Gympie Stinger
  • M. Hurley. Growth dynamics and leaf quality of the stinging trees Dendrocnide moroides and Dendrocnide cordifolia (Family Urticaceae) in Australian tropical rainforest: implications for herbivores. Australian journal of Botany 48, 2000.