Indonezja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Republik Indonesia
Republika Indonezji
Holenderskie Indie Wschodnie od 1949
Flaga Indonezji
Godło Indonezji
Flaga Indonezji Godło Indonezji
Dewiza: (indon.) Bhinneka Tunggal lka
(Jedność w różnorodności)
Hymn: Indonesia Raya
(Wielka Indonezja)
Położenie Indonezji
Język urzędowy indonezyjski
Stolica Dżakarta
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Joko Widodo
Szef rządu prezydent Joko Widodo
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
15. na świecie
1 904 569 km²
93 000 km² (4,85%)
Liczba ludności (2015)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
 • narody i grupy etniczne
4. na świecie
255 461 700
124,66 osób/km²
Jawajczycy (40,6%), Sundajczycy (15,0%), Madurowie (3,3%), Minangkabau (2,7%), Betawi (2,4%), Bugijczycy (2,4%), Banten (2,0%), Banjar (1,7%), inne (29,9%)[1]
PKB (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

870,3 mld[2] USD
3510[2] USD
PKB (PSN) (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

1292,8 mld[2] USD
5214[2] USD
Jednostka monetarna rupia indonezyjska (IDR)
Niepodległość od Holandii
17 sierpnia 1945
Secesja (2002): Timor Wschodni
Religia dominująca islam (87,2%)
Strefa czasowa UTC +7 do +9
Kod ISO 3166 ID
Domena internetowa .id
Kod samochodowy RI
Kod samolotowy PK
Kod telefoniczny +62
Mapa Indonezji

Indonezja, oficjalnie Republika Indonezji – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.

Indonezja jest członkiem m.in. ASEAN, ONZ i WTO. W styczniu 2009 Indonezja zawiesiła członkostwo w OPEC, gdyż w 2004 stała się importerem netto ropy naftowej i wciąż rośnie jej uzależnienie od importu tego surowca.

Etymologia nazwy kraju[edytuj]

Nazwa Indonezja wywodzi się z dwóch greckich słów: Ἰνδός Indos – „indyjski” i νῆσος nisos – „wyspa”.

Symbole narodowe[edytuj]

 • Godło przedstawia mitycznego ptaka Garudę, złotego orła reprezentującego twórczą energię. Kolor złoty oznacza wielkość narodu Indonezji, a czarny przyrodę. Skrzydła orła składają się z 17 piór, ogon z 8, a szyja z 45. Liczby te układają datę proklamacji niepodległości Indonezji 17 sierpnia 1945. W szponach orła widnieje szarfa z napisem Bhinneka Tunggal Ika (Jedność w różnorodności). Jest to stare motto jawajskie, które oznacza jedność Indonezyjczyków pomimo ich odrębności etnicznych i kulturowych. Tarcza jest symbolem ochrony państwa. Na tarczy umieszczone pięć symboli oznacza pięć podstawowych zasad funkcjonowania państwa (Pancasila). Gwiazda o kolorze złotym reprezentuje wiarę w Boga, łańcuch – sprawiedliwość, drzewo banian – jedność Indonezji, głowa bawołu – demokrację, a kłos ryżu i gałązka bawełny – równość (zobacz więcej w artykule Godło Indonezji).
 • Flaga, nazywana jest Sang Dwiwarna – żyjąca osoba. Kolor czerwony reprezentuje ciało i życie fizyczne, kolor biały duszę i życie duchowe. Barwy flagi nawiązują do średniowiecznego cesarstwa Madjapahit. Ma ona ponad 800 lat, ale stała się oficjalną flagą Indonezji dopiero 17 sierpnia 1945. Wbrew powszechnemu przekonaniu jest inna niż flaga Monako, różni się formatem (zobacz więcej w artykule Flaga Indonezji).
 • Hymnem jest Indonesia Raya (Wielka Indonezja), który powstał w 1928 roku (zobacz więcej w artykule Hymn Indonezji).

Ustrój polityczny[edytuj]

Indonezja jest republiką. Głową państwa jest prezydent wybierany na 5 lat przez Doradcze Zgromadzenie Ludowe. Władza ustawodawcza należy do parlamentu (z 500 miejsc 100 obsadza prezydent) o 5-letniej kadencji. Rząd pod kierownictwem prezydenta sprawuje władzę wykonawczą. Władza sądownicza należy do Sądu Najwyższego, którego członków wybiera prezydent.

władza ustawodawcza

 • Parlament: Ludowa Izba Reprezentantów (Dewan Perwakilan Rakyat) i Izba Reprezentantów Regionów

władza wykonawcza

 • Rząd
 • Prezydent, Szef rządu

władza sądownicza

 • Sąd Najwyższy (Mahkamah Agung)

Ludowa Izba Reprezentantów

Rozkład miejsc według partii (Wyniki z wyborów 9 kwietnia 2009):

 • Demokratyczna Partia Indonezji (PDI): 20,9% (148)
 • Wspólny Sekretariat Grup Funkcjonalnych (GOLKAR): 14,5% (107)
 • Demokratyczna Partia Indonezji – Walka (PDI-P): 14,0% (148)
 • Partia Sprawiedliwości i Dobrobytu (PKS): 7,9% (57)
 • Partia Mandatu Narodowego (PAN): 6,0% (46)
 • Zjednoczona Partia na rzecz Rozwoju (PPP): 5,3% (37)
 • Partia Przebudzenia Narodowego (PKB): 4,9% (28)
 • Ruch Partii Wielkiej Indonezji (GERINDRA): 4,5% (26)
 • partia Świadomości Narodu (HANURA): 3,8% (17)

29 innych partii otrzymało mniej niż 2,5% głosów, więc nie otrzymało żadnych miejsc w Izbie Reprezentantów; z powodów zasad wyborów liczba otrzymanych miejsc nie odpowiada procentowi otrzymanych głosów[1].

Siły zbrojne[edytuj]

Indonezja w składzie swoich sił zbrojnych posiada siły lądowe, marynarkę wojenną oraz siły powietrzne. Wojska indonezyjskie liczą 476 tys. żołnierzy zawodowych oraz 400 tys. rezerwistów. Według rankingu Global Firepower (2014) indonezyjskie siły zbrojne stanowią 19. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 6,9 mld dolarów (USD)[3].

Podział administracyjny[edytuj]

Mapa administracyjna

Indonezja jest podzielona na 34 prowincje, w tym trzy (Aceh, Dżakarta i Yogyakarta) okręgi specjalne. Prowincje dzielą się na dystrykty (kabupaten) i okręgi miejskie (kota).

Demografia[edytuj]

Ludność Indonezji jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym, językowym i religijnym. Ogółem występuje ok. 300 grup etnicznych posługujących się ok. 250 odrębnymi językami (razem z dialektami 583). Oficjalnym językiem jest indonezyjski.

Najliczniejsze grupy etniczne to[1]:

Religie[edytuj]

 Osobny artykuł: Religia w Indonezji.
Meczet Istiqlal, Dżakarta

Skład religijny według spisu powszechnego w 2010 roku[4]:

Geografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Geografia Indonezji.
Główne wyspy Indonezji

Indonezja jest państwem wyspiarskim, położonym na 17 508 wyspach. Około 6 tys. z nich jest zamieszkanych. Należą one do Archipelagu Malajskiego. Wyspy Indonezji rozciągają się na długości ponad 5 tys. km wzdłuż równika i na długości 1750 km z południa na północ. Ich brzegi opływają Ocean Spokojny i Indyjski. Na wyspach znajdują się liczne wulkany. Indonezja jest często nękana przez trzęsienia ziemi i tsunami. Najwyższym szczytem jest Puncak Jaya – wysokość 4884 m. Graniczy z Papuą-Nową Gwineą na Nowej Gwinei, Malezją na Borneo i Timorem Wschodnim na Timorze.

Sulawesi

Najważniejsze wyspy Indonezji to Sumatra, Jawa, Borneo, Celebes (Sulawesi) i Nowa Gwinea (część zachodnia stanowi indonezyjską prowincję Irian Zachodni, a część wschodnia jest niepodległym państwem – Papua-Nowa Gwinea).

Bali

Mniejsze indonezyjskie wyspy:

Rzeki Indonezji: Kapuas, Barito, Mahakam (Borneo), Hari, Kampar, Musi (Sumatra), Solo (Jawa), Mamberamo, Digul (Nowa Gwinea).

Historia[edytuj]

 Osobny artykuł: historia Indonezji.
Batavia, Holenderskie Indie Wschodnie, 1682

Do II wojny światowej[edytuj]

Między VIII a XIII wiekiem n.e. na terytorium Indonezji znajdowały się 4 silne państwa: Śriwidźaja (na Sumatrze), Mataram, Kediri i Majapahit. Od XIV w. zaczęli się osiedlać kupcy arabscy. Od początku XVII wieku wyspy obecnej Indonezji były kolonizowane przez Europejczyków, przede wszystkim Holendrów, związanych z handlową Holenderską Kompanią Wschodnioindyjską (VOC), powstałą w 1602. Punktem, z którego wychodziły przedsięwzięcia Kompanii, stała się założona na Jawie faktoria w Batawii. Części wysp indonezyjskich były zajęte przez inne mocarstwa kolonialne, lecz w miarę upływu czasu Holendrzy skupili władzę zwierzchnią nad lokalnymi władcami. W 1799 Kompania Wschodnioindyjska została zlikwidowana, a jej kolonie zostały po wojnach napoleońskich podporządkowane rządowi Holandii jako kolonia Holenderskie Indie Wschodnie. W latach 1825–1830 miało miejsce powstanie ludności tubylczej na Jawie oraz walki na tle religijnym na Sumatrze (Wojna Padri). Pod koniec XIX wieku kolonie bardzo rozwinęły się gospodarczo. Po I wojnie światowej doszło do rozbudzenia świadomości narodowej Indonezyjczyków, powstały partie polityczne, takie jak Nacjonalistyczna Partia Indonezji (z Sukarno na czele), poddawane holenderskim represjom. W połowie lat 20. komuniści indonezyjscy zorganizowali nieudaną zbrojną rebelię niepodległościową[5].

Sukarno, twórca niepodległej Indonezji

Od II wojny światowej[edytuj]

W latach 1942–1945 w czasie II wojny światowej archipelag został zajęty przez Japończyków. Po wyzwoleniu od okupantów 17 sierpnia 1945 Indonezja zadeklarowała niepodległość i nastąpił wybuch walk niepodległościowych przeciw Holandii, na skutek którego w 1949 Holandia uznała niepodległe państwo indonezyjskie. Stolica Indii Holenderskich – Batawia – została przemianowana wówczas na Dżakartę i została stolicą republiki. W 1961 armia indonezyjska zdobyła od Holandii zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, która weszła w skład Indonezji jako prowincja Irian Zachodni.

Pierwszy prezydent kraju Sukarno starał się równoważyć wpływy wojska, islamistów i komunistów na sytuację w kraju[6]. Nacjonalistyczne poglądy członków rządu doprowadziły do radykalizacji polityki zagranicznej kraju, który szybko wpadł w konflikt z Malezją, względem której Indonezja zgłaszała pretensje terytorialne co do wyspy Borneo. Indonezja rozpoczęła też wspieranie lewicowej partyzantki walczącej na Borneo z rządem malezyjskim (powstanie w Sarawaku) oraz poparła antymalezyjską i antykolonialną rebelię w Brunei[7]. Relacje z tym państwem uległy dalszemu pogorszeniu po tym, jak Indonezja wsparła nieudaną rewolucję w Brunei. Obawiając się zagrożenia ze strony Holandii, Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych, Indonezja rozpoczęła proces zakupu broni z ZSRR. Zagrożenie ze strony Zachodu było na tyle prawdopodobne, że CIA wsparło rebelię, która wybuchła w 1958 roku. Choć została ona stłumiona do końca tego samego roku, to nieliczne oddziały partyzanckie działały do 1961[8]. Gdy Komunistyczna Partia Indonezji zaczęła zdobywać coraz większe poparcie, aż w końcu zagroziła rządowi nacjonalistów, USA wycofało swoją pomoc względem Indonezji, a relacje z Zachodem uległy pogorszeniu[9].

W okresie 1965–1966 roku wysoko postawiony wojskowy, Suharto, stopniowo odsunął Sukarno od władzy i wprowadził juntę. Suharto wycofał dotychczasową antyimperialistyczną politykę, która miała rzekomo zwiększać w Indonezji wpływy ZSRR i Chin. W tym czasie Suharto krwawo stłumił wojskowy zamach stanu, o który oskarżona została KPI. Zamach stanu rozpoczął brutalne czystki i zniszczenie PKI. W represjach junty zginęło co najmniej 500 tysięcy ludzi, a więcej niż milion ludzi trafiło do więzień[10][11][12][13]. Suharto zwrócił się przeciw dotychczasowym sojusznikom Sukarno z lewicowej partyzantki na Borneo i wsparł rząd malezyjski w jej zwalczaniu. Rządy Suharto szybko zyskały przeciwników, a w kraju rozwinął się separatyzm, przeciwko rządowi swoją kampanię rozpoczął partyzancki Ruch Wolnej Papui[14]. W 1975 roku Indonezja zajęła byłą kolonię portugalską Timor Wschodni, co spowodowało długoletni konflikt rządu indonezyjskiego z tamtejszym ruchem niepodległościowym FRETILIN, zakończony uzyskaniem przez Timor Wschodni niepodległości w XXI wieku. W 1975 roku rozpoczęła się trwająca do 2005 roku separatystyczna rebelia Ruchu Wolnego Acehu[15]. W maju 1998, dwa miesiące po ostatniej reelekcji, fala protestów społecznych zmusiła Suharto do ustąpienia. W 2001 roku prezydentem Indonezji wybrano córkę Sukarno, Megawati Soekarnoputri.

W XXI wieku kraj nękają zamachy terrorystów islamskich, m.in. z grupy Dżimah Islamija.

Gospodarka[edytuj]

 Osobny artykuł: Gospodarka Indonezji.
Dżakarta

Ze względu na wysoki poziom wzrostu gospodarczego Indonezja zaliczana jest do grupy azjatyckich tygrysów.

Indonezja jest krajem raczej rolniczym, odgrywającym ważną rolę w gospodarce światowej jako dostawca kauczuku, kakao (w czwórce największych producentów na świecie), pieprzu, chininy. Jest też producentem ropy (934 kb/d w 2007) i cyny. Gospodarka rolno-plantacyjna daje około 60% dochodu narodowego. Trudny teren do zagospodarowania daje Indonezji możliwości uprawy niecałych 15% powierzchni kraju. Głównymi uprawami są ryż, drzewo kauczukowe, herbata, tytoń, przyprawy, palma oleista.

Turystyka[edytuj]

W 2015 roku kraj ten odwiedziło 10,408 mln. turystów (10,3% więcej niż w roku poprzednim), generując dla niego przychody na poziomie 10,761 mld dolarów[16].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. a b c CIA – The World Factbook.
 2. a b c d Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2013: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2014 (ang.). [dostęp 2014-04-11].
 3. Indonesia (ang.). Global Firepower. [dostęp 2014-08-17].
 4. Indonesia. Badan Pustat Statistik. [dostęp 2014-03-28].
 5. Kahin (1952), s. 86.
 6. Witton (2003), s. 26–28.
 7. Greg Poulgrain: The genesis of konfrontasi: Malaysia, Brunei, Indonesia, 1945-1965. C. Hurst & Co. Publishers, 1998. ISBN 9781850655138.
 8. Roadnight, Andrew (2002). United States Policy towards Indonesia in the Truman and Eisenhower Years. New York: Palgrave Macmillan. ISBN 0-333-79315-3.
 9. Witton (2003), s. 29.
 10. Friend (2003), s. 113.
 11. Robert Cribb (2002). „Unresolved Problems in the Indonesian Killings of 1965–1966”. Asian Survey 42 (4): 550–563. doi:10.1525/as.2002.42.4.550.
 12. Ricklefs (1993), s. 280–284, 287–290.
 13. Friend (2003), s. 107–109.
 14. Richard Chauvel, Ikrar Nusa Bhakti, The Papua conflict: Jakarta’s perceptions and policies, 2004, ISBN 1-932728-08-2, ISBN 978-1-932728-08-8.
 15. Amnesty: Indonesia ‘failing to uphold’ Aceh peace terms.
 16. UNWTO Tourism Highlights, 2016 Edition (ang.). UNWTO, 2016. [dostęp 2016-10-04]. s. 9.

Bibliografia[edytuj]

 • Brown, Colin (2003). A Short History of Indonesia. Crows Nest, New South Wales: Allen & Unwin.
 • Friend, T. (2003). Indonesian Destinies. Harvard University Press. ISBN 0-674-01137-6.
 • Kahin, George McTurnan (1952). Nationalism and Revolution in Indonesia. Ithaca, NY: Cornell University Press.
 • Ricklefs, M. C. (1993). A History of Modern Indonesia Since c. 1300 (2nd ed.). London: MacMillan. ISBN 978-0-333-57689-2.
 • Taylor, Jean Gelman (2003). Indonesia. New Haven and London: Yale University Press. ISBN 0-300-10518-5.
 • Whitten, T.; Soeriaatmadja, R. E.; Suraya, A. A. (1996). The Ecology of Java and Bali. Hong Kong: Periplus Editions.
 • Witton, Patrick (2003). Indonesia. Melbourne: Lonely Planet. ISBN 1-74059-154-2.

Linki zewnętrzne[edytuj]