Descriptio Moldaviae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Descriptio Moldaviae
Ilustracja
Mapa stworzona przez anonimowego kartografa według oryginalnej mapy, przygotowanej przez Kantemira. Mapa ta została opublikowana w pierwszym niemieckim wydaniu Descriptio Moldaviae, 1769-1770.
Autor Dymitr Kantemir
Typ utworu traktat geograficzny
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Królestwo Prus
Język łacina
Data wydania 1716

Descriptio Moldaviae[1], właśc. Descriptio antiqui et hodierni status Moldaviae (rum. Descrierea stării de odinioară și de astăzi a Moldovei) – monografia geograficzna napisana po łacinie przez Dymitra Kantemira i wydana w Berlinie w 1716 r.

Praca powstała w latach 1714-1716, podczas pobytu Kantemira w Rosji. Pisana była na zamówienie Akademii Berlińskiej, której członkiem Kantemir był od 1714 r.

Monografia podzielona została na trzy części. Pierwsza omawia geografię i gospodarkę Mołdawii (hospodarstwa mołdawskiego), druga przedstawia formy rządów, ustawodawstwo i skarbowość, trzecia natomiast zajmuje się religią i wierzeniami mieszkańców[2].

Monografia Descriptio Moldaviae była pierwszym naukowym opracowaniem, tak szeroko omawiającym mołdawską geografię, system polityczny, religię oraz kwestie etniczne[1]. Niemałą wartość miała również przygotowana przez Kantemira mapa[1], w oparciu o którą w kolejnych latach przygotowywano nowe mapy Mołdawii. Praca Kantemira została przełożona na język niemiecki, rosyjski, grecki, później również na rumuński[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Halina Mirska-Lasota: Mały słownik pisarzy rumuńskich. s. 45.
  2. a b Danuta Bieńkowska: Literatura rumuńska. W: Dzieje literatur europejskich. T. 1. s. 1094.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Halina Mirska-Lasota: Mały słownik pisarzy rumuńskich. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1975.
  • Danuta Bieńkowska: Literatura rumuńska. W: Dzieje literatur europejskich. T. 1. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1977.