Kwiatówka różowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dicaeum hirundinaceum)
Kwiatówka różowa
Dicaeum hirundinaceum[1]
(Shaw, 1792)
Ilustracja
Samiec
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

kwiatówki

Rodzaj

Dicaeum

Gatunek

kwiatówka różowa

Synonimy
  • Motacilla hirundinacea Shaw, 1792[2]
  • Dicaeum hirundinacea (Shaw, 1792)
Podgatunki
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania

     D. h. hirundinaceum

     D. h. ignicolle

     D. h. keiense

     D. h. fulgidum

Kwiatówka różowa[4], czerwonka pręgowana (Dicaeum hirundinaceum) – gatunek małego, owocożernego ptaka z rodziny kwiatówek (Dicaeidae). Występuje w Australii oraz na wyspach na północ od niej, należących do Indonezji; w swym zasięgu występowania jest jedynym gatunkiem swojej rodziny[5]. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniono cztery podgatunki D. hirundinaceum[5][2][4]:

  • kwiatówka różowa (Dicaeum hirundinaceum hirundinaceum) – Australia
  • kwiatówka lśniąca (Dicaeum hirundinaceum ignicolle) – Wyspy Aru.
  • kwiatówka archipelagowa (Dicaeum hirundinaceum keiense) – Watubela, Tayandu i Wyspy Kai.
  • kwiatówka tanimbarska (Dicaeum hirundinaceum fulgidum) – Wyspy Tanimbar.

W niektórych ujęciach systematycznych wszystkie podgatunki, poza nominatywnym, są wydzielane do osobnych gatunków[6][7].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Wygląd
Ptak wielkości mysikrólika, ale cięższy. Bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec jest czarny, z bardziej niebieskimi skrzydłami i czerwonym gardłem. Ma biały brzuch z czarnym pasem i bokami w czarne plamy. Czerwone pokrywy podogonowe na końcu przechodzą w kolor pomarańczowy, po bokach są bielsze. Przy skrzydle na boku biała plama. Na skrzydłach białe lusterko. Nogi są ciemnoszare, dziób i oczy czarne. Samica jest szarobrązowa, z ciemnymi skrzydłami i ogonem. Posiada białe gardło.
Wymiary
  • długość ciała: 10 cm
  • masa ciała: 9 g

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Samica karmiąca pisklęta
Biotop
Różne typy lasów i zadrzewień i inne miejsca z roślinami, gdzie można spotkać jemiołę.
Pożywienie
Zjada owoce jemiołowatych i pokrewnych roślin. Nie ma ona żołądka mięśniowego, przez co nasiona nie są trawione, lecz szybko przechodzą przez przewód pokarmowy i są wydalane w postaci lepkich odchodów, które spadając do gałęzi przyczyniają się do zapylenia rośliny. Jest to specyficzny przykład ornitochorii.
Głos
Wydaje ostre „dzee”.
Lęgi
Gniazdo ma kształt gruszki, ma szczelinowaty boczny otwór wejściowy. Jest zawieszone na ulistnionych gałęziach za pomocą łodyg zielnych. Samica sama je buduje. Składa 3–4 białe jaja, które sama wysiaduje przez ok. 14 dni. Pisklęta karmią oboje rodzice przez następne dwa tygodnie.

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) od 2016 roku stosuje ujęcie systematyczne, w którym za Dicaeum hirundinaceum uznaje tylko podgatunek nominatywny, takson ignicolle podnosi do rangi gatunku (Dicaeum ignicolle), a keiense i fulgidum wydziela do gatunku Dicaeum keiense. Taksony te zalicza do kategorii najmniejszej troski (LC, Least Concern), a trendy liczebności ich populacji ocenia jako stabilne[3][6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dicaeum hirundinaceum, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Mistletoebird (Dicaeum hirundinaceum). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2012-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-10)]. (ang.).
  3. a b Dicaeum hirundinaceum, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. a b Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Dicaeidae Bonaparte, 1853 - kwiatówki - Flowerpeckers (wersja: 2020-09-20). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-01-20].
  5. a b F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Dippers, leafbirds, flowerpeckers, sunbirds. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2021-01-20]. (ang.).
  6. a b BirdLife International, Dicaeum ignicolle, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2021-01-20] (ang.).
  7. a b BirdLife International, Dicaeum keiense, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2021-01-20] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Burni, Ben Hoare, Joseph DiCostanzo, BirdLife International (mapy wyst.), Phil Benstead i inni: Encyklopedia Ptaki. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-15733-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]