Diodotos (polityk ateński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diodotos – starożytny ateński mówca i polityk, syn Eukratesa[1].

Znany z tego, że w roku 427 p.n.e. sprzeciwił się zbrodniczej propozycji Kleona, lidera radykalnej, imperialistycznej frakcji ateńskiej, który postulował, by mieszkańców Mityleny, miasta na wyspie Lesbos, które w 428 r. p.n.e. zbuntowało się przeciwko Atenom, wyniszczyć doszczętnie. Kleon proponował by wszystkich mężczyzn zabić, a kobiety i dzieci sprzedać w niewolę. Diodotos, sprzeciwił się na Zgromadzeniu Ludowym propozycji Kleona, stwierdzając, że takie okrutne postępowanie nie powstrzyma innych miast od buntu przeciwko władzy Ateńczyków, a tylko przedłuży opór już zbuntowanych. Dodatkowo, twierdził że, zniszczenie Mityleny spowoduje spadek dochodów Aten. Głosy na Zgromadzeniu podzieliły się niemal równo - połowa za propozycją Kleona, połową za Diodotosa. Ostatecznie wniosek Diodotosa przeszedł niewielką większością głosów[2].

Na wniosek Kleona wymordowano jednak inicjatorów rebelii, którzy akurat przebywali w Atenach jako jeńcy. Było ich nieco ponad 1000 osób[2]. Mitylena straciła też mury obronne, flotę i oraz wszystkie posiadłości na wybrzeżu azjatyckim.

Diodotos jest wymieniony w dziele Wojna peloponeska Tukidydesa, które jest jedynym starożytnym źródłem zawierającym informację o tej postaci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tukidydes, History of the Peloponnesian War/Book 3, 41. (2007, April 11). In Wikisource, The Free Library. Retrieved 10:37, August 19, 2007, from wikisource
  2. a b N.G.L Hammond Dzieje Grecji, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977, str. 427-428