Przejdź do zawartości

Dipara andreabalzerae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dipara andreabalzerae
Braun et Peters, 2021
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki

Infrarząd

owadziarki

Nadrodzina

bleskotki

Rodzina

Diparidae

Rodzaj

Dipara

Gatunek

Dipara andreabalzerae

Dipara andreabalzeraegatunek błonkówki z rodziny Diparidae. Endemit Kenii.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2021 roku przez Christopha Brauna i Ralpha S. Petersa na łamach „ZooKeys”. Jako lokalizację typową wskazano Las Kakamega w Kenii. Epitet gatunkowy nadano na cześć Andrei Balzer, matki jednego z autorów[1].

Morfologia samicy

[edytuj | edytuj kod]

Błonkówka o ciele długości od 1619 do 2183 µm i ubarwieniu głównie żółtawobrązowym do brązowego[1].

Okrągła, około 1,3 raza szersza niż wysoka głowa ma mocno rozproszone dołeczki na metalicznie niebiesko podbarwionym ciemieniu, siateczkowaną i pobrużdżoną górną część twarzy oraz siateczkowatą i skąpo oszczecinioną dolną część twarzy. Blisko siebie osadzone czułki mają biały spód trzonka, żółtawobiałe wierzch trzonka, nóżkę, pierwszy człon biczyka i buławkę oraz brązową pozostałą część biczyka[1].

Mezosoma jest smukła. Duże i wydłużone przedplecze ma prawie rowkowaną powierzchnię i ciemnobrązowe boki. Tarcza śródplecza jest zaopatrzona w dwie pary szczecinek, pośrodku i po bokach siateczkowana, zaś w części środkowo-bocznej gładka, po bokach czarna. Notauli zbiegają się w połowie długości owej tarczy. Axillae są siateczkowane. Siateczkowato-pomarszczona tarczka śródplecza jest metalicznie podbarwiona, wyniesiona, w widoku bocznym umieszczona pod kątem 120–125° względem ciemnobrązowego frenum. Skrzydła są skrócone, sięgające do połowy długości stylika. Odnóża mają białe biodra, krętarze i nasadowe ćwiartki ud oraz jasnożółtawobrązowe części pozostałe. Pozatułów jest gładki pośrodku i poprzecznie żeberkowany po bokach[1].

Metasoma ma krótki, żebrowato-marszczony pomostek. Gaster w 1/3 pokryty jest pierwszym, pozbawionym szczecinek tergitem. Kolejne jego tergity są coraz jaśniejsze, z wyjątkiem siódmego, który ma bladożółtobrązowy przód i brązowy tył. Pokładełko ma brązową osłonkę[1].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Owad afrotropikalny, znany wyłącznie z Lasu Kakamega w Kenii. Spotykany na rzędnych od 1425 do 1618 m n.p.m. Zasiedla ściółkę[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f Christoph Braun, Ralph S. Peters. Twelve new species of Dipara Walker, 1833 (Hymenoptera, Chalcidoidea, Pteromalidae, Diparinae) from Kenya, with a key to the Afrotropical species. „ZooKeys”. 1067, s. 101-157, 2021. DOI: 10.3897/zookeys.1067.72395.