Diplozoon paradoxum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diplozoon paradoxum[1]
Nordmann, 1832
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ płazińce
Gromada przywry monogeniczne
Rząd Polyopisthocotylea
Rodzina Diplozoidae
Rodzaj Diplozoon
Gatunek Diplozoon paradoxum

Diplozoon paradoxum – gatunek przywry monogenicznej (Monogenea), pasożyt ryb słodkowodnych. Typowy pasożyt monogamiczny. Dwa osobniki D. paradoxum zrastają się ze sobą na całe życie.

Budowa
Diplozoon jest przykładem dbałości pasożytniczych płazińców o stały kontakt z partnerem – dorosłe, obojnacze osobniki pasożytują parami zrastając się ciałami w kształt krzyża[2]. Diplozoon wykazuje dwuboczną symetrię ciała, przy otworze gębowym występują haczyki, którymi zwierzę przytwierdza się do rybich skrzeli. Długość ciała do 11 mm[2].
Występowanie
Wody słodkie Azji i Europy. Gatunek zaliczony do fauny Polski[3].
Tryb życia
Diplozoon jest monoksenicznym pasożytem ryb z rodziny karpiowatych. Dorosłe formy bytują w skrzelach tych ryb w postaci dwóch zrośniętych osobników, wysysając krew żywiciela.
Cykl rozwojowy
Jaja są składane do skrzeli, następnie rozwijają się z nich larwy, tzw. diporpy[2]. Larwa nie przekształca się do postaci dorosłej do czasu napotkania drugiej larwy. Po osadzeniu się na skrzelach larwy zrastają się parami[2] i zaczynają przeobrażać w postać dorosłą. Już u zrośniętych osobników wykształcają się gonady.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Diplozoon paradoxum, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b c d Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-14595-8.
  3. Fauna Polski – charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008. ISBN 978-83-88147-09-8.