Diselma archeri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diselma archeri
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klad nagonasienne
Rząd cyprysowce
Rodzina cyprysowate
Rodzaj Diselma
Nazwa systematyczna
Diselma archeri Hook.f.
Fl. Tasman. 1: 353 1860[3]
Synonimy

  • Fitzroya archeri (Hook.f.) Benth. & Hook.f.[3]
Kategoria zagrożenia
Status iucn3.1 LC pl.svg
najmniejszej troski (IUCN 3.1)[4]

Diselma archerigatunek zimozielonych krzewów i niewielkich drzew z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Reprezentuje monotypowy rodzaj Diselma. Jest endemitem zachodniej części Tasmanii, gdzie rośnie w rejonie Cradle Mountain i jeziora St Clair na wysokościach od 1000 do 1350 m n.p.m.[5]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzew lub niewielkie drzewo osiągające od 2 do 8 m wysokości. Korona gęsta, ale rozpościerająca się szeroko. Kora łuszcząca się łuskowato, barwy szarobrązowej lub ciemnoszara.
Liście
Łuskowate i żywozielone, za młodu czerwono nabiegłe. Ułożone są na pędach naprzeciwlegle. Mają tylko 1 mm długości i ściśle przylegają do pędu, nachodząc na siebie. Na brzegu są cienkobłoniaste, na szczycie tępe.
Organy generatywne
Mikrosporofile (każdy z dwoma workami pyłkowymi) skupione po 6-8 w strobile wyrastające na końcach pędów. Strobile żeńskie mają kształt kulisty, osiągają ok. 1 cm szerokości i składają się z dwóch par łusek, z których tylko wyższa para jest płodna.
Nasiona
Powstają po 2 na płodnych łuskach (makrosporofilach). Każde nasiono o średnicy 2 mm zaopatrzone jest w trzy równe skrzydełka[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website. 2001–.
  2. Christenhusz, M.J.M., J.L. Reveal, A. Farjon, M.F. Gardner, R.R. Mill, and M.W. Chase (2011). A new classification and linear sequence of extant gymnosperms. Phytotaxa 19: 55-70.
  3. a b Diselma archeri (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-12-04].
  4. Diselma archeri (ang.). W: Conifer Specialist Group 1998 [on-line]. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. [dostęp 2011-12-04].
  5. a b John Silba: Encyclopaedia Coniferae. Harold N. Moldenkeand, Alma L. Moldenke, 1986, s. 80, seria: Phytologia Memoroirs VIII.