Dnsmasq

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dnsmasq
Ilustracja
Logo programu
Autor Simon Kelley
Pierwsze wydanie 2001-01-30 30 stycznia 2001(dts)
Aktualna wersja stabilna 2.84[1] - 25 stycznia 2021; ponad rok temu
System operacyjny GNU/Linux, BSD, OS X, Solaris
Rodzaj Serwer DNS i DHCP
Licencja GNU GPL v2 lub v3
Strona internetowa

Dnsmasq – serwer DHCP oraz DNS (tylko przekazywania zapytań i pamięci podręcznej) o niewygórowanych wymaganiach i dokładnie skrojonej funkcjonalności. Zastosowanie ma przede wszystkim w małych sieciach domowych na routerze dzielącym łącze internetowe (NAT). Tworzony jest przez Simona Kelley'ego i udostępniany na licencji GPL w wersji 2 lub 3.

Dostępne są wersje dla Linuksa, BSD, OS X i Solarisa. Może być również używany w systemach wbudowanych poprzez linkowanie z uClibc, możliwość ograniczenia liczby zapisów na dysk/pamięć flash czy poprawnej pracy z maszynami pozbawionymi RTC. Dnsmasq obsługuje statyczne i dynamiczne przydzielanie adresów DHCP (a także konfigurację mieszaną) oraz protokoły BOOTP i TFTP. Może poszczególnym hostom lub grupom maszyn przekazywać różne opcje konfiguracyjne DHCP.

Potrafi utworzyć lokalną domenę dla swoich klientów, serwować wewnątrz niej rekordy MX, a nazwy maszyn czerpać z plików konfiguracyjnych lub nazw dostarczonych przez klientów w pakietach DHCP. Może przechowywać wyniki zapytań DNS w pamięci podręcznej. Sam w sobie nie może jednak służyć do utworzenia i zarządzania domeną w internecie – jest serwerem forwardującym. Obsługuje IPv6.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [Dnsmasq-discuss] Announce: dnsmasq-2.84, thekelleys.org.uk [dostęp 2021-01-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]