Dojeżdżacz (obraz Józefa Chełmońskiego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dojeżdżacz
Ilustracja
Autor

Józef Chełmoński

Rodzaj

obraz

Data powstania

1907

Medium

olej na płótnie

Wymiary

105 × 136 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Warszawa

Lokalizacja

Muzeum Narodowe

Dojeżdżacz (inne tytuły Kozak na koniu, Chłopak wiejski na koniu) – obraz olejny namalowany przez polskiego malarza Józefa Chełmońskiego w 1907 roku, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Dojeżdżacz to obraz z późnego okresu twórczości Chełmońskiego, kiedy to artysta powrócił po fazie, symbolicznych pejzażów do kompozycji figuralnych, to jest dzieł przedstawiających kilka lub kilkanaście postaci, odpowiednio ustawionych i ukazanych w trakcie wykonywania pewnych czynności. Scena odbywająca się podczas polowania jest bardzo dynamiczna. Koń siwej maści pędzi w lewo przez zrudziałą łąkę, dosiadany przez wiejskiego chłopaka lub Kozaka, popędzającego zwierzę razami trzymanego w prawej dłoni bata[1]. Jeździec jest dojeżdżaczem czyli osobą ścigającą wraz z chartami lub ogarami zwierzynę na polowaniu[1], jednak zarówno psy gończe jak i zwierzęta łowne nie są na płótnie widoczne.

Po prawej stronie obrazu widać staw, w tle pasmo brązowych zarośli a niebo jest szarawe i gładkie. Brązowo-szara ciepła tonacja płótna wskazuje że scena odbywa się jesienną porą. Impet, w jakim został pokazany moment zawieszenia konia nawiązuje do wcześniejszych dzieł Józefa Chełmońskiego, takich jak Targ na konie w Bałcie(inne języki) z 1879 roku także znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Muzeum Narodowe w Warszawie: Dojeżdżacz. [dostęp 2023-04-02]. (pol.).
  2. Muzeum Narodowe w Warszawie: Targ na konie w Bałcie. [dostęp 2023-04-02]. (pol.).