Józef Chełmoński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Chełmoński
ChelmonskiJozef.1902.Autoportret.jpg
Józef Chełmoński, Autoportret, 1902
Imiona i nazwisko Józef Marian Chełmoński
Data i miejsce urodzenia 7 listopada 1849
Boczki
Data i miejsce śmierci 6 kwietnia 1914
Kuklówka Zarzeczna
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl realizm
Ważne dzieła Żurawie
Czwórka
Babie lato
Orka
Bociany
Krzyż w zadymce
Józef Marian Chełmoński
Prawdzic
Prawdzic
Rodzina Chełmońscy
Rodzice Józef Adam Chełmoński
Izabela Łoskowska
Małżeństwo Maria Szymanowska
Dzieci Jadwiga
Zofia
Józef
Hanna
Tadeusz
Maria

Józef Marian Chełmoński herbu Prawdzic (ur. 7 listopada 1849 w Boczkach[1], zm. 6 kwietnia 1914 w Kuklówce Zarzecznej) – polski malarz, reprezentant realizmu.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Pochodził ze zubożałej szlachty mazowieckiej[a]. Ojciec malarza Józef Adam dzierżawił majątek Boczki[2]. Dziadek, również Józef, był osobistym sekretarzem Michała Hieronima Radziwiłła[3]. W folwarku w Boczkach urodził się 7 listopada 1849 r. Józef Marian[4]. O matce Izabeli Łoskowskiej mówiło się, iż była osobą o dużej kulturze, rozmiłowaną w sztuce i literaturze. Dziadek Wincenty Łoskowski był oficerem w armii napoleońskiej i m.in. brał udział w oblężeniu Saragossy[5][6]. W Boczkach artysta zamieszkiwał do wyjazdu do Warszawy, potem wielokrotnie wracał do swoich stron rodzinnych[b]. Od 1878 żonaty z Marią z Korwin-Szymanowskich, W małżeństwie przyszły na świat 4 córki: Maria, Zofia, Jadwiga i Wanda i 2 synów: Tadeusz i Józef[7].

Młodość i lata dojrzałe[edytuj | edytuj kod]

W latach 1867-1872 uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona, 1872-1875 studiował w Akademii monachijskiej. W 1875 udał się do Paryża, gdzie zyskał dużą popularność dzięki oryginalnej tematyce swoich obrazów. Współpracował jako ilustrator z paryskim "Le Monde Illustré". Zwiedzał Włochy, w latach 1872 i 1874-1875 odbył wycieczki na Podole i Ukrainę. W 1887 wrócił do kraju i zamieszkał w Warszawie, w 1889 roku kupił dworek w Kuklówce, gdzie wprowadził się i mieszkał aż do śmierci. W tym czasie często przebywał także w dworze należącym do rodziny Górskich w pobliskiej Woli Pękoszewskiej, gdzie uczył malarstwa Pię Górską[8]. Pochowany został na cmentarzu w Żelechowie.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Malował sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej i ukraińskiej oraz sceny myśliwskie. W realistycznych, nastrojowych pejzażach z wielką wrażliwością odtwarzał koloryt przyrody. Rzadziej malował portrety. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone Czwórki i Trójki.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Józef Chełmoński w czasie swoich studiów monachijskich wzbudzał niemałą sensację swoim ubiorem. Nosił bowiem czerwone rajtuzy konnicy rosyjskiej, granatową ułańską kurtkę oraz czapkę konduktorską Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
 • Maciej Masłowski w swoich pismach poświęconych Chełmońskiemu napisał, iż artysta ów zaklął w swoim malarstwie tajemnicę polskości i dalej stwierdza jest w tym coś z magii, jest zaklęcie, jest urok rzucony przez prawdziwego myśliwca na wielkich łowach natury
 • Oddział PTTK w Żyrardowie przyznaje regionalną odznakę krajoznawczą "Przyjaciel Ziemi Chełmońskiego".
 • W Łowiczu znajduje się Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego.
 • W Nałęczowie znajduje się Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego.
 • W Kuklówce Radziejowickiej (w miejscowości, w której żył i tworzył malarz) znajduje się Szkoła Podstawowa im. Józefa Chełmońskiego.
 • W Radziejowicach znajduje się zespół pałacowy, gdzie można obejrzeć wiele dzieł Józefa Chełmońskiego.
 • 7 listopada 2014 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę z serii „Polscy malarze XIX/XX w. –Józef Chełmoński” o nominale 20 zł[9].

Uwagi

 1. Genealogię rodu Chełmońskich herbu Prawdzic zaprezentował Piotr Szczepankowski-Chełmoński w dniu 20 stycznia 2009 r. w Muzeum w Łowiczu podczas uroczystego otwarcia obchodów 160 rocznicy urodzin Józefa Chełmońskiego
 2. W tutejszym parku ustawiony jest pamiątkowy głaz upamiętniający fakt urodzenia się malarza, zaś sama miejscowość nazywana jest potocznie Boczkami Chełmońskimi.

Przypisy

 1. http://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&zs=1571d&sy=1850&kt=1&plik=111-114.jpg, Skan aktu urodzenia Józefa Chełmońskiego, nr. 114/1850 Łowicz Kolegiata
 2. Wcześniej rodzina Chełmońskich związana była z dworem Radziwiłłów w Nieborowie
 3. http://www.jozefchelmonski.com.pl/index4.html, Opracowanie genealogiczne P.Szczepanowski
 4. Akt chrztu spisano w Kolegiacie Łowickiej w dniu 27 kwietnia 1850 r.
 5. http://lowicz.naszemiasto.pl/artykul/330326,historyk-figaszewski-ustalil-kim-byl-wincenty-loskowski,id,t.html, informacja o Wincentym Łoskowskim
 6. http://www.lowiczanin.info/content/kh/137/KH_04.pdf, Życiorys Wincentego Łoskowskiego
 7. http://gadkowski.pl/publikacja/maria-z-szymanowskich-malzonka-malarza-jozefa-chelmonskiego/
 8. Górscy Herbu Boża Wola. Poznań: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2001.
 9. Polscy malarze XIX/XX w. - Józef Chełmoński (pol.). NBP. [dostęp 2015-02-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Maciej Masłowski: Malarski żywot Józefa Chełmońskiego. Wyd. 2. Warszawa: PIW, 1972..
 • Maciej Masłowski: Józef Chełmoński. Warszawa: Auriga – Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1973..
 • Rzecz o sławnych Łowiczanach, Łowicz 2006, wyd. POLIGRAFIA s.j.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]