Józef Chełmoński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Chełmoński
ChelmonskiJozef.1902.Autoportret.jpg
Józef Chełmoński, Autoportret, 1902
Imiona i nazwisko Józef Marian Chełmoński
Data i miejsce urodzenia 7 listopada 1849
Boczki
Data i miejsce śmierci 6 kwietnia 1914
Kuklówka Zarzeczna
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl realizm
Ważne dzieła Żurawie
Czwórka
Babie lato
Orka
Bociany
Krzyż w zadymce
Józef Marian Chełmoński
Prawdzic
Prawdzic
Rodzina Chełmońscy
Rodzice Józef Adam Chełmoński
Izabela Łoskowska
Małżeństwo Maria Szymanowska
Dzieci Jadwiga
Zofia
Józef
Hanna
Tadeusz
Maria

Józef Marian Chełmoński herbu Prawdzic (ur. 7 listopada 1849 w Boczkach[1], zm. 6 kwietnia 1914 w Kuklówce Zarzecznej) – polski malarz, reprezentant realizmu.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Pochodził ze zubożałej szlachty mazowieckiej[a]. Ojciec malarza Józef Adam dzierżawił majątek Boczki[2]. Dziadek, również Józef, był osobistym sekretarzem Michała Hieronima Radziwiłła[3]. W folwarku w Boczkach urodził się 7 listopada 1849 r. Józef Marian Chełmoński, a akt chrztu spisano w Kolegiacie Łowickiej w dniu 27 kwietnia 1850 r. w obecności ojca Józefa Adama Chełmońskiego (właściciela folwarku Boczki), księdza Józefa Rojewskiego wikarego Kolegiaty w Łowiczu i włościanina Stanisława Kurackiego. Chrzestnymi byli Antoni Chełmoński oraz Florentyna Łoskowska[4].

Izabela z Łoskowskich Chełmońska powiła syna w wieku 24 lat. O matce mówiło się, iż była osobą o dużej kulturze, rozmiłowaną w sztuce i literaturze. Wnuczka wspominała ją jako nieziemską istotę o słodyczy charakteru nie mającej granic. Ojciec malarza, właściciel folwarku Boczki i wójt gminny, był utalentowany muzycznie i malarsko: grał na skrzypcach oraz rysował szkice okolic Nieborowa, Teresina[4]. Dziadek Wincenty Łoskowski był oficerem w armii napoleońskiej i m.in. brał udział w oblężeniu Saragossy[5][6]. W Boczkach artysta zamieszkiwał do wyjazdu do Warszawy, potem wielokrotnie wracał do swoich stron rodzinnych[b].

Młodość[edytuj | edytuj kod]

W latach 1867-1872 uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona, 1872-1875 studiował w Akademii monachijskiej. W 1875 udał się do Paryża, gdzie zyskał dużą popularność dzięki oryginalnej tematyce swoich obrazów. Współpracował jako ilustrator z paryskim "Le Monde Illustré". Zwiedzał Włochy, w latach 1872 i 1874-1875 odbył wycieczki na Podole i Ukrainę.

Małżeństwo i dzieci[edytuj | edytuj kod]

Na wiosnę 1878, podczas pobytu w Warszawie i przygotowaniach do Salonu Paryskiego poznał i zaręczył się z Marią Szymanowską, swą daleką powinowatą (poprzez Łoskowskich i Ślewińskich)[4]. Ślub z Marią z Korwin-Szymanowskich odbył się 18 czerwca 1878 w kościele na Lesznie pw. Panny Marii, świadkiem Chełmońskiego był Gerson i Ślewiński. Po ślubie para młoda wyjechała do Wiednia, Monachium, Wenecji i Paryża[4].

Pierwsza córka Jadwiga urodziła się w Paryżu w lipcu 1879, w 1881 druga córka Maria, 1883 - trzecia - Zofia, a pod koniec pobytu za granicą - syn Józef. W 1887 r rodzina Chełmońskich wróciła do Polski i zamieszkała u p. Umińskich przy ulicy Widok w Warszawie. Pierworodny syn Józef umiera w tymże roku u rodziny Łoskowskich w Janowicach, nie przeżywszy roku. Wtedy też umiera urodzona w 1888 córka Hanna a w 1889 syn Tadeusz[4]. Małżeństwo Chełmońskich wychowało 4 córki: Maria, Zofia, Jadwiga i Wanda i 2 synów: Tadeusz i Józef[7].

Lata dojrzałe[edytuj | edytuj kod]

Kłopoty rodzinne, nieporozumienia z żoną, oraz śmierć mniejszych dzieci skłoniły Chełmońskiego do częstszych wyjazdów do swej pracowni pod Grodziskiem, do Kuklówki. W 1889 roku kupił dworek w Kuklówce, gdzie wprowadził się i mieszkał aż do śmierci. Często przebywał także w dworze należącym do rodziny Górskich w pobliskiej Woli Pękoszewskiej, gdzie uczył malarstwa Pię Górską[8]. Pochowany został na cmentarzu w Żelechowie.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Malował sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej i ukraińskiej oraz sceny myśliwskie. W realistycznych, nastrojowych pejzażach z wielką wrażliwością odtwarzał koloryt przyrody. Rzadziej malował portrety. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone Czwórki i Trójki.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Józef Chełmoński w czasie swoich studiów monachijskich wzbudzał niemałą sensację swoim ubiorem. Nosił bowiem czerwone rajtuzy konnicy rosyjskiej, granatową ułańską kurtkę oraz czapkę konduktorską Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
 • Maciej Masłowski w swoich pismach poświęconych Chełmońskiemu napisał, iż artysta ów zaklął w swoim malarstwie tajemnicę polskości i dalej stwierdza jest w tym coś z magii, jest zaklęcie, jest urok rzucony przez prawdziwego myśliwca na wielkich łowach natury

Upamiętnienia[edytuj | edytuj kod]

Patron ulic i skwerów[edytuj | edytuj kod]

Zbiory w muzeach[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

 1. Genealogię rodu Chełmońskich herbu Prawdzic zaprezentował Piotr Szczepankowski-Chełmoński w dniu 20 stycznia 2009 r. w Muzeum w Łowiczu podczas uroczystego otwarcia obchodów 160 rocznicy urodzin Józefa Chełmońskiego
 2. W tutejszym parku ustawiony jest pamiątkowy głaz upamiętniający fakt urodzenia się malarza, zaś sama miejscowość nazywana jest potocznie Boczkami Chełmońskimi

Przypisy

 1. Skan aktu urodzenia Józefa Chełmońskiego, nr. 114/1850 Łowicz Kolegiata
 2. Wcześniej rodzina Chełmońskich związana była z dworem Radziwiłłów w Nieborowie
 3. Opracowanie genealogiczne P.Szczepanowski
 4. a b c d e Maciej Masłowski: Malarski Żywot Józefa Chełmońskiego. Warszawa: PIW, 1965, s. 10.
 5. Informacja o Wincentym Łoskowskim.
 6. Życiorys Wincentego Łoskowskiego. Łowiczanin.
 7. Maria z Szymanowskich małżonka malarza Jozefa Chełmońskiego
 8. Górscy Herbu Boża Wola. Poznań: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2001.
 9. Polscy malarze XIX/XX w. – Józef Chełmoński . NBP. [dostęp 2015-02-09].
 10. I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu. Patron . [dostęp 2015-11-10].
 11. 3 Gimnazjum im. J. Chełmońskiego w Zielonej Górze . [dostęp 2015-11-10].
 12. Piotr Szczepankowski - Chełmoński: Józef Chełmoński. Korespondencja . [dostęp 2015-11-10].
 13. Skwer Chełmońskiego w Wikimapii . Wikimapia. [dostęp 2015-11-10].
 14. ulica CHełmońskiego w Żarach. Infopolska. [dostęp 2015-11-10].
 15. ulica Chełmońskiego w Ursusie . Warszawa Wikia. [dostęp 2015-11-10].
 16. PKP Intercity pokazało w Opolu zmodernizowane wagony . Nowa Trybuna Opolska, 24.07.2015. [dostęp 2015-11-10].
 17. Archiwum Cyfrowe MNW, Chełmoński . Muzeum Narodowe w Warszawie. [dostęp 2015-11-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Maciej Masłowski: Malarski żywot Józefa Chełmońskiego. Wyd. 2. Warszawa: PIW, 1972..
 • Maciej Masłowski: Józef Chełmoński. Warszawa: Auriga – Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1973..
 • Rzecz o sławnych Łowiczanach, Łowicz 2006, wyd. POLIGRAFIA s.j.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]