Dom Polski w Mohylewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dom Polski w Mohylewie – polska placówka kulturalna i oświatowa działająca w Mohylewie przy ul. Libknechta.

Historia i aktualna działalność[edytuj | edytuj kod]

Dom Polski powstał w 1996 jako placówka okręgowego Związku Polaków na Białorusi kierowanego przez Jerzego Żurawowicza. Jego zadaniem było umożliwienie wszechstronnego rozwoju polskiej mniejszości mieszkającej w Mohylewie oraz na Mohylewszczyźnie – głównie pod względem znajomości języka i kultury polskiej – oraz przybliżenie polskiej kultury Białorusinom. W 1998 powołano do życia dziecięcy teatr pod kierownictwem Ireny Dmochowskiej, powstał również: Klub Młodzieżowy "Nowa Fala", Klub Kobiet oraz drużyna harcerska. W Klubie Video można było obejrzeć filmy w języku polskim. W tym samym roku rozpoczęła pracę biblioteka, której księgozbiór liczył w 2008 3 tys. woluminów.

Ważnym elementem działania placówki były od początku lekcje języka polskiego prowadzone zarówno w Domu, jak i poza jego murowami – w mohylewskich szkołach. Dom przygotowywał polską młodzież do podjęcia studiów na uczelniach RP.

Członkowie ZPB zbierają się w Mohylewie na corocznym opłatku wigilijnym oraz z okazji Świąt Wielkanocnych. Dom organizuje wyjazdy młodzieży polskiej poza granice Białorusi (głównie do różnych regionów Polski). Co roku delegacja placówki uczestniczy w obchodach bitwy pod Lenino z 1943. Dom organizuje w Mohylewie Dni Filmu Polskiego oraz konkurs "Czy znasz Kino Polskie" przeznaczony dla ludności białoruskiej i rosyjskiej.

Przy Domu Polskim afiliowane jest Polskie Towarzystwo Lekarskie dr. Aleksandra Bułaja.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]