Dor-Cúarthol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dor-Cúarthol – "Kraj Łuku i Hełmu", obszar Beleriandu, nad którym panowali Dwaj Wodzowie: Beleg i Túrin Turambar.

Stworzona przez Túrina nazwa terytorium, którego centrum stanowił Bar-en-Danwedh (Dom Okupu) na Amon Rûdh; gromadzili się tam ludzie i elfowie pragnący walczyć pod dowództwem Túrina i Belega. Wokół Amon Rûdh powstało wiele fortów, np. Methed-en-glad (Kraniec Lasu), położony na południe od przeprawy na Teiglinie czy Bar-Erib oddalona o kilka staj na południe od Łysego Pagórka[1]. Szczyt Amon Rûdh był widoczny ze wszystkich pomniejszych fortec, stamtąd też wysyłano rozkazy dowódców i wieści za pomocą ustalonych sygnałów. W czasie swej potęgi Dor-Cúarthol sięgał od Teiglinu do Zachodnich granic Doriathu. Zawarto wtedy sojusz z Nargothrondem, a jego król Orodreth był skłonny zaoferować Dwóm Wodzom wszelakie potrzebne wsparcie prócz wojowników[2].

Położenie kryjówki Túrina na Amon Rûdh, nazywanej w tym czasie Echad i Sedryn, Obóz Wiernych, było nieznane większości nowo przybyłych wojowników. Pomimo to została ona w końcu zdobyta przez orków na skutek zdrady krasnoluda Mîma, który wskazał im drogę do swego dawnego domu z zemsty za śmierć syna. Orkowie zabili wszystkich obrońców, z wyjątkiem Belega oraz Túrina, którego pojmali na rozkaz Morgotha[3]. Pozbawiony wodzów Dor-Cúarthol upadł.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Karen Wynn Fonstad: Atlas Śródziemia. przewodnik po świecie Tolkiena. Przeł. Tadeusz A. Olszański. Warszawa: Amber, 2007, s. 12-13.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J.R.R Tolkien, Dzieci Húrina, przeł. Agnieszka Sylwanowicz, Amber, Warszawa 2007, rozdział VIII, s. 115.
  2. J.R.R Tolkien, Dzieci Húrina, przeł. Agnieszka Sylwanowicz, Amber, Warszawa 2007, rozdział VIII.
  3. J.R.R Tolkien, Dzieci Húrina, przeł. Agnieszka Sylwanowicz, Amber, Warszawa 2007, rozdział VIII, s. 117-118.