Dora Carrington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dora Carrington
ilustracja
Imię i nazwisko

Dora de Houghton Carrington

Data i miejsce urodzenia

29 marca 1893
Hereford

Data i miejsce śmierci

11 marca 1932
Newbury

Narodowość

brytyjska

Alma Mater

Slade School of Art w Londynie

Dziedzina sztuki

malarstwo

Dora Carrington i Lytton Strachey

Dora de Houghton Carrington (ur. 29 marca 1893 w Hereford, zm. 11 marca 1932 w Newbury) – brytyjska malarka związana z Bloomsbury Group, blisko związana z pisarzem Lyttonem Stracheyem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była czwartym dzieckiem Samuela Carringtona i Charlotte Houghton. Wykształcenie odebrała w Bedford High School dla dziewcząt. Tam zainteresowała się malarstwem i rodzice opłacili jej dodatkowe kursy malowania. Po uzyskaniu stypendium rozpoczęła w 1910 roku studia w Slade School of Art w Londynie. Była zdolną studentką i podczas nauki uzyskała wiele nagród. Razem z Rogerem Fry'em założyła Omega Workshop.

Carrington nawiązała w swoim życie wiele homo- i heteroseksualnych romansów, m.in. z malarzem Markiem Gartlerem, pisarzem Geraldem Brenanem, Henriettą Bingham[1], córką amerykańskiego ambasadora w Londynie, i Julią Strachey. Wyszła za mąż za Ralpha PartRidge’a (1921), ale większość życia spędziła u boku pisarza homoseksualisty Lyttona Stracheya, którego poznała w 1915 roku. Strachey zmarł na raka w styczniu 1932 roku. Carrington popełniła samobójstwo dwa miesiące później.

Jej życie i związek ze Stracheyem są tematem filmu Carrington z 1995 roku. Tytułową rolę zagrała Emma Thompson.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Malowała głównie ludzi, których znała i miejsca, w których przebywała. Projektowała również okładki książek. Jej malarstwo nie było szeroko znane za życia artystki. Rzadko organizowała wystawy i nie podpisywała swoich prac.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dora Carrington - Everything2.com, everything2.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]