dr.no

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dr.no
Rok założenia 1999
Pochodzenie  Polska
Gatunek muzyka alternatywna, avant-pop, down tempo, trip hop
Wydawnictwo muzyczne Sony Music
Skład
Marcin Orłowski
Michał Orzeł
Byli członkowie
Karolina Kozak
Strona internetowa

dr.no – polski zespół muzyczny, wykonujący muzykę alternatywną i avant-popową[1], założony pod koniec 1999 roku z inicjatywy Marcina Orłowskiego i Michała Orła.

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Zespół zadebiutował utworem „No.4” wyemitowanym w audycji Pepsifaza na antenie Radiostacji. Niedługo potem dwa utwory duetu zostały wydane na minialbumie dołączonym do miesięcznika "Machina" (kwiecień 2000). W czerwcu 2000 roku muzycy wystąpili w Warszawie na Pepsifaza na scenie wraz z angielskim DJ Utah Jazz i zespołem Futro. Trzy miesiące później w magazynie "Machina" ukazał się kolejny minialbum grupy, zawierający utwór pt. "Funky Fashion, Funky Beats". Kompozycje zrealizowano w Izabellin Studio z gościnnym udziałem Wita Dzikiego, wokalisty grupy Funky Trip Fundation.

W październiku nakładem Warner Music Poland ukazała się druga część tanecznej kompilacji Beattraxx, zawierająca m.in. utwór "Frogstep". W marcu 2001 na dołączonej do "Machiny" trzeciej części Pepsifazy znalazł się kolejny utwór zespołu – "70's", w którym zaśpiewał Wit Dziki. Do utworu zrealizowano ponadto teledysk, który był emitowany m.in. w telewizji Viva Polska. W tym samym roku ukazała się kompilacja pt. Transheteroelectro, na której znalazły się dwa utwory grupy – "The Rhythm of the War" i "W korytarzach".

W połowie 2002 roku muzycy nawiązali współpracę z wokalistką Karoliną Kozak, wokalistką zespołu Auto da fe, z którą nagrali piosenkę "Free Me". Utwór promował kompilacje pt. Projekt Si 031, wydaną w marcu 2003 roku. W ramach promocji do utworu zrealizowano teledysk, emitowany m.in. w stacji telewizyjnej MTV Polska. Niedługo potem Kozak została przyjęta do zespołu na stałe.

24 listopada 2003 ukazała się kompilacja "Kuba Wojewódzki. Music Show", na której znalazł się utwór pt. "Dziesiątka (Free Me)". Pod koniec marca 2004 roku zespół podpisał kontrakt płytowy z Sony Music. 17 maja, nakładem wytwórni Sissy Records, ukazała się płyta DVD, na której znalazł się teledysk grupy do utworu "Free Me". 9 sierpnia 2004 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana Almost done.

Po dłuższej przerwie zespół powrócił w 2010 roku z singlem "I live..."[2]. W maju 2011 wydali utwór "Disarray", na którym gościnnie zaśpiewała Misia Furtak z Très.b[3]. Brak kolejnych płyt spowodowany był karierą solową Karoliny Kozak, ale także problemami ze znalezieniem wydawcy[4].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
2004 Almost done
  • Data: 9 sierpnia 2004[5]
  • Wydawca: Sony Music Entertainment Poland
31[6]

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[7]
2004 "Light" 30 Almost done
"The Power of Love" 7
"Zanim" 34
2011 "I live.." (feat. Karolina Kozak)
"Dissaray" (feat. Misia Furtak)
"—" pozycja nie była notowana.

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł utwór
2008 Wyspiański wyzwala
  • Data: 23 czerwca 2008[8]
  • Wydawca: Polskie Radio
  • "Jakżesz ja się uspokoję"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]