Drut ostrzowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drut kolczasty i ostrzowy
Drut ostrzowy typu „Barbed”

Drut ostrzowy (zwany też drutem brzytwiastym lub żyletkowym) – rozwojowa wersja drutu kolczastego. Jest to ogrodzenie typu agresywnego, tzn. powodujące straty u osoby je forsującej. Ma postać drutu stalowego, z zamocowanymi na całej długości nożykami wykonanymi z blachy.

Podobnie jak tradycyjny drut kolczasty, jest stosowany zarówno w postaci liniowej, jak i (częściej) w formie zwojów o średnicy zależnej od zastosowania (od 30 cm do 1 m).

Zasieki z drutu ostrzowego w formie podwójnej spirali (helisy) łączonej specjalnymi łącznikami noszą nazwę „koncertina”. Taka zapora jest trudna do sforsowania, ponieważ ma względnie dużą sztywność w płaszczyźnie pionowej, a do jej przerwania nie wystarczy przecięcie drutu w jednym miejscu, jak w przypadku pojedynczych zwojów.

Drut ostrzowy jest często malowany na kolor zbliżony do otoczenia, w którym będzie stosowany. Jedyny produkowany w Polsce system drutu ostrzowego nosi nazwę Falanga[potrzebny przypis]. Z drutu ostrzowego wyrabiane są również specjalne zgrzewane siatki zwane siatką ostrzową. Drut ostrzowy stosowany jest jako ogrodzenie w jednostkach wojskowych, lotniskach, zakładach karnych i aresztach śledczych. W niektórych krajach nie wolno go stosować jako ogrodzenia obiektów cywilnych. Szeroko stosowany przez wojska NATO w Afganistanie.