Dugald Thomson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dugald Thomson
Ilustracja
Zdjęcie Thomsona jako członka parlamentu federalnego
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1849
Londyn
Data i miejsce śmierci 27 listopada 1922
Sydney
Australia Minister spraw wewnętrznych
Okres od 1904
do 1905
Przynależność polityczna Partia Wolnego Handlu
Poprzednik Lee Batchelor
Następca Littleton Groom

Dugald Thomson (ur. 28 grudnia 1849 w Londynie, zm. 27 listopada 1922 w Sydney) – australijski przedsiębiorca i polityk, w latach 1904-05 minister spraw wewnętrznych Australii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Anglii, lecz w chwili emigracji jego rodziny do Australii był zaledwie rocznym dzieckiem. Jako nastolatek przez dwa lata pływał na statkach handlowych. Następnie podjął pracę w firmach kupieckich działających przy australijskich portach. W latach 1877-92 kierował oddziałem w Sydney jednego z takich przedsiębiorstw, firmy Robert Harper & Co. W 1892 z przyczyn zdrowotnych musiał przerwać pracę zawodową, a dwa lata później rozpoczął karierę polityczną, zdobywając mandat w Zgromadzeniu Ustawodawczym Nowej Południowej Walii.

Po powstaniu Związku Australijskiego, w 1901 został wybrany w skład pierwszej kadencji Izby Reprezentantów, gdzie zasiadał w ławach Partii Wolnego Handlu. Jego specjalnością jako posła była tematyka morska, bardzo chętnie zabierał głos w poświęconych tej kwestii debatach. Kiedy w 1904 jego ugrupowanie utworzyło gabinet George’a Reida, wszedł do niego jako minister spraw wewnętrznych. Przed wyborami w 1910 roku ogłosił, iż nie zamierza ubiegać się o reelekcję i wycofuje się z czynnego życia politycznego. Zmarł w Sydney 12 lat później, w wieku 72 lat. Przez całe życie pozostawał kawalerem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]