Duomo di Rossano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obraz Madonny Acheiropity w katedrze

Duomo di Rossano (Katedra w Rossano) – znana też jako Cattedrale di Maria Santissima Achiropita (Katedra Najświętszej Marii Acheiropity), jest rzymskokatolicką katedrą w Rossano zadedykowanej Najświętszej Marii Panny. Jest siedzibą arcybiskupa Archidiecezji Rossano-Cariati. Dawniej była siedzibą biskupa i arcybiskupa Rossano.

Katedra została wzniesiona w XI wieku. W wiekach XVIII–XIX została gruntownie przebudowana. Dzwonnica i chrzcielnica pochodzą z XIV wieku. Monumentalna ambona z marmuru została zbudowana w 1752 roku[1].

Katedra jest znana dla obrazu Madonny Acheiropity, patronki miasta Rossano. Obraz datowany jest na lata 580–750 i pochodzi z epoki bizantyńskiej[2]. Od połowy średniowiecza jest przedmiotem kultu i pielgrzymek.

Przy katedrze znajduje się Diecezjalne Muzeum Sztuki Sakralnej (Museo Diocesano di Arte Sacra di Rossano) utworzone w 1952 roku. Przechowywany jest w nim purpurowy Kodeks z Rossano. Kodeks powstał na Wschodzie, a przywieziony tu został przez mnichów uciekających przed inwazją arabską, bywa nazywany „perłą z Rossano”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cattedrale Maria SS.ma Achiropita (wł.). Strona diecezji Rossano-Cariati. [dostęp 2013-02-02].
  2. Arte Rossano (wł.). [dostęp 2013-02-02].
  3. Museo Diocesano d'Arte Sacra (wł.). [dostęp 2013-02-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]