Dworzec Akihabara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
秋葉原駅 Akihabara
Wejście na dworzec Akihabara
Wejście na dworzec Akihabara
Państwo  Japonia
Miejscowość Tokio
Data otwarcia 1890; późniejsze rozbudowy i przebudowy: ostatnia 2005
Dane techniczne
Liczba peronów 4
Liczba krawędzi
peronowych
6
Kasy czynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie Tokio
Mapa lokalizacyjna Tokio
秋葉原駅 Akihabara
秋葉原駅 Akihabara
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
秋葉原駅 Akihabara
秋葉原駅 Akihabara
Ziemia35°41′54,77″N 139°46′23,13″E/35,698547 139,773092
Portal Portal Transport szynowy

Dworzec Akihabara (jap. 秋葉原駅 Akihabara-eki?) jest zlokalizowany w Tokio w dzielnicy Chiyoda, w samym centrum handlu wyrobami elektroniki, sprzętu AV i urządzeń elektrycznych dla gospodarstw domowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dworzec Akihabara oddano do użytku w listopadzie 1890 jako terminal towarowy połączony ze stacją Ueno. Dla ruchu pasażerskiego został otwarty w 1925 równocześnie z nową linią łączącą Ueno ze stacją Shimbashi poprzez Dworzec Tōkyō. Nadziemne perony zostały ukończone w 1932, po wybudowaniu rozjazdu do linii Sōbu. Uczyniło to z Akihabary ważną stacje przesiadkową dla pasażerów ze wschodniej części Tokio i z Chiba.

Znaczny wzrost ruchu podmiejskiego po II wojnie światowej sprawił, że konieczna była budowa tunelu łączącego Kinshichō z Tokio i omijającego dworzec Akihabara.

Stacja metra Akihabara została otwarta 31 maja 1962 dla linii Hibiya, pomiędzy przystankami Naka-Okachimachi i Ningyōchō.

24 kwietnia 2005 otworzono w Akihabarze podziemny terminal linii Tsukuba Express. Odnowiony i powiększony został również cały kompleks stacji włączając w to stację JR.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]