Dynastia Miziołków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dynastia Miziołków
Autor Joanna Olech
Typ utworu literatura dla dzieci i młodzieży
Data powstania 1994r
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1994
Wydawca Egmont Polska

Dynastia Miziołkówksiążka dla dzieci autorstwa Joanny Olech. W 1993 roku była drukowana w odcinkach przez czasopismo „Świat Młodych” z ilustracjami Magdy Jasny. Wydana w 1994 roku przez Egmont z ilustracjami autorki, w serii małych kolorowych książeczek, szybko została zauważona przez czytelników i krytyków.

W 1995 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później została nagrodzona w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku. Po kilku latach Miziołki wydało Wydawnictwo Plac Słoneczny z ilustracjami Pawła Pawlaka. W 2013 ukazało się ósme wydanie w Wydawnictwie Literatura.
Funkcjonuje w podręcznikach, m.in. wydanych przez Nową Erę, WSiP oraz PWN. Powstała także wersja dla niewidomych, napisana alfabetem Braille’a.

W 2002 roku ukazała się kolejna książka o przygodach rodziny – Trudne słówka. Niepoważny słowniczek rodziny Miziołków (reedycja 2008)[1]. Książka jest napisana w formie pamiętnika[2].

W roku 1997 planowano realizację serialu animowanego na podstawie książki (reż. Ireneusz Czesny, produkcja Studio Filmowe Anima-Pol). Nakręcony został jedynie odcinek pilotażowy[3].

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Miziołek – główny bohater książki. Jego przydomek pochodzi od rymowanki, którą wypowiedział, gdy miał dwa lata.
  • Mamiszon – mama Miziołka. Nie potrafi gotować. Zachowuje się jak nieudolny dwunastolatek, ostatnio wylali ją z komitetu rodzicielskiego, bo w obecności wszystkich nazwała dyrektora szkoły Miziołka "Śledziowym Łepkiem". Miziołkowi czasami wydaje się, że to ona ma 12 lat, a on trzydzieści dwa z hakiem. Wg niego Mamiszon zastanawia się, kim zostanie, kiedy dorośnie.
  • Papiszon – tata Miziołka. Ma na imię Grześ. Studiował matematykę. Maniak komputerów. Łakomczuch. Papiszon jest strasznie nierozgarnięty, Mamiszon mu się oświadczył i powiedział: - Za tydzień ślub, dobra? A ten się zgodził, zanim zrozumiał, w co się pakuje. Po roku już został Papiszonem, przez chwilę mężczyźni w domu Miziołków mieli liczebną przewagę, lecz po namyśle Mamiszona Papiszon został tatą jeszcze dwóch dziewczynek.
  • Kaszydło – siostra Miziołka. Lat cztery i pół, jak nie śpi, to przebiera się za księżniczkę lub grzebie w szufladach Miziołka.
  • Mały Potwór – druga siostra Miziołka.Trzy imiona Anna,Klementyna, Natalia. Jesienią skończyła rok, świeczkę urodzinową najpierw zdmuchnęła, a potem zjadła. Ma siedem mleczaków i nie zawaha się ich użyć. Dowody - ślady zębów na meblach.
  • Ogryzek – szczur Miziołka. Ogryzka urodziła szczurzyca Fify (kolegi Miziołka). Fifa z początku nie wiedział, że jego szczurek Gutek to samiczka, więc gdy szczurek urodził kilka szczurków Fifa był bardzo zaskoczony. Nie tylko z tego powodu, że Gutek to dziewczyna, lecz też z tego, że szczurki urodziły się zdrowe, nie miały nóg zamiast uszu, rąk zamiast oczu, gdyż Gutek miał okropne problemy z paleniem. Gdy nikogo nie było w pokoju, to wskakiwał na stolik i zabierał z popielniczki cygara po tacie Fify. Fifa i Miziołek obserwowali go w lustrze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]