Dynastia Miziołków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dynastia Miziołków
Autor Joanna Olech
Typ utworu literatura dla dzieci i młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1994
Wydawca Egmont Polska

Dynastia Miziołkówksiążka dla dzieci autorstwa Joanny Olech. W 1993 była drukowana w odcinkach przez czasopismo „Świat Młodych” z ilustracjami Magdy Jasny. Wydana w 1994 przez Egmont z ilustracjami autorki, w serii małych kolorowych książeczek, szybko została zauważona przez czytelników i krytyków.

W 1995 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później została nagrodzona w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku. Po kilku latach Miziołki wydało Wydawnictwo Plac Słoneczny z ilustracjami Pawła Pawlaka. W 2013 ukazało się ósme wydanie w Wydawnictwie Literatura.
Funkcjonuje w podręcznikach, m.in. wydanych przez Nową Erę, WSiP oraz PWN. Powstała także wersja dla niewidomych, napisana alfabetem Braille’a.

W 2002 roku ukazała się kolejna książka o przygodach rodziny – Trudne słówka. Niepoważny słowniczek rodziny Miziołków (reedycja 2008)[1]. Książka jest napisana w formie pamiętnika[2].

W roku 1997 planowano realizację serialu animowanego na podstawie książki (reż. Ireneusz Czesny, produkcja Studio Filmowe Anima-Pol). Nakręcony został jedynie odcinek pilotażowy[3].

Bohaterowie[edytuj]

  • Miziołek – główny bohater książki. Jego przydomek pochodzi od rymowanki, którą wypowiedział, gdy miał dwa lata.
  • Mamiszon – mama Miziołka. Nie potrafi gotować.
  • Papiszon – tata Miziołka. Studiował matematykę. Maniak komputerów.
  • Kaszydło – siostra Miziołka. Nielubiana przez Miziołka.
  • Mały potwór – druga siostra Miziołka.
  • Ogryzek – szczur Miziołka.

Przypisy