Dyskusja Wikipedii:100 tysięcy artykułów w polskojęzycznej Wikipedii

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Poniższe fragmenty do rozważenia:

Polska Wikipedia, mimo iż nie dorównuje na razie potężnym juz projektom angielskiemu i niemieckiego, które mają odpowiednio 700 000 i 300 000 haseł, jednakże pod pewnymi względami wyróżnia się na tle obcojęzycznych projektów. Według obliczeń statystycznych dokonywanych przez holenderskiego Wikipedystę Erika Zachte od maja 2005 roku 95% artykułów w naszej Wikipedii posiada przypisane kategorie, służące lepszemu katalogowaniu opisanych artykułów. W innych dużych Wikipediach, jak angielska, japońska czy szwedzka ponad 20% artykułów nie posiada przypisanych im kategorii.

Także pod względem wewnętrznych linków zajmuje ona wysokie 5 miejsce, co jest istotne, gdyż duża liczba linków pozwala na szybsze docieranie do ciekawych informacji.

Być może w najbliższej przyszłości Wikipedyści będą mogli skoncentrować bardziej na własnej pracy, powierzając pracę właśnie botom. Biorąć pod uwagę nagły skok liczby artykułów nie tylko w polskim projekcie, ale także we włoskim, czy portugalskim, ta „międzyjęzykowa konkurencja” może doprowadzić do jeszcze większego tempa wzrostu liczby artykułów i tym samym wolnej informacji w Internecie.

No i cytat Bartłomieja Kaczorowskiego - szefa redakcji PWN też mógłby się znaleźć na stronie
Nas ten projekt inspiruje. Wikipedia to więcej niż encyklopedia. To raczej próba zebrania calosci wiedzy o świecie. Fakt, że tworzą ją amatorzy, to nie zarzut - jeśli dużo piszą, stają się profesjonalistami. A zapaleńcy, gdy nie są ograniczeni ilością miejsca, potrafią zaprezentować wszelką wiedzę na każdy temat. Nie obawiam się o przyszłość drukowanej encyklopedii. Kino nie zabiło teatru, telewizja kina, a Internet książki, więc o klasyczną encyklopedię jestem spokojny.

Te dwie refleksje i cytat, o ile nie rozciągną zbytnio artykułu mozna dodać. ja na razie nie mam koncepcji, gdzie je wkomponować. Przykuta 01:22, 17 wrz 2005 (CEST)[odpowiedz]