Przejdź do zawartości

Dyskusja Wikipedii:Szablon flagi

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Szablon flagi państwowe[edytuj kod]

Już stworzyłem coś co może być podstawą do dyskusji o wzorze szablonu. Wikipedia:Szablon flagi Nie wiem czy tytuły dobrze dobrane?

dobrze :-)

Poza tym kilka innych spraw trzebaby znormalizować:

  • Rozmiar flagi (pewnie szerokość)

Przy flagach istotne są proporcje długości do szerokości i tak najczęściej są podawane. Chociaż bezwzględne wymiary też konstytucje państw podają. Natomiast niektóre flagi są przyjęte (cały czas mówimy o rozmiarach/proporcjach) zwyczajowo, nie są znormalizowane żadnym aktem prawnym. Przykładowo flaga Irlandii ma dwie wersje, starsza jest ta szersza. W którymś kraju (w tej chwili nie pamiętam, którym) przyjęte są 3 wzory flagi. Ale często jest podawane, która jest najczęściej spotykana i tego należy się chyba trzymać, aby nie mnożyć ich bez potrzeby. Jutro podam Ci adres strony, na której flagi są zebrane w ten sposób, a dodatkowo udostępnię te swoje (chyba jednak z Corela można przesłać na serwer Wikipedii). Pamiętaj proszę o podaniu pantonów, tego nie trzeba oddzielnie szukać, będzie przy wymiarach.

  • Czy zrobic i gdzie jakiś odnośnik do flag regionów jak np w Wielkiej Brytanii do flag Szkocji Walii ...

Flagi, godła, hymny terytoriów zależnych czy państw nieistniejących już zamieszczamy normalnie w samodzielnych artykułach. Zobacz Flaga Szkocji.

  • Co z czymś takim jak święto flagi gdzie to można umieścić czy w historii czy osobna zakladka?

Nie jest to zjawisko aż tak bardzo powszechne, sądząc po flagach unijnych. Dlatego nie robiłabym stałego punktu, po to tylko, aby odnotować, że nie ma. Natomiast tam, gdzie jest, jak najbardziej o tym wspomnieć.

  • Czy wymiary na sucho czy na przykładowej fladze?

Ja rozrysowałabym flagę, na niej zaznaczając wymiary pasów, szczegółów. Natomiast nad flagą napisałabym proporcje, przykładowo 2:3. Zreszta, zobaczysz jutro, prześlę jeszcze raz przykład. Jadwiga 23:25, 9 cze 2004 (CEST)[odpowiedz]

Ktoś ostatnio chyba pisał o zebraniu wszystkich flag wiec go poszukam i zaprosze do dyskusji może też bedzie miał jakąś propozycje.

Danielm zbierał ostatnio flagi. Flagi państw świata.

Jadwiga 23:29, 9 cze 2004 (CEST)[odpowiedz]

Ja zbierałem godła na wzór zebranych wcześniej flag (tę pracę wykonali inni). W zakresie szblonu dla flagi zgadzam się z uwagami Jadwigi. Poza tym należałoby umieścić duży, czytelny obraz flagi gdyż często znajdują się na niej jakieś elementy, które przy małym obrazu są niewidoczne. Proponowałbym przyjąć 300px jako szerokość standardową dla obrazka flagi, wysokość wyniknie z proporcji flagi. Oczywiście w pewnych przypadkach , ze względu na proporcje flagi, należłoby odejść od przyjętej szerokości kierując się wówczas wyglądem strony.

Przy okazji można byłoby stworzyć analogiczny szablon dla godła państwowego.

Danielm 14:56, 10 cze 2004 (CEST)[odpowiedz]

 Zrobiłem Wikipedia:Szablon godła 

Poprawiłem wielkość flagi i dodałem przykłady do Konstrukcja i wymiarów.

Szablon flag dobry. Wygląda na to, że nic dodać, nic ująć, ale najlepiej opracować konkretny przykład, czasem coś wychodzi w praktyce. Godła jak najbardziej można przygotować w podobny sposób. Ale będziemy mieli ładną encyklopedię. :-).
Jak z Corelem, czy otworzył się plik?
Na razie zajrzyj proszę pod adres: http://www.1uptravel.com/flag/flags/dk.html#scdim

Jadwiga 23:42, 10 cze 2004 (CEST)[odpowiedz]
 Udało sie jakoś otworzyć dzięki, a strone juz znam, stamtąd brałem wymiary flagi Malty :)

Wg mnie jest super! Danielm 23:49, 10 cze 2004 (CEST)[odpowiedz]

Jeszcze jedna uwaga w kwestii formalnej. Na polskiej wiki są dostępne tylgo flagi średnie(<państwo)_fala_srednia.png). Myślę, że przy wstawianiu obrazków dużych należałoby zastosować tę samą konwencję nazw tzn:
<nazwa państwa w mianowniku bez polskich znaków diakrytycznych>_flaga_duza.png. Mogę przygotować skrypt, który ściągnie wszystkie obrazki duże z en wp zmieni ich nazwę na zgodną z podaną konwencją. Tak przygotowane obrazki umieszczę pod zewnętrznym adresem, z którego będzie można je pobierać i przenosić do pl wp.

Druga kwestia dotyczy szablonu. Otóż można teraz do szblonów przkazywać parametry. Może zatem warto się zastanowić nad zmodyfikowaniem szablonu tak aby nazwę państwa podawać jako parametr. Wówczas szablon mógłby automatycznie utworzyć odsyłacz do obrazka.

Danielm 09:35, 11 cze 2004 (CEST)[odpowiedz]

Trochę tu kłopot bo schemat nazewnictwa jest Francja_flaga_duza.png więc {{PAGENAME}}_flaga_duza.png}} tu się nie sprawdzi. Poza tym z wstawianiem obrazków do szablonów jest problem (bug oprogramowania), ponieważ w parametrze nie może być '|'. ~~~~

Pospieszyłem się z tą propozycją parametrów w szablonie. Później doczytałem, że w nazwach obrazków nie mozna używać parametrów a jedynie zmienne.

To, że w parametrze nie może być | to nie błąd, tak ma być (może nie został do końca przemyślany sposób przekazywania parametrów) - jest to opisane w opisie tworzenia szablonów na en wp. Jeśli w parametrze trzeba użyć | należy przekazać to jako dwa rózne parametry.

Flagi w dużych rozmiarach są już przygotowane. Nazewnictwo wg opisanego wyżej schematu (tak jak we flagach, godłach, mapkach lokalizacyjnych i mapach). Dostęp doo nich jest poprzez:
Flagi duże

Danielm 14:51, 11 cze 2004 (CEST)[odpowiedz]