Flagi państw świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Dnia Ziemi, nieoficjalna flaga Ziemi.

Flagi państw świata – lista flag państwowych obowiązujących we wszystkich państwach, wliczając państwa nieuznawane.

Zgodnie z definicją, flaga to płat tkaniny określonego kształtu, barwy i znaczenia, przymocowywany do drzewca lub masztu[1]. Może on również zawierać herb lub godło danej jednostki administracyjnej. Flagi w obecnej formie były najprawdopodobniej wynalazkiem starożytnych mieszkańców Półwyspu Indyjskiego, lub dzisiejszych Chin. Przedmioty te były jednym z najważniejszych celów w bitwach, gdyż przejęcie flagi skutkowało dezorientacją, jeśli nie porażką przeciwnika. Do Europy symbole zostały przyniesione prawdopodobnie przez Saracenów[2].

Flagi państw członkowskich ONZ[edytuj | edytuj kod]

Spis treści: Do góryA B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Państwo Wzór Opis
Afganistan Flag of the Taliban.svg Obecna flaga Afganistanu została przyjęta 15 sierpnia 2021, po upadku Kabulu i przejęciu władzy przez talibów. Jest to biały prostokąt o proporcjach 1:2, na którego środku umieszczona jest czarna szahada[3].
 Osobny artykuł: Flaga Afganistanu.
Albania Flag of Albania.svg Flaga Albanii została ustanowiona 7 kwietnia 1992. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 5:8. Na środku umieszczony został czarny, dwugłowy orzeł. Jej początki sięgają średniowiecza, była symbolem Skanderbega, albańskiego bohatera narodowego, który sprzeciwił się Imperium Osmańskiemu[4][5].
 Osobny artykuł: Flaga Albanii.
Algieria Flag of Algeria.svg Flaga została przyjęta po uzyskaniu przez Algierię niepodległości 3 lipca 1962. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na dwie połowy, zieloną i białą. Na środku znajduje się czerwony półksiężyc i gwiazdka[6][7].
 Osobny artykuł: Flaga Algierii.
Andora Flag of Andorra.svg Flaga to prostokąt o proporcjach 2:3z podzielony na trzy pionowe pasy, granatowy, żółty i czerwony, w stosunku 8:9:8[8][9]. Na środku umieszczony jest herb Andory. Pierwszy raz flaga miała się pojawić w 1866, jednak jej wygląd został ustandaryzowany dopiero w lipcu 1993, kiedy Andora dołączyła do ONZ[9].
 Osobny artykuł: Flaga Andory.
Angola Flag of Angola.svg Flaga jest bazowana na fladze przyjętej przez partię MPLA[10]. Złożona jest z dwóch równych, poziomych pasów, czerwonego oraz czarnego, a na środku umieszczony jest złoty emblemat, utworzony z maczety, połowy zębatki i gwiazdki[11][10].
 Osobny artykuł: Flaga Angoli.
Antigua i Barbuda Flag of Antigua and Barbuda.svg Flaga została zaprojektowana przez Reginalda Samuela i oficjalnie wprowadzona do użycia 27 lutego 1967. Została wybrana w wyniku konkursu[12]. Jest to prostokąt o proporcjach 5:8. Przy drzewcu i w strefie swobodnej znajdują się czerwone trójkąty, a na środku trójkątna strefa złożona z trzech pasów, czarnego, niebieskiego i białego. Na czarnym pasie znajduje się żółte słońce[12][13].
 Osobny artykuł: Flaga Antigui i Barbudy.
Arabia Saudyjska Flag of Saudi Arabia.svg Flaga Arabii Saudyjskiej została przyjęta 15 marca 1973[14]. Ma proporcje 2:3, na zielonym tle umieszczona została biała szahada, pod którą znajduje się szabla tego samego koloru[14][15].
 Osobny artykuł: Flaga Arabii Saudyjskiej.
Argentyna Flag of Argentina.svg Argentyna jedną z pierwszych hiszpańskich kolonii, które uzyskały niepodległość[16]. Jej flaga została przyjęta już 25 lutego 1818 wkrótce po uniezależnieniu się od imperium hiszpańskiego, jednak została minimalnie zmodyfikowana 23 listopada 2010[17]. Jest to prostokąt złożony z trzech równych pasów, błękitnego, białego i błękitnego; na środku umieszczone jest tzw. „Słońce Majowe[17][18].
 Osobny artykuł: Flaga Argentyny.
Armenia Flag of Armenia.svg Flaga została zaproponowana jako symbol narodu ormiańskiego już w XIX wieku przez Ghewont Aliszana. Została oficjalnie przyjęta 24 sierpnia 1990 roku, wraz z ogłoszeniem przez państwo zamiarów ponownego uzyskania niepodległości[19]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2 podzielony na trzy poziome, równe pasy w kolorach: czerwonym, niebieskim i pomarańczowym[19][20].
 Osobny artykuł: Flaga Armenii.
Australia Flag of Australia.svg Flaga Australii została przyjęta 3 września 1901 roku i wybrana została w wyniku konkursu[21]. Jest to granatowy prostokąt o proporcjach 1:2, którego kantonie znajduje się Union Jack. W części swobodnej (po prawej) znajduje się Krzyż Południa ułożony z białych gwiazdek, a pod Union Jackiem znajduje się pojedyncza, siedmioramienna gwiazda znana jako Commonwealth Star lub Federation Star[21][22].
 Osobny artykuł: Flaga Australii.
Austria Flag of Austria.svg Flaga Austrii wg tradycji pochodzi z roku 1191 i wiąże się z nią legenda[23]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy o równej szerokości, w kolorach: czerwonym, białym i czerwonym[23][24]. Wersja rządowa zawiera godło, umieszczone na środku[24].
 Osobny artykuł: Flaga Austrii.
Azerbejdżan Flag of Azerbaijan.svg Flaga została przyjęta 5 lutego 1991 roku[25]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy poziome pasy o równej szerokości, w kolorach: niebieskim, czerwonym i zielonym. Na środku umieszczone są półksiężyc i gwiazdka. Barwy użyte we fladze mają długą historię jako symbole Azerów[25][26].
 Osobny artykuł: Flaga Azerbejdżanu.
Bahamy Flag of Bahamas.svg Flaga Bahamów została przyjęta 10 lipca 1973 roku, w dniu, w którym Bahamy uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii[27]. Ma proporcje 1:2 i składa się z trzech równych poziomych pasów w kolorach: turkusowym, złotym i turkusowym. Przy drzewcu (po lewej) znajduje się czarny trójkąt równoboczny[27][28]. Projektantem flagi jest dr Hervis Bain[29][30].
 Osobny artykuł: Flaga Bahamów.
Bahrajn Flag of Bahrain.svg Obecna wersja flagi Bahrajnu została przyjęta 14 lutego 2002 roku[31]. Flaga to prostokąt o proporcjach 3:5, o dwóch kolorach: czerwonym i białym. Linia rozdzielająca dwie barwy tworzy pięć trójkątów[31][32].
 Osobny artykuł: Flaga Bahrajnu.
Bangladesz Flag of Bangladesh.svg Obecna flaga Bangladeszu została przyjęta 13 stycznia 1972 roku[33]. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5. Na zielonym tle umieszczone jest czerwone koło, zbiegające lekko ze środka w stronę drzewca (w lewo)[33][34].
 Osobny artykuł: Flaga Bangladeszu.
Barbados Flag of Barbados.svg Flaga Babadosu została przyjęta 30 listopada 1966, wraz z uzyskaniem przez państwo niepodległości[35]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy pionowe pasy, o równej szerokości, w kolorach: granatowym, złotym i granatowym[35][36]. Na środku umieszczony jest czarny trójząb, od którego pochodzi przydomek flagi, Złamany Trójząb (ang. The Broken Trident)[35][36][37].
 Osobny artykuł: Flaga Barbadosu.
Belgia Flag of Belgium.svg Flaga Belgii została wprowadzona 23 stycznia 1831 roku[38]. Jest to prostokąt o proporcjach 13:15, przedzielony na trzy równe, pionowe pasy: czarny, zółty i czerwony[39].
 Osobny artykuł: Flaga Belgii.
Belize Flag of Belize.svg Flaga Belize została przyjęta 21 września 1981, wkrótce po odzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii[40]. Nie ma oficjalnych proporcji, choć najczęściej używa się stosunku 3:5. Na niebieskim tle położony jest herb Belize. Na górze i na dole flagi znajdują się czerwone paski[40][41].
 Osobny artykuł: Flaga Belize.
Benin Flag of Benin.svg Flaga Beninu została przyjęta 1 sierpnia 1990 roku[42]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony poziomo na równe dwa pasy: żółty i czerwony. Przy drzewcu umieszczony został zielony, pionowy pas. Kolory flagi to tradycyjne barwy panafrykańskie[42][43].
 Osobny artykuł: Flaga Beninu.
Bhutan Flag of Bhutan.svg Oficjalna data przyjęcia flagi Bhutanu jest nieznana, miało to prawdopodobnie miejsce w 1971, kiedy to państwo dołączyło do ONZ[44]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony ukośnie na dwie połowy: jasnopomarańczową i ciemnopomarańczową. Na środku umieszczony został biały smok, nazywany „Druk[44][45].
 Osobny artykuł: Flaga Bhutanu.
Białoruś Flag of Belarus.svg Flaga Białorusi została przyjęta 5 czerwca 1995[46]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2 podzielony na dwa poziome pasy, górny czerwony i dolny zielony. Przy drzewcu znajduje się biały pasek z wzorem haftu[46][47].
 Osobny artykuł: Flaga Białorusi.
Boliwia Flag of Bolivia.svg Flaga Boliwii została przyjęta 14 lipca 1888 roku[48]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, złożony z trzech poziomych, równych pasów: czerwonego, żółtego i zielonego. W wersji rządowej na środku żółtego pasa znajduje się herb[48][49].
 Osobny artykuł: Flaga Boliwii.
Bośnia i Hercegowina Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Flaga Bośni i Hercegowiny została ustanowiona 4 lutego 1998 roku[50]. Jest to niebieski prostokąt niebieski o proporcjach 1:2, przedzielony przez żółty trójkąt i ukośną linię gwiazdek. Gwiazdki najwyżej i najniżej są przecięte przez krańce flagi[50][51].
 Osobny artykuł: Flaga Bośni i Hercegowiny.
Botswana Flag of Botswana.svg Flaga Botswany została przyjęta w 1966[52]. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 2:3, przedzielony na dwie części czarnym, poziomym pasem z białym konturem[52][53].
 Osobny artykuł: Flaga Botswany.
Brazylia Flag of Brazil.svg Flaga Brazylii została przyjęta 24 listopada 1889, a ostatnio zmodyfikowano ją 12 maja 1992[54]. Flaga to prostokąt o proporcjach 7:10. Na zielonym tle, wewnątrz żółtego rombu umieszczone jest niebieskie koło. W nim znajdują się gwiazdy, o liczbie odpowiadającej liczbie stanów Brazylii wliczając Dystrykt Federalny[54][55]; ponadto odpowiadają one rzeczywistemu ułożeniu konstelacji na niebie[54]. Wewnątrz koła znajduje się również motto Ordem e progresso (pol. Porządek i postęp)[54][55].
 Osobny artykuł: Flaga Brazylii.
Brunei Flag of Brunei.svg Flaga Brunei, została przyjęta w sierpniu 1959 roku, i była kilkukrotnie lekko modyfikowana[56]. Jest to żółty prostokąt o proporcjach 1:2 przedzielony jest na dwie części dwoma ukośnymi paskami w kolorach białym i czarnym. Na środku umieszczone jest godło Brunei[56][57].
 Osobny artykuł: Flaga Brunei.
Bułgaria Flag of Bulgaria.svg Flaga Bułgarii została przyjęta 27 listopada 1990 roku[58]. Jest to prostokąt o nieokreślonych prawnie proporcjach, przedzielony na trzy równe, poziome pasy w kolorach: białym, zielonym i czerwonym[58][59].
 Osobny artykuł: Flaga Bułgarii.
Burkina Faso Flag of Burkina Faso.svg Flaga Burkiny Faso została przyjęta 4 sierpnia 1983 roku[60]. Jest to prostokąt o proporcjach około 2:3, złożony z dwóch równych pasów, czerwonego i zielonego. Na środku znajduje się żółta gwiazda[60][61][62].
 Osobny artykuł: Flaga Burkiny Faso.
Burundi Flag of Burundi.svg Flaga Burundi, o proporcjach 3:5, została oficjalnie ustanowiona 28 czerwca 1967[63]. Flaga zawiera biały Krzyż św. Andrzeja, oddzielający pola zielone od czerwonych. Na środku znajduje się białe koło, a wewnątrz niego trzy czerwone gwiazdy[63][64].
 Osobny artykuł: Flaga Burundi.
Chile Flag of Chile.svg Flaga Chile została przyjęta 18 października 1817 roku[65]. Flaga to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na dwa równe, szerokie pasy w kolorach białym i czerwonym. W kantonie znajduje się biała pięcioramienna gwiazda na niebieskim tle[65][66].
 Osobny artykuł: Flaga Chile.
ChRL Flag of China.svg Flaga Chin została przyjęta 1 października 1949[67]. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 2:3. W kantonie znajduje się żółta gwiazda i cztery mniejsze gwiazdki w tym samym kolorze, tworzące łuk[67][68].
Chorwacja Flag of Croatia.svg Obecna wersja flagi Chorwacji została przyjęta 22 grudnia 1990 roku[69]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy równe, poziome pasy w kolorach czerwonym, białym i niebieskim. Na środku umieszczony został herb Chorwacji[69][70].
 Osobny artykuł: Flaga Chorwacji.
Cypr Flag of Cyprus.svg Flaga Cypru została przyjęta wraz z proklamacją powstania Republiki 16 sierpnia 1960 roku[71]. Na białym prostokącie o proporcjach 3:5 została umieszczona pomarańczowa sylwetka wyspy ponad dwoma zielonymi gałązkami oliwnymi[71][72].
 Osobny artykuł: Flaga Cypru.
Czad Flag of Chad.svg Flaga Czadu została przyjęta 6 listopada 1959 roku[73]. Jest to prostokąt o nieokreślonych proporcjach, podzielony na trzy pionowe pasy: niebieski, żółty i czerwony[73][74]. Flaga Czadu jest praktycznie identyczna z flagą Rumunii, dlatego są one często mylone ze sobą nawzajem[74][75].
 Osobny artykuł: Flaga Czadu.
Czarnogóra Flag of Montenegro.svg Flaga Czarnogóry została przyjęta 13 lipca 2004[76]. Jest to czerwony prostokąt otoczony złotą ramką o proporcjach 1:2. Na środku znajduje się godło[76][77].
 Osobny artykuł: Flaga Czarnogóry.
Czechy Flag of Czech Republic.svg Flaga Czech, będąca od 1920 roku flagą Czechosłowacji, została przyjęta 17 grudnia 1992, mimo obietnic, że żadne z państw powstałych na skutek jej rozpadu nie będzie używało jej flagi[78]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, złożony z dwóch poziomych pasów w kolorach: białym i czerwonym; przy drzewcu umieszczony został niebieski trójkąt[78][79].
 Osobny artykuł: Flaga Czech.
Dania Flag of Denmark.svg Flaga Danii, nazywana Dannebrog[80][81], według tradycji spadła z nieba 15 czerwca 1219 podczas bitwy pod Lyndanisse[80]. Oficjalne przyjęcie nastąpiło w roku 1625, co czyni ją najdłużej bez przerwy używaną flagą państwową[82]. Jest to prostokąt o proporcjach wahających się pomiędzy 28:34 a 28:37 (dłuższy bok może być wydłużany lub skracany); na czerwonym tle położony jest biały krzyż skandynawski[80][81].
 Osobny artykuł: Flaga Danii.
Demokratyczna Republika Konga Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg Flaga Demokratycznej Republiki Konga została przyjęta 20 lutego 2006 roku[83]. Flaga to niebieski prostokąt o proporcjach 2:3. Od lewego dolnego do prawego górnego rogu biegnie ukośny czerwony pas z żółtym konturem. W kantonie znajduje się żółta pięcioramienna gwiazda[83][84].
Dominika Flag of Dominica.svg Flaga Dominiki została przyjęta 3 listopada 1978 i była kilkukrotnie modyfikowana, ostatnio 3 listopada 1990 roku[85]. Jest to zielony prostokąt o proporcjach 1:2 z żółto-czarno-białym krzyżem; pośrodku znajduje się czerwone koło. Wewnątrz koła umieszczona jest amazonka cesarska otoczona dziesięcioma zielonymi, pięcioramiennymi gwiazdkami z żółtym konturem[85][86].
 Osobny artykuł: Flaga Dominiki.
Dominikana Flag of the Dominican Republic.svg Flaga Dominikany, zaprojektowana przez Juana Pablo Darte, została przyjęta 6 listopada 1844[87]. Jest to prostokąt o proporcjach 5:8, przedzielony białym krzyżem na cztery części o kolorach (od prawej góry, idąc wg wskazówek zegara): niebieskim, czerwonym, niebieskim, czerwonym. Na środku znajduje się herb państwa[87][88].
 Osobny artykuł: Flaga Dominikany.
Dżibuti Flag of Djibouti.svg Flaga Dżibuti została przyjęta 27 czerwca 1977 roku[89]. Jest to prostokąt przedzielony na dwa równe, poziome pasy w kolorach niebieskim i zielonym. Przy drzewcu znajduje się biały trójkąt, a wewnątrz niego czerwona pięcioramienna gwiazda[89][90]. Proporcje flagi nie są określone[89].
 Osobny artykuł: Flaga Dżibuti.
Egipt Flag of Egypt.svg Obecna flaga Egiptu została przyjęta 9 października 1984[91]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, przedzielony na trzy równe, poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i czarnym[92]. Na środku znajduje się złoty orzeł, dawniej symbol Saladyna, stanowiący godło Egiptu[91].
 Osobny artykuł: Flaga Egiptu.
Ekwador Flag of Ecuador.svg Flaga została ustanowiona 26 września 1860[93]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, przedzielony na cztery poziome pasy: żółty, niebieski i czerwony w stosunku 2:1:1. Ponieważ była identyczna z flagą Kolumbii, do wersji używanej przez rząd został dodany herb Ekwadoru, by flagi dało się rozróżnić podczas spotkań międzynarodowych[93][94].
 Osobny artykuł: Flaga Ekwadoru.
Erytrea Flag of Eritrea.svg Flaga Erytrei została przyjęta 24 maja 1993, a jej wygląd został ustandaryzowany w roku 1995[95]. Flaga składa się z trzech trójkątów w kolorach zielonym, czerwonym i niebieskim. Przy drzewcu (po lewej), na czerwonym trójkącie umieszczony został symbol dwóch gałązek oliwnych otaczających pionową gałązkę[95][96].
 Osobny artykuł: Flaga Erytrei.
Estonia Flag of Estonia.svg Flaga została przyjęta 20 października 1988 roku[97]. Jest to prostokąt o proporcjach 7:11, przedzielony na trzy równe, poziome pasy: niebieski, czarny i biały[97][98].
 Osobny artykuł: Flaga Estonii.
Etiopia Flag of Ethiopia.svg Obecna flaga Etiopii została przyjęta 6 lutego 1996 roku[99]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, przedzielony na trzy równe, poziome pasy w kolorach: zielonym, żółtym i czerwonym. Na środku umieszczone zostało niebieskie koło, a wewnątrz niego żółty pentagram oraz wychodzące z niego pojedyncze promienie tego samego koloru[99][100].
 Osobny artykuł: Flaga Etiopii.
Eswatini Flag of Eswatini.svg Flaga Eswatini została przyjęta 25 kwietnia 1967 i zmodyfikowana 30 października tego samego roku[101]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, złożony z trzech poziomych pasów, niebieskiego, czerwonego i niebieskiego, przedzielonych wąskimi żółtymi paseczkami. Na środku położone są tarcza i bronie używane przez lud Suazi[101][102].
 Osobny artykuł: Flaga Eswatini.
Fidżi Flag of Fiji.svg Flaga pochodzi z czasów kolonialnych i została ostatnio zmodyfikowana 10 października 1970[103]. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 1:2, z umieszczonym w kantonie Union Jackiem i tarczą herbu Fidżi wyśrodkowaną na zewnętrznej (prawej) połowie flagi[103][104].
 Osobny artykuł: Flaga Fidżi.
Filipiny Flag of the Philippines.svg Flaga Filipin została przyjęta 18 maja 1898 i była kilkukrotnie modyfikowana[105]. Złożona jest z dwóch poziomych pasów w kolorach niebieskim i czerwonym. Przy drzewcu znajduje się biały trójkąt wypełniony żółtymi kształtami słońca i trzech gwiazd. Zazwyczaj jako proporcje flagi przyjmuje się 1:2[105][106].
 Osobny artykuł: Flaga Filipin.
Finlandia Flag of Finland.svg Flaga Finlandii została przyjęta 29 maja 1918 i była kilkukrotnie modyfikowana[107]. Jest to biały prostokąt o proporcjach 11:18, na którym znajduje się niebieski Krzyż skandynawski[107][108].
 Osobny artykuł: Flaga Finlandii.
Francja Flag of France.svg Flaga Francji, nazywana Le drapeau tricolore (pol. Flaga trzykolorowa)[109], została przyjęta w 1794 roku, po rewolucji francuskiej[110]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, przedzielony na trzy równe, pionowe pasy: niebieski, biały i czerwony[109][110].
 Osobny artykuł: Flaga Francji.
Gabon Flag of Gabon.svg Flaga Gabonu została przyjęta jeszcze za czasów panowania Francji nad terytorium, jednak została ona zmodyfikowana po uzyskaniu od niej niepodległości, 9 sierpnia 1960 roku[111]. Jest to prostokąt o proporcjach 3:4, podzielony na trzy równe, poziome pasy w kolorach zielonym, żółtym i niebieskim[111][112].
 Osobny artykuł: Flaga Gabonu .
Gambia Flag of Gambia.svg Flaga Gambii została przyjęta 18 lutego 1965 roku, wraz z uzyskaniem niepodległości[113]. Została zaprojektowana przez L. Thomasi. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, przedzielony trzy równe poziome pasy, czerwony, niebieski z białym konturem i zielony[113][114].
 Osobny artykuł: Flaga Gambii.
Ghana Flag of Ghana.svg Flaga Ghany została przyjęta 6 marca 1957 roku[115]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3 podzielony na trzy równe poziome pasy: czerwony, żółty i zielony. Kolory te to tradycyjne barwy panafrykańskie. Na środku znajduje się czarna pięcioramienna gwiazda[115][116].
 Osobny artykuł: Flaga Ghany.
Grecja Flag of Greece.svg Flaga Grecji została wprowadzona 22 grudnia 1978 roku[117]. Flaga Grecji to prostokąt o proporcjach 2:3 podzielony na dziewięć równych, ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W kantonie znajduje się biały krzyż na niebieskim tle[117][118].
 Osobny artykuł: Flaga Grecji.
Grenada Flag of Grenada.svg Flaga została pierwszy raz wywieszona o północy, w nocy z 6 na 7 lutego 1974. Flaga składa się z podzielonego ukośnie na cztery części pola (o kolorze żółto-zielono-żółto-zielonym) w czerwonej ramce. Wewnątrz ww. ramki umieszczone zostało sześć żółtych gwiazdek. Na środku znajduje się żółta gwiazda w czerwonym kółku, a po jej lewej symbol gałki muszkatołowej. Proporcje flagi wynoszą 1:2[119].
 Osobny artykuł: Flaga Grenady.
Gruzja Flag of Georgia.svg Flaga Gruzji została przyjęta 14 stycznia 2004. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony czerwonym krzyżem na cztery ćwiartki, z których każda posiada czerwony krzyżyk umieszczony na środku[120]
 Osobny artykuł: Flaga Gruzji.
Gujana Flag of Guyana.svg Flaga Gujany została przyjęta 26 maja 1966 roku. Jest to zielony prostokąt o proporcjach 1:2 (na lądzie) lub 3:5 (na morzu), zawierający dwa trójkąty: żółty o białym konturze, wewnątrz którego znajduje się czerwony o czarnym konturze[121].
 Osobny artykuł: Flaga Gujany.
Gwatemala Flag of Guatemala.svg Obecna wersja flagi Gwatemali została przyjęta 15 września 1968 roku, i była delikatnie zmieniona 26 grudnia 1997. Jest to prostokąt o proporcjach 5:8, podzielony na trzy pionowe pasy: niebieski, biały i niebieski. Na środku umieszczone jest godło państwowe[122].
 Osobny artykuł: Flaga Gwatemali.
Gwinea Flag of Guinea.svg Flaga Gwinei została przyjęta 10 listopada 1958 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy pionowe pasy równej długości: czerwony, żółty i zielony[123].
 Osobny artykuł: Flaga Gwinei.
Gwinea Bissau Flag of Guinea-Bissau.svg Flaga została przyjęta 24 września wraz z uzyskaniem przez Gwineę-Bissau niepodległości. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, pozielony dwa poziome pasy: żółty i zielony. Po stronie drzewca znajduje się czerwony pionowy pas, wewnątrz którego umieszczona jest czarna pięcioramienna gwiazda[124].
 Osobny artykuł: Flaga Gwinei Bissau.
Gwinea Równikowa Flag of Equatorial Guinea.svg Flaga została przyjęta 12 października 1968 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy: zielony, biały i czerwony. Do lewego boku przylega niebieski trójkąt rozwartokątny. Na środku flagi znajduje się herb państwowy[125].
 Osobny artykuł: Flaga Gwinei Równikowej.
Haiti Flag of Haiti.svg Flaga została przyjęta w 1803 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5, podzielony na dwa poziome pasy w kolorach niebieskim i czerwonym. Wersja wywieszana przez rząd zawiera godło Haiti umieszczone na środku[126].
 Osobny artykuł: Flaga Haiti.
Hiszpania Flag of Spain.svg Flaga Hiszpanii została wprowadzona 15 maja 1785 i była kilkukrotnie modyfikowana poprzez zmianę herbu. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy w kolorach czerwonym, żółtym i czerwonym[127].
 Osobny artykuł: Flaga Hiszpanii.
Holandia Flag of the Netherlands.svg Flaga Holandii została przyjęta 14 lutego 1796. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3 podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, biały i niebieski[128].
 Osobny artykuł: Flaga Holandii.
Honduras Flag of Honduras.svg Flaga została przyjęta 16 lutego 1866 roku i zmodyfikowana 26 stycznia 2022. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, przedzielony na trzy poziome pasy w kolorach niebieskim, białym i niebieskim. Na środku umieszczone zostało pięć niebieskich gwiazdek[129].
 Osobny artykuł: Flaga Hondurasu.
Indie Flag of India.svg Flaga Indii została przyjęta 22 czerwca 1947 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy: pomarańczowy, biały i zielony. Na środku znajduje się symbol koła (tzw. Dharmachakra) z 24 szprychami[130].
 Osobny artykuł: Flaga Indii.
Indonezja Flag of Indonesia.svg Flaga Indonezji została przyjęta 17 sierpnia 1945. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3 podzielony na dwa poziome pasy: czerwony i biały[131].
 Osobny artykuł: Flaga Indonezji.
Irak Flag of Iraq.svg Flaga Iraku została przyjęta 28 czerwca 2004 roku i zmodyfikana 28 stycznia 2008 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy w kolorach czerwonym, białym i czarnym. Na białym pasie umieszczony jest napis w piśmie kufickim Allāhu akbar (pol. Bóg jest wielki)[132].
 Osobny artykuł: Flaga Iraku.
Iran Flag of Iran.svg Flaga Iranu została przyjęta w 1979 roku. Składa się z trzech poziomych pasów w kolorach zielonym, białym i czerwonym; na krawędziach pasów są umieszczone arabskie napisy Allāhu akbar (pol. Bóg jest wielki). Na środku flagi położone jest czerwone godło Iranu[133].
 Osobny artykuł: Flaga Iranu.
Irlandia Flag of Ireland.svg Flaga Irlandii została przyjęta 29 grudnia 1937 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy pionowe pasy: zielony, biały i pomarańczowy[134].
 Osobny artykuł: Flaga Irlandii.
Islandia Flag of Iceland.svg Flaga Islandii została przyjęta 19 czerwca 1915 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 18:25. Na niebieskim tle znajduje się czerwony krzyż skandynawski z białym konturem[135].
 Osobny artykuł: Flaga Islandii.
Izrael Flag of Israel.svg Flaga Izraela została przyjęta 12 listopada 1948 roku. Jest to biały prostokąt o proporcjach 8:11 przecięty dwoma poziomymi niebieskimi pasami. Na środku umieszczona została gwiazda Dawida[136].
 Osobny artykuł: Flaga Izraela.
Jamajka Flag of Jamaica.svg Flaga Jamajki została przyjęta 6 sierpnia 1962 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2 złożony z czterech trójkątów – dwóch czarnych i dwóch zielonych – przedzielonych żółtym krzyżem św. Andrzeja[137].
 Osobny artykuł: Flaga Jamajki.
Japonia Flag of Japan.svg Flaga Japonii została przyjęta 5 sierpnia 1854. Jest to biały prostokąt o proporcjach 2:3, na środku umieszczone jest czerwone koło[138].
 Osobny artykuł: Flaga Japonii.
Jemen Flag of Yemen.svg Flaga Jemenu została przyjęta 22 maja 1990 roku. Jest to prostokąt o proporcjach około 2:3 podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, biały i czarny[139].
 Osobny artykuł: Flaga Jemenu.
Jordania Flag of Jordan.svg Flaga Jordanii została przyjęta 16 kwietnia 1928 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy pasy w kolorach: czarnym, białym i zielonym. Do lewego boku flagi przylega czerwony trójkąt; na jego środku umieszczona jest biała siedmioramienna gwiazdka[140].
 Osobny artykuł: Flaga Jordanii.
Kambodża Flag of Cambodia.svg Flaga Kambodży została przyjęta w 1948 roku. Składa się z trzech nierównej szerokości poziomych pasów: niebieskiego, czerwonego i niebieskiego. Na środku został umieszczony biały wizerunek głównej świątyni kompleksu Angkor Wat[141]
 Osobny artykuł: Flaga Kambodży.
Kamerun Flag of Cameroon.svg Flaga Kamerunu została przyjęta 20 maja 1975. Jest to prostokąt o proporcjach wynoszących około 2:3, podzielony na trzy pionowe pasy: zielony, czerwony i żółty. Na środku znajduje się żółta gwiazda[142].
 Osobny artykuł: Flaga Kamerunu.
Kanada Flag of Canada (Pantone).svg Flaga Kanady została przyjęta 15 lutego 1965 roku[143]. Jest często potocznie określana w języku angielskim jako The Maple Leaf Flag[144]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy pionowe pasy: czerwony, biały i czerwony, w stosunku 1:2:1. Na środku flagi umieszczony został czerwony liść klonu z jedenastoma czubkami[143][144].
 Osobny artykuł: Flaga Kanady.
Katar Flag of Qatar.svg Flaga Kataru została 9 lipca 1971 roku. Flaga to prostokąt o proporcjach 11:28, złożony z dwóch pionowych pasów o kolorach białym i czerwonym w odcieniu fioletowawym. Linia rozdzielająca dwa pasy tworzy 9 trójkątów[145].
 Osobny artykuł: Flaga Kataru.
Kazachstan Flag of Kazakhstan.svg Flaga Kazachstanu została przyjęta w czerwcu 1992 roku. Jej autorem był Shaken Niyazbekov. Jest to prostokąt o proporcjach wynoszących mniej więcej 1:2. Na niebieskim tle umieszczone jest żółte słońce z 32 promieniami i lecący pod nim orzeł. Po stronie drzewca znajduje się ozdobny pas, również koloru żółtego[146].
 Osobny artykuł: Flaga Kazachstanu.
Kenia Flag of Kenya.svg Flaga Kenii została przyjęta 12 grudnia 1963 roku, dnia, w którym państwo uzyskało niepodległość. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3; składa się z pięciu poziomych pasów: czarnego, białego, czerwonego, białego i zielonego. Na środku umieszczona została tarcza, a za nią dwie białe, skrzyżowane włócznie[147].
 Osobny artykuł: Flaga Kenii.
Kirgistan Flag of Kyrgyzstan.svg Flaga Kirgistanu została przyjęta 3 marca 1992 roku. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 3:5; na środku umieszczone zostało stylizowane słońce z 40 promieniami[148].
 Osobny artykuł: Flaga Kirgistanu.
Kiribati Flag of Kiribati.svg Flaga Kiribati została przyjęta 12 czerwca 1979 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2. Nad sześcioma falowanymi pasami w kolorach, na przemian, białym i niebieskim znajduje się czerwone pole, a w nim żółty ptak i słońce[149].
 Osobny artykuł: Flaga Kiribati.
Kolumbia Flag of Colombia.svg Flaga Kolumbii została przyjęta w grudniu 1861 roku. Jest to prostąkąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy nierównej długości: żółty, niebieski i czerwony[150].
 Osobny artykuł: Flaga Kolumbii.
Komory Flag of Comoros.svg Flaga Komorów została przyjęta 23 grudnia 2001 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, złożony z czterech poziomych pasów w kolorach żółtym, białym, czerwonym i niebieskim i zielonego trójkąta przylegającego do lewego boku; wewnątrz niego znajduje się biały półksiężyc i cztery gwiazdki[151].
 Osobny artykuł: Flaga Komorów.
Kongo Flag of Congo.svg Flaga Konga została przyjęta 15 września 1959. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, złożony z dwóch przystających trójkątów w kolorach zielonym i czerwonym, przedzielony żółtym ukośnym pasem[152].
 Osobny artykuł: Flaga Konga.
Korea Południowa Flag of South Korea.svg Flaga Korei Południowej została przyjęta w sierpniu 1882 roku, i została ostatnio zmodyfikowana 25 stycznia 1950 roku. Jest to biały prostokąt o proporcjach 2:3. Na środku znajduje się czerwono-niebieskie koło, otoczone czterema grupami czarnych pasków[153].
 Osobny artykuł: Flaga Korei Południowej.
Korea Północna Flag of North Korea.svg Flaga Korei Północnej została przyjęta 10 lipca 1948. Złożona jest z trzech poziomych pasów: niebieskiego, czerwonego, niebieskiego, przedzielonych białymi paseczkami. Na czerwonym pasie, po stronie drzewca, umieszczone zostało białe koło, wypełnione czerwoną pięcioramienną gwiazdą[154].
 Osobny artykuł: Flaga Korei Północnej.
Kostaryka Flag of Costa Rica.svg Flaga Kostaryki została przyjęta 29 września 1848 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5, podzielony z pięciu poziomych pasów: niebieskiego, białego, czerwonego, białego i niebieskiego w stosunku 1:1:2:1:1. Została zaprojektowana przez Pacíficę Fernández Oreamuno, pierwszą damę Kostaryki, którą urzekły ideały rewolucji lutowej[16].
 Osobny artykuł: Flaga Kostaryki.
Kuba Flag of Cuba.svg Flaga Kuby, zaprojektowana przez Miguela Teurbe Tolón, została przyjęta 20 maja 1902. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, złożony z pięciu naprzemiennie ułożonych białych i niebieskich poziomych pasów oraz czerwonego trójkąta przylegającego do lewego boku flagi; na środku trójkąta znajduje się biała pięcioramienna gwiazda[155].
 Osobny artykuł: Flaga Kuby.
Kuwejt Flag of Kuwait.svg Flaga Kuwejtu została przyjęta 24 października 1961 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, złożony z trzech poziomych pasów: zielonego, białego oraz czerwonego oraz czarnego przylegającego do lewego boku[156].
 Osobny artykuł: Flaga Kuwejtu.
Laos Flag of Laos.svg Flaga Laosu została przyjęta 2 grudnia 1975 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy pasy: czerwony, niebieski i czerwony; na środku umieszczone zostało białe koło[157].
 Osobny artykuł: Flaga Laosu.
Lesotho Flag of Lesotho.svg Flaga Lesotho została przyjęta została przyjęta 4 października 2006 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy w kolorach: niebieskim, białym i zielonym. Na środku umieszczony został czarny symbol, zdefiniowany jako sylwetka tradycyjnego słomianego kapelusza ludzi Soto[158].
 Osobny artykuł: Flaga Lesotho.
Liban Flag of Lebanon.svg Flaga Libanu została przyjęta 1 września 1920 (za czasów kolonialnych) i zmodyfikowana w 1943 roku, poprzez usunięcie francuskiej flagi z kantonu, po uzyskaniu przez państwo niepodległości. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, przedzielony na trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i czerwonym. Na środku został umieszczony zielony symbol drzewa cedru[159].
 Osobny artykuł: Flaga Libanu.
Liberia Flag of Liberia.svg Flaga Liberii została przyjęta 24 sierpnia 1847. Jest to prostokąt o proporcjach 10:19, podzielony na jedenaście pasów – sześć czerwonych i pięć białych ułożonych naprzemiennie. W kantonie znajduje się biała, pięcioramienna gwiazda na niebieskim tle[160].
 Osobny artykuł: Flaga Liberii.
Libia Flag of Libya.svg Flaga Libii została przyjęta w 1949 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, czarny i zielony. Na środku umieszczone są symbole półksiężyca i gwiazdki[161].
 Osobny artykuł: Flaga Libii.
Liechtenstein Flag of Liechtenstein.svg Flaga Liechtensteinu została przyjęta w październiku 1921 roku, jednak była kilkukrotnie modyfikowana. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na dwa poziome pasy: niebieski i czerwony. W kantonie znajduje się korona, dodana po IO w 1936 roku, w celu odróżnienia flagi Liechtensteinu od flagi Haiti[162].
 Osobny artykuł: Flaga Liechtensteinu.
Litwa Flag of Lithuania.svg Flaga Litwy została przyjęta 1 sierpnia 1922 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, złożony z trzech poziomych pasów: żółtego, zielonego i czerwonego[163].
 Osobny artykuł: Flaga Litwy.
Luksemburg Flag of Luxembourg.svg Flaga Luksemburga została przyjęta 21 czerwca 1845 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5 lub 1:2, podzielony na trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim[164].
 Osobny artykuł: Flaga Luksemburga.
Łotwa Flag of Latvia.svg Flaga Łotwy została przyjęta 20 stycznia 1923 roku. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 1:2, przedzielony na dwie połowy wąskim białym pasem[165].
 Osobny artykuł: Flaga Łotwy.
Macedonia Północna Flag of North Macedonia.svg Flaga Macedonii Północnej została przyjęta 6 października 1995 roku. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 1:2; na jego środku znajduje się żółte koło, z którego wychodzą promienie tego samego koloru[166].
 Osobny artykuł: Flaga Macedonii Północnej.
Madagaskar Flag of Madagascar.svg Flaga Madagaskaru została przyjęta 14 października 1958 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, złożony z dwóch poziomych pasów, czerwonego i zielonego, i białego pionowego paska po stronie drzewca[167].
 Osobny artykuł: Flaga Madagaskaru.
Malawi Flag of Malawi.svg Flaga Malawi została przyjęta 29 lipca 2010 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, przedzielony na trzy poziome pasy: czarny, czerwony i zielony. Na środku czarnego pasa znajduje się czerwona połowa słońca, z której wychodzą promienie[168].
 Osobny artykuł: Flaga Malawi.
Malediwy Flag of the Maldives.svg Data przyjęcia flagi Malediwów nie jest do końca znana. Została wprowadzona z inicjatywy prezydenta Abdula Majeed Didi prawdopodobnie we wczesnych latach 30. XX wieku i była od tamtego czasu kilkukrotnie modyfikowana. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, składający się z zielonego pola otoczonego czerwoną, grubą ramką; na środku znajduje się biały półksiężyc[169].
 Osobny artykuł: Flaga Malediwów.
Malezja Flag of Malaysia.svg Flaga Malezji została przyjęta 26 maja 1950 roku. Została wybrana w wyniku konkursu. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na jedenaście poziomych pasów, naprzemiennie czerwonych i białych. W kantonie znajduje się półksiężyc i żółta gwiazda na niebieskim tle[170].
 Osobny artykuł: Flaga Malezji.
Mali Flag of Mali.svg Flaga Mali została przyjęta 1 marca 1961 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy pionowe pasy w kolorach: zielonym, żółtym i czerwonym[171].
 Osobny artykuł: Flaga Mali.
Malta Flag of Malta.svg Flaga Malty została przyjęta 21 września 1964. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na dwa pionowe pasy: biały i czerwony. W kantonie znajduje się Krzyż Jerzego[172].
 Osobny artykuł: Flaga Malty.
Maroko Flag of Morocco.svg Flaga Maroka została przyjęta 17 listopada 1915 roku. Flaga to czerwony prostokąt o proporcjach 2:3. Na środku umieszczony został zielony pentagram[173].
 Osobny artykuł: Flaga Maroka.
Mauretania Flag of Mauritania.svg Flaga Mauretanii została przyjęta 1 kwietnia 1960 roku. Był to zielony prostokąt o proporcjach 2:3, na środku znajdowały się żółte figury półksiężyca i gwiazdki. 12 października 2017 zmodyfikowano ją, poprzez dodanie czerwonych pasów na górze i na dole[174].
 Osobny artykuł: Flaga Mauretanii.
Mauritius Flag of Mauritius.svg Flaga Mauritiusu została przyjęta 12 marca 1968, wraz z uzyskaniem przez wyspę niepodległości. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na cztery poziome pasy: czerwony, niebieski, żółty i zielony[175].
 Osobny artykuł: Flaga Meksyku.
Meksyk Flag of Mexico.svg Obecna wersja flagi Meksyku została przyjęta 17 września 1968, lecz jej korzenie sięgają roku 1821. Jest to prostokąt o proporcjach 4:7, podzielony na trzy pionowe pasy: zielony, biały, czerwony. Na środku znajduje się godło Meksyku[176].
 Osobny artykuł: Flaga Meksyku.
Mikronezja Flag of Micronesia.svg Flaga Mikronezji została przyjęta 30 listopada 1978 roku. Jest oparta na fladze Powierniczych Wysp Pacyfiku, zaprojektowanej przez Gonzalo Santosa. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 11:18. Na środku znajdują się cztery białe pięcioramienne gwiazdy[177].
 Osobny artykuł: Flaga Mikronezji.
Mjanma Flag of Myanmar.svg Flaga Mjanmy została przyjęta 21 października 2010 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy poziome pasy: żółty, czerwony i zielony. Na środku znajduje się biała gwiazda[178].
 Osobny artykuł: Flaga Mjanmy.
Mołdawia Flag of Moldova.svg Flaga Mołdawii została przyjęta 3 października 1990 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy pionowe pasy: niebieski, żółty i czerwony. Na środku znajduje się herb Mołdawii[179].
 Osobny artykuł: Flaga Mołdawii.
Monako Flag of Monaco.svg Flaga Monako jest datowana na co najmniej 1939 rok. Jest to prostokąt o proporcjach 4:5, podzielony na dwa poziome pasy: czerwony i biały. Podobieństwo do flagi Indonezji jest przypadkowe[180].
 Osobny artykuł: Flaga Monako.
Mongolia Flag of Mongolia.svg Flaga Mongolii została przyjęta w 1945 roku, i była lekko modyfikowana. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy pionowe pasy: czerwony, niebieski i czerwony. Na pasie przy drzewcu został umieszczony tradycyjny symbol soyombo w kolorze żółtym[181].
 Osobny artykuł: Flaga Mongolii.
Mozambik Flag of Mozambique.svg Flaga Mozambiku została przyjęta w kwietniu 1983 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, złożony z trzech poziomych pasów: zielonego, czarnego i żółtego, przedzielonych białymi paseczkami. Do boku przy drzewcu przylega czerwony trójkąt; na jego środku umieszczona została żółta gwiazda, a wewnątrz niej – książka oraz skrzyżowane motyka i karabin szturmowy[182].
 Osobny artykuł: Flaga Mozambiku.
Namibia Flag of Namibia.svg Flaga Namibii została przyjęta 2 lutego 1990 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3 podzielony na trzy ukośne pasy: niebieski, czerwony i zielony, przedzielone przez dwa cienkie białe paski. W kantonie znajduje się żółte słońce[183].
 Osobny artykuł: Flaga Namibii.
Nauru Flag of Nauru.svg Flaga Nauru została przyjęta 31 stycznia 1968 roku. Została wybrana w wyniku lokalnego konkursu. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 1:2, przedzielony na dwie części wąskim, żółtym, poziomym paskiem. W dolnym rogu przy drzewcu znajduje się biała dwunastoramienna gwiazda[184].
 Osobny artykuł: Flaga Nauru.
Nepal Flag of Nepal.svg Obecna flaga Nepalu wywodząca się z odwiecznej tradycji, została przyjęta 16 grudnia 1962 roku. Jest jedyną flagą państwową niebędącą prostokątem. Złożona z dwóch trójkątnych kształtów; flaga jest czerwona z niebieskim konturem, zawiera stylizowane białe symbole słońca i księżyca[185].
 Osobny artykuł: Flaga Nepalu.
Niemcy Flag of Germany.svg Flaga Niemiec została przyjęta 9 maja 1949, była wcześniej używana m.in. przez Republikę Weimarską. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5, podzielony na trzy poziome pasy: czarny, czerwony i żółty[186].
 Osobny artykuł: Flaga Niemiec.
Niger Flag of Niger.svg Flaga Nigru została przyjęta 23 listopada 1959. Jest to prostokąt o proporcjach 6:7, podzielony na trzy poziome pasy: pomarańczowy, biały i zielony. Na środku znajduje się pomarańczowe koło[187].
 Osobny artykuł: Flaga Nigru.
Nigeria Flag of Nigeria.svg Flaga Nigerii, zaprojektowana przez Michaela Taiwo Akinkunmi, została przyjęta 1 października 1960 i była wybrana w wyniku konkursu. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy poziome pasy w kolorach: zielonym, białym i zielonym[188].
 Osobny artykuł: Flaga Nigerii.
Nikaragua Flag of Nicaragua.svg Flaga Nikaragui została przyjęta 27 sierpnia 1971 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5, podzielony na trzy poziome pasy w kolorach niebieskim, białym i niebieskim. Na środku umieszczone zostało godło państwa[189].
 Osobny artykuł: Flaga Nikaragui.
Norwegia Flag of Norway.svg Flaga Norwegii została przyjęta 10 grudnia 1898 roku. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 8:11, z niebieskim krzyżem skandynawskim z białym konturem[190].
 Osobny artykuł: Flaga Norwegii.
Nowa Zelandia Flag of New Zealand.svg Flaga Nowej Zelandii została przyjęta 12 czerwca 1902 roku i była kilkukrotnie modyfikowana. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2. W kantonie znajduje się Union Jack, natomiast w części swobodnej (prawej) znajdują się cztery czerwone gwiazdki z białym konturem, formujące gwiazdozbiór Krzyża Południa[191].
 Osobny artykuł: Flaga Nowej Zelandii.
Oman Flag of Oman.svg Flaga Omanu została przyjęta 17 grudnia 1970. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, złożony z trzech poziomych pasów: białego, czerwonego i zielonego oraz pionowego czerwonego pasa przy drzewcu (po lewej). W kantonie znajduje się godło państwa[192].
 Osobny artykuł: Flaga Omanu.
Pakistan Flag of Pakistan.svg Flaga Pakistanu została przyjęta o północy w nocy z 14 na 15 sierpnia 1947 roku, wraz z uzyskaniem przez państwo niepodległości. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na dwa pionowe pasy nierównej długości: biały i zielony. Na środku zielonego pasa jest umieszczony biały półksiężyc i gwiazdka[193].
 Osobny artykuł: Flaga Pakistanu.
Palau Flag of Palau.svg Flaga Palau została przyjęta 22 października 1980 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 5:8, na niebieskim tle umieszczone jest żółte koło, zbiegające lekko ze środka w stronę drzewca (w lewo)[194].
 Osobny artykuł: Flaga Palau.
Papua-Nowa Gwinea Flag of Papua New Guinea.svg Flaga Papui-Nowej Gwinei została przyjęta 11 marca 1971 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 3:4, podzielony ukośnie na dwie części: czerwoną i czarną. Na czarnej części umieszczone są białe gwiazdy tworzące gwiazdozbiór Krzyża Południa, a na czerwonej żółty rajski ptak[195].
 Osobny artykuł: Flaga Papui-Nowej Gwinei.
Paragwaj Flag of Paraguay.svg Flaga Paragwaju została przyjęta 27 listopada 1842 roku, jednak była wielokrotnie modyfikowana. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5, podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, biały i niebieski. Na środku znajduje się godło państwowy[196].
 Osobny artykuł: Flaga Paragwaju.
Peru Flag of Peru.svg Flaga Peru została przyjęta 25 lutego 1825 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy pionowe pasy: czerwony, biały i czerwony. W wersji rządowej na środku znajduje się herb państwowy[197].
 Osobny artykuł: Flaga Peru.
Polska Flag of Poland.svg Flaga Polski została przyjęta 1 kwietnia 1919 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 5:8, podzielony na dwa, równej szerokości pasy: biały i czerwony[198].
 Osobny artykuł: Flaga Polski.
Południowa Afryka Flag of South Africa.svg Flaga RPA, zaprojektowana przez Fredericka Brownella, została przyjęta 27 kwietnia 1994 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, złożony z Y-kształtnej figury o kolorze zielonym, z białym i złotym (żółtym) konturem, rozdzielającej strefy czerwonego i niebieskiego oraz czarny trójkąt przy drzewcu (po lewej)[199].
 Osobny artykuł: Flaga Południowej Afryki.
Portugalia Flag of Portugal.svg Flaga Portugalii została przyjęta 30 czerwca 1911. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, przedzielony na dwa pionowe pasy: zielony i czerwony. W miejscu, gdzie kolory się stykają, umieszczony jest herb Portugalii[200].
 Osobny artykuł: Flaga Portugalii.
Republika Środkowoafrykańska Flag of Central African Republic.svg Flaga Republiki Środkowoafrykańskiej została przyjęta 1 grudnia 1958 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5, podzielony na cztery poziome pasy: niebieski, biały, zielony i żółty. Na środek nałożony jest czerwony pionowy pas. W kantonie znajduje się żółta gwiazdka[201].
Republika Zielonego Przylądka Flag of Cape Verde.svg Flaga Republiki Zielonego Przylądka została przyjęta 19 kwietnia 1976 roku. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 10:17, przecięty na dwie części biało-czerwono-białym paskiem. Na wysokości paska ułożone jest koło ułożone z dziesięciu żółtych gwiazd, zbiegające ze środka w stronę drzewca (w lewo)[202].
Rosja Flag of Russia.svg Flaga Rosji została przyjęta 21 kwietnia 1991 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy: biały, niebieski i czerwony[203].
 Osobny artykuł: Flaga Rosji.
Rumunia Flag of Romania.svg Flaga Rumunii została przyjęta w późnym grudniu w 1989 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy pionowe pasy: niebieski, żółty i czerwony[204].
 Osobny artykuł: Flaga Rumunii.
Rwanda Flag of Rwanda.svg Flaga Rwandy została przyjęta 31 grudnia 2001. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, złożony z trzech poziomych pasów: niebieskiego, żółtego i zielonego. W prawym górnym rogu znajduje się żółte słońce[205].
 Osobny artykuł: Flaga Rwandy.
Saint Kitts i Nevis Flag of Saint Kitts and Nevis.svg Flaga Saint Kitts i Nevis została przyjęta o północy, w nocy z 18 na 19 1983 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, złożony z dwóch trójkątów, zielonego i czerwonego, przedzielonych czarnym pasem z żółtym konturem. Na czarnym pasie umieszczone są dwie białe gwiazdy[206].
 Osobny artykuł: Flaga Saint Kitts i Nevis.
Saint Lucia Flag of Saint Lucia.svg Flaga Saint Lucia, zaprojektowana przez Dunstana St. Omera[207], została przyjęta 1 marca 1967[208]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2. Na niebieskim tle znajduje się symbol złożony z dwóch trójkątów: czarnego z białym konturem, wewnątrz którego umieszczony został żółty trójkąt[207][208].
 Osobny artykuł: Flaga Saint Lucia.
Saint Vincent i Grenadyny Flag of Saint Vincent and the Grenadines.svg Flaga Saint Vincent i Grenadyn, zaprojektowana przez Juliena van der Wala, została przyjęta 12 października 1985 roku. Często potocznie nazywana The Gems (pol. Klejnoty), jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy pionowe pasy: niebieski, żółty i zielony. Na środku znajdują się trzy zielone romby, tworzące literę V[209][210].
 Osobny artykuł: Flaga Saint Vincent i Grenadyn.
Salwador Flag of El Salvador.svg Flaga Salwadoru została przyjęta 15 września 1912. Jest to prostokąt o proporcjach 189:335 (w przybliżeniu 4:5), przedzielony na trzy poziome pasy: niebieski, biały i niebieski. Na środku umieszczony zostało godło Salwadoru[211].
 Osobny artykuł: Flaga Salwadoru.
Samoa Flag of Samoa.svg Flaga Samoa została przyjęta 26 maja 1948 i była zmodyfikowana 24 lutego 1949 roku. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 1:2. W kantonie znajduje się gwiazdozbiór Krzyża Południa na niebieskim tle[212].
 Osobny artykuł: Flaga Samoa.
San Marino Flag of San Marino.svg Flaga San Marino została przyjęta 6 kwietnia 1862. Jest to prostokąt o proporcjach 3:4, podzielony na dwa poziome pasy: biały i niebieski. Na środku znajduje się herb San Marino[213].
 Osobny artykuł: Flaga San Marino.
Senegal Flag of Senegal.svg Flaga Senegalu została przyjęta 20 kwietnia 1960. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy pionowe pasy: zielony, żółty i czerwony. Na środku znajduje się zielona gwiazda[214].
 Osobny artykuł: Flaga Senegalu.
Serbia Flag of Serbia.svg Flaga Serbii została przyjęta 17 sierpnia 2004 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, niebieski i biały. Na niebieskim pasie umieszczony jest herb, zbiegający lekko ze środka w stronę drzewca (w lewo)[215].
 Osobny artykuł: Flaga Serbii.
Seszele Flag of Seychelles.svg Flaga Seszeli została przyjęta 18 czerwca 1996 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2; z lewego dolnego rogu w stronę lewego górnego wychodzi pięć kolorowych pasów: niebieski, żółty, czerwony, biały i zielony[216].
 Osobny artykuł: Flaga Seszeli.
Sierra Leone Flag of Sierra Leone.svg Flaga Sierra Leone została przyjęta 27 kwietnia 1961 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy: zielony, biały i niebieski[217].
 Osobny artykuł: Flaga Sierra Leone.
Singapur Flag of Singapore.svg Flaga Singapuru została przyjęta 3 grudnia 1959 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na dwa poziome pasy: czerwony i biały. W kantonie znajduje się biały półksiężyc i pięć gwiazdek[218].
 Osobny artykuł: Flaga Singapuru.
Słowacja Flag of Slovakia.svg Flaga Słowacji została przyjęta 3 września 1992 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome pasy: biały, niebieski i czerwony. Przy drzewcu znajduje się herb Słowacji z białym konturem[219].
 Osobny artykuł: Flaga Słowacji.
Słowenia Flag of Slovenia.svg Flaga Słowenii została przyjęta 25 czerwca 1991 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy poziome pasy: biały, niebieski i czerwony. W kantonie znajduje się herb państwa[220].
 Osobny artykuł: Flaga Słowenii.
Somalia Flag of Somalia.svg Flaga Somalii została przyjęta 26 czerwca 1960 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5. Na środku znajduje się biała, pięcioramienna gwiazda[221].
 Osobny artykuł: Flaga Somalii.
Sri Lanka Flag of Sri Lanka.svg Flaga Sri Lanki została przyjęta 2 marca 1951 i została zmodyfikowana 22 maja 1972 roku. Jest to złoty (żółty) prostokąt o proporcjach 1:2. W części przy drzewcu (po lewej) znajdują się dwa pasy, zielony i pomarańczowy, natomiast w części swobodnej – czerwony prostokąt, wewnątrz którego znajduje się złoty (żółty) lew, trzymający miecz oraz, w rogach, cztery liście drzewa Bodhi, w tym samym kolorze[222].
 Osobny artykuł: Flaga Sri Lanki.
Stany Zjednoczone Flag of the United States.svg Flaga Stanów Zjednoczonych została przyjęta 14 czerwca 1777 i była wielokrotnie modyfikowana, poprzez zmianę liczby gwiazd. Jest to prostokąt o proporcjach 10:19, podzielony na 13 pasów, w kolorach naprzemiennie czerwonym i białym. W kantonie znajduje się 50 białych gwiazd na niebieskim tle[223].
 Osobny artykuł: Flaga Stanów Zjednoczonych.
Sudan Flag of Sudan.svg Flaga Sudanu została przyjęta 20 maja 1970 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2 złożony z trzech poziomych pasów, czerwonego, białego i czarnego, oraz zielonego trójkąta położonego przy drzewcu[224].
 Osobny artykuł: Flaga Sudanu.
Sudan Południowy Flag of South Sudan.svg Flaga Sudanu Południowego została przyjęta 9 czerwca 2011 roku, wraz z uzyskaniem przez państwo niepodległości[225]. Jest to prostokąt, o proporcjach 1:2, złożony z trzech równych, poziomych pasów, czarnego, czerwonego i zielonego, przedzielonych wąskimi białymi paskami oraz niebieskiego trójkąta położonego przy drzewcu; na środku trójkąta znajduje się żółta gwiazdka[225][226].
 Osobny artykuł: Flaga Sudanu Południowego.
Surinam Flag of Suriname.svg Flaga Surinamu została przyjęta 21 października 1975 roku[227]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na pięć poziomych, nierównej szerokości pasów: zielony, biały, czerwony, biały i zielony. Na środku znajduje się żółta gwiazda[227][228].
 Osobny artykuł: Flaga Surinamu.
Syria Flag of Syria.svg Flaga Syrii, używana wcześniej przez Zjednoczoną Republikę Arabską, została przyjęta 29 marca 1980 jako flaga Syrii[229]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome, równe pasy: czerwony, biały i czarny. Na białym pasie umieszczone są dwie zielone gwiazdy[229][230].
 Osobny artykuł: Flaga Syrii.
Szwajcaria Flag of Switzerland.svg Flaga Szwajcarii została przyjęta 12 grudnia 1889 roku[231]. Jest to czerwony kwadrat, na środku którego znajduje się biały krzyż[231][232].
 Osobny artykuł: Flaga Szwajcarii.
Szwecja Flag of Sweden.svg Flaga Szwecji została przyjęta 22 czerwca 1906 roku[233]. Jest to prostokąt o proporcjach 5:8. Na niebieskim tle znajduje się żółty krzyż skandynawski[233][234].
 Osobny artykuł: Flaga Szwecji.
Tadżykistan Flag of Tajikistan.svg Flaga Tadżykistanu została przyjęta 24 listopada 1992 roku[235]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy pasy: czerwony, biały i zielony. Na środku znajduje się złota (żółta) korona, a nad nią siedem pięcioramiennych gwiazd tego samego koloru[235][236].
 Osobny artykuł: Flaga Tadżykistanu.
Tajlandia Flag of Thailand.svg Flaga Tajlandii została przyjęta 28 września 1917 roku[237]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na pięć poziomych pasów: czerwony, biały, niebieski, biały i czerwony w stosunku 1:1:2:1:1[237][238].
 Osobny artykuł: Flaga Tajlandii.
Tanzania Flag of Tanzania.svg Flaga Tanzanii została przyjęta we wczesnym lipcu 1964 roku[239]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, złożony z dwóch trójkątów, zielonego i niebieskiego, przedzielonych czarnym pasem z żółtym konturem. Powstała z połączenia flagi Tanganiki z flagą Zanzibaru[239][240].
 Osobny artykuł: Flaga Tanzanii.
Timor Wschodni Flag of East Timor.svg Flaga Timoru Wschodniego została przyjęta 20 maja 2002 roku[241]. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 1:2. Przy drzewcu znajduje się czarny trójkąt wewnątrz żółtego trójkąta; na środku czarnej figury znajduje się biała gwiazda, której jedno z ramion wskazuje na lewy górny róg[241][242].
 Osobny artykuł: Flaga Timoru Wschodniego.
Togo Flag of Togo.svg Flaga Togo została przyjęta 27 kwietnia 1960 roku[243]. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5, podzielony na pięć naprzemiennie ułożonych pasów zielonych i czerwonych. W kantonie znajduje się biała pięcioramienna gwiazda na czerwonym tle[243][244].
 Osobny artykuł: Flaga Togo.
Tonga Flag of Tonga.svg Flaga Tonga została przyjęta 4 listopada 1875 roku[245]. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 1:2. W kantonie znajduje się czerwony krzyż na białym tle[245][246].
 Osobny artykuł: Flaga Tonga.
Trynidad i Tobago Flag of Trinidad and Tobago.svg Flaga Trynidadu i Tobago została przyjęta 28 czerwca 1962 roku[247]. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 3:5, podzielony ukośnym czarnym pasem z białym konturem na dwie połowy[247][248].
 Osobny artykuł: Flaga Trynidadu i Tobago.
Tunezja Flag of Tunisia.svg Flaga Tunezji została przyjęta w 1835 roku, i była kilkukrotnie modyfikowana[249]. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 2:3. Na środku flagi położone jest koło z „wyciętym” kształtem półksiężyca i pięcioramiennej gwiazdki[249][250].
 Osobny artykuł: Flaga Tunezji.
Turcja Flag of Turkey.svg Flaga Turcji została przyjęta jako flaga Imperium Osmańskiego w 1844 roku[251]. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 2:3, z białym półksiężycem i gwiazdką[251][252].
 Osobny artykuł: Flaga Turcji.
Turkmenistan Flag of Turkmenistan.svg Flaga Turkmenistanu została przyjęta 19 lutego 1992 i została zmodyfikowana 19 lutego 1997 roku[253]. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 1:2. Blisko drzewca znajduje się czerwony pas, a na nim cztery wzory dywanu oraz złota gałązka oliwna. Obok niego znajduje się biały półksiężyc oraz pięć białych gwiazd[253][254].
 Osobny artykuł: Flaga Turkmenistanu.
Tuvalu Flag of Tuvalu.svg Flaga Tuvalu, zaprojektowana przez Vione Natano, została przyjęta 1 października 1978 roku. Jest to jasnoniebieski prostokąt o proporcjach 1:2[255]. W kantonie znajduje się Union Jack, a w części swobodnej umieszczone zostało dziewięć żółtych gwiazd[255][256].
 Osobny artykuł: Flaga Tuvalu.
Uganda Flag of Uganda.svg Flaga Ugandy została przyjęta 25 kwietnia 1962 roku[257]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na sześć równych, poziomych pasów, w kolorach naprzemiennie: czarnym, żółtym i czerwonym. Na środku znajduje się sylwetka koronnika szarego w białym kole[257][258].
 Osobny artykuł: Flaga Ugandy.
Ukraina Flag of Ukraine.svg Flaga Ukrainy została przyjęta w późnym roku 1918, i była używana z przerwami[259]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na dwa równe, poziome pasy: niebieski i żłoty (żółty)[259][260].
 Osobny artykuł: Flaga Ukrainy.
Urugwaj Flag of Uruguay.svg Flaga Urugwaju została przyjęta 25 sierpnia 1815 roku i została zmodyfikowana 11 czerwca 1830 roku[261]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na dziewięć pasów, w kolorach naprzemiennie białym i niebieskim W kantonie znajduje się „Słońce Majowe” na białym tle[261][262].
 Osobny artykuł: Flaga Urugwaju.
Uzbekistan Flag of Uzbekistan.svg Flaga Uzbekistanu została przyjęta w 1991 roku[263]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy równe pasy: niebieski, biały i zielony, przedzielone czerwonymi paseczkami. W kantonie znajduje się biały półksiężyc oraz 12 gwiazd[263][264].
 Osobny artykuł: Flaga Uzbekistanu.
Vanuatu Flag of Vanuatu.svg Flaga Vanuatu została przyjęta 30 lipca 1980 roku[265]. Jest to prostokąt o proporcjach 3:5, złożony z Y-kształtnej figury o kolorze złotym (żółtym), z czarnym konturem, rozdzielającego strefy czerwonego i zielonego oraz czarny trójkąt przy drzewcu. Na trójkącie znajdują się dwie skrzyżowane złote liście, otoczone przez kieł świni[265][266].
 Osobny artykuł: Flaga Vanuatu.
Watykan Flag of Vatican.svg Flaga Watykanu została przyjęta 8 czerwca 1929 roku[267]. Jest to kwadrat podzielony na dwa pionowe pasy, biały i żółty. Na środku białego pasa znajduje się symbol dwóch skrzyżowanych kluczy, złotego i srebrnego oraz tiary papieskiej[267][268].
 Osobny artykuł: Flaga Watykanu.
Wenezuela Flag of Venezuela.svg Obecna wersja flagi Wenezueli, która według tradycji zaprojektowana przez Francisco de Mirandę została zaprojektowana 28 marca 1864 roku[269]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy poziome, równe pasy: żółty, niebieski i czerwony. Na niebieskim pasie znajduje się łuk z ośmiu białych gwiazd. W wersji rządowej w kantonie znajduje się herb państwa[269][270].
 Osobny artykuł: Flaga Wenezueli.
Węgry Flag of Hungary.svg Flaga Węgier została przyjęta 23 Maja 1957. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy równe pasy: czerwony, biały i zielony[271][272].
 Osobny artykuł: Flaga Węgier.
Wielka Brytania Flag of the United Kingdom.svg Flaga Wielkiej Brytanii została przyjęta 1 stycznia 1801 roku[273]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, powstały z połączenia symboli: Szkocji (krzyż św. Andrzeja i niebieskie tło), Anglii (krzyż św. Jerzego) i Irlandii (krzyż św. Patryka)[273][274].
 Osobny artykuł: Flaga Wielkiej Brytanii.
Włochy Flag of Italy.svg Obecna wersja flagi Włoch została przyjęta 19 czerwca 1946 roku[275]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy pionowe, równe pasy: zielony, biały i czerwony[275][276].
 Osobny artykuł: Flaga Włoch.
Wybrzeże Kości Słoniowej Flag of Ivory Coast.svg Flaga WKS została przyjęta 3 grudnia 1959 roku[277]. Jest to prostokąt o proporcjach 2:3, podzielony na trzy równe, pionowe pasy: pomarańczowy, biały i zielony[277][278].
Wyspy Marshalla Flag of Marshall Islands.svg Flaga Wysp Marshalla, zaprojektowana przez Emlain Kabuę, została przyjęta 1 maja 1979 roku[279]. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 10:19, podzielony na dwie części ukośnym, pomarańczowo-białym pasem. W lewym górnym rogu znajduje się biała gwiazda[279][280].
 Osobny artykuł: Flaga Wysp Marshalla.
Wyspy Salomona Flag of Solomon Islands.svg Flaga Wysp Salomona została przyjęta 18 listopada 1977 roku[281]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, złożony z dwóch trójkątów, niebieskiego i zielonego, przedzielonych żółtą ukośną linią. W prawym górnym rogu znajduje się pięć białych gwiazdek, układających się w literę X[281][282].
 Osobny artykuł: Flaga Wysp Salomona.
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Flag of Sao Tome and Principe.svg Flaga Wysp Świętego Tomasza i Książęcej została przyjęta 12 czerwca 1975 roku[283]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy poziome pasy, zielony, żółty i zielony, w stosunku 2:3:2. Przy drzewcu znajduje się czerwony prostokąt, a na żółtym pasie umieszczony zostały dwie czarne, pięcioramienne gwiazdy[283][284].
Zambia Flag of Zambia.svg Flaga Zambii została przyjęta 26 października 1964 roku[285]. Jest to zielony prostokąt o proporcjach 2:3. W prawym dolnym rogu znajdują się trzy pionowe paski, czerwony, czarny oraz pomarańczowy. Nad nimi znajduje się pomarańczowy orzeł[285][286].
 Osobny artykuł: Flaga Wysp Salomona.
Zimbabwe Flag of Zimbabwe.svg Flaga Zimbabwe została przyjęta 18 kwietnia 1980 roku, wraz z proklamacją niepodległości[287]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na siedem równych, poziomych pasów: zielony, żółty, czerwony, czarny, czerwony, żółty, zielony. Przy drzewcu (po lewej) znajduje się biały trójkąt, a wewnątrz niego – Ptak Zimbabwe na czerwonej gwieździe[287][288].
 Osobny artykuł: Flaga Zimbabwe.
Zjednoczone Emiraty Arabskie Flag of United Arab Emirates.svg Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich została przyjęta 2 grudnia 1971 roku[289]. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, złożony z trzech poziomych pasów, o równej szerokości, zielonego, białego i czarnego oraz czerwonego pionowego pasa przy drzewcu[289][290].

Flagi państw nieuznawanych[edytuj | edytuj kod]

Państwo Wzór Opis
Abchazja Flag of Abkhazia.svg Flaga Abchazji to prostokąt podzielony na siedem pasów, naprzemiennie zielonych i białych. W kantonie znajduje się biała dłoń i łuk z pięcioramiennych gwiazdek tego samego koloru, na czerwonym tle[291][292].
 Osobny artykuł: Flaga Abchazji.
Cypr Północny Flag of Northern Cyprus.svg Flaga Cypru Północnego to biały prostokąt. Na górze i na dole znajdują się czerwone paski, a na środku – półksiężyc i gwiazdka tego samego koloru[292].
 Osobny artykuł: Flaga Cypru Północnego.
Doniecka Republika Ludowa Flag of Donetsk People's Republic.svg Flaga Donieckiej Republiki Ludowej to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: czarny, niebieski i czerwony[293].
Górski Karabach Flag of Artsakh.svg Flaga Górskiego Karabachu to prostokąt o proporcjach 1:2, podzielony na trzy poziome pasy o równej szerokości: czerwony, niebieski i pomarańczowy. Po lewej znajduje się biały, trójkątny wzór[294]
 Osobny artykuł: Flaga Górskiego Karabachu.
Kosowo Flag of Kosovo.svg Flaga Kosowa została przyjęta 17 lutego 2008 roku[295]. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 2:3, na środku znajduje się złota (żółta) sylwetka Kosowa, a nad nią – łuk ułożony z sześciu białych gwiazdek[295][296].
 Osobny artykuł: Flaga Kosowa.
Ługańska Republika Ludowa Flag of Lugansk People's Republic.svg Flaga Ługańskiej Republiki Ludowej to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: jasnoniebieski, ciemnoniebieski i czerwony.
Naddniestrze Flag of Transnistria.svg Flaga Naddniestrza to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, zielony i czerwony. W lewym górnym rogu znajdują się złote sierp i młot[292].
 Osobny artykuł: Flaga Naddniestrza.
Osetia Południowa Flag of South Ossetia.svg Flaga Osetii Południowej to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: biały, czerwony i żółty.
 Osobny artykuł: Flaga Osetii Południowej.
Palestyna Flag of Palestine.svg Flaga Palestyny 1 grudnia 1964 roku. Jest to prostokąt o proporcjach 1:2, złożony z trzech poziomych pasów, czarnego, białego i zielonego oraz położonego przy drzewcu) czerwonego trójkąta.
 Osobny artykuł: Flaga Palestyny.
Sahara Zachodnia Flag of the Sahrawi Arab Democratic Republic.svg Flaga Sahary Zachodniej to prostokąt złożony z trzech poziomych pasów: czarnego, białego i zielonego oraz położonego przy drzewcu czerwonego trójkąta. Na środku znajdują się, również czerwone, półksiężyc i gwiazda.
 Osobny artykuł: Flaga Sahary Zachodniej.
Somaliland Flag of Somaliland.svg Flaga Somalilandu to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: zielony, biały i czerwony. Na środku znajduje się czarna gwiazda, natomiast na zielonym – pasie biały arabski napis[292].
 Osobny artykuł: Flaga Somalilandu.
Tajwan (Republika Chińska) Flag of Taiwan.svg Flaga Tajwanu została przyjęta 28 października 1928[297]. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 2:3; w kantonie znajduje się słońce z dwunastoma trójkątnymi promieniami na czerwonym tle[297][298].
 Osobny artykuł: Flaga Republiki Chińskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. flaga – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2021-04-05] (pol.).
 2. flag, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 3. Alia Chughtai, Hashmat Moslih, Infographic: Afghanistan’s flags over the years, www.aljazeera.com [dostęp 2022-09-18] (ang.).
 4. Whitney Smith, flag of Albania, www.britannica.com [dostęp 2022-09-19] (ang.).
 5. Flag of Albania, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 6. Flag of Algeria, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 7. Whitney Smith, flag of Algeria, www.britannica.com [dostęp 2022-09-19] (ang.).
 8. Flag of Andorra, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 9. a b Whitney Smith, flag of Andorra, www.britannica.com [dostęp 2022-09-19] (ang.).
 10. a b Whitney Smith, flag of Angola, www.britannica.com [dostęp 2022-09-19] (ang.).
 11. Flag of Angola, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 12. a b Flag of Antigua and Barbuda, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 13. Whitney Smith, flag of Antigua and Barbuda, www.britannica.com [dostęp 2022-09-19] (ang.).
 14. a b Whitney Smith, flag of Saudi Arabia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-19] (ang.).
 15. Flag of Saudi Arabia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 16. a b Whitney Smith, flag of Costa Rica, www.britannica.com [dostęp 2022-09-19] (ang.).
 17. a b Whitney Smith, flag of Argentina, www.britannica.com [dostęp 2022-09-19] (ang.).
 18. Flag of Argentina, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 19. a b Whitney Smith, flag of Armenia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-19] (ang.).
 20. Flag of Armenia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 21. a b Whitney Smith, flag of Australia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 22. Flag of Australia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 23. a b Flag of Austria, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 24. a b Whitney Smith, flag of Austria, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 25. a b Whitney Smith, flag of Azerbaijan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 26. Flag of Azerbaijan, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 27. a b Whitney Smith, flag of the Bahamas, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 28. Flag of Bahamas, The, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 29. Dr Bain joins the Fabulous Forty, www.tribune242.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 30. The Freeport News, freeport.nassauguardian.net, 2 kwietnia 2015 [zarchiwizowane z adresu 2015-04-02].
 31. a b Whitney Smith, flag of Bahrain, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 32. Flag of Bahrain, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 33. a b Whitney Smith, flag of Bangladesh, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 34. Flag of Bangladesh, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 35. a b c Whitney Smith, flag of Barbados, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 36. a b Flag of Barbados, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 37. Flag of Barbados, www.foreign.gov.bb, 14 sierpnia 2017 [zarchiwizowane z adresu 2017-08-14].
 38. Whitney Smith, flag of Belgium, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 39. Flag of Belgium, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 40. a b Whitney Smith, flag of Belize, www.britannica.com [dostęp 2022-08-20] (ang.).
 41. Flag of Belize, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 42. a b Whitney Smith, flag of Benin, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 43. Flag of Benin, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 44. a b Whitney Smith, flag of Bhutan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 45. Flag of Bhutan, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 46. a b Whitney Smith, flag of Belarus, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 47. Flag of Belarus, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 48. a b Whitney Smith, flag of Bolivia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 49. Flag of Bolivia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 50. a b Whitney Smith, flag of Bosnia and Herzegovina, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 51. Flag of Bosnia and Herzegovina, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 52. a b Whitney Smith, flag of Botswana, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 53. Flag of Botswana, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 54. a b c d Whitney Smith, flag of Brazil, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 55. a b Flag of Brazil, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 56. a b Whitney Smith, flag of Brunei, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 57. Flag of Brunei, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 58. a b Whitney Smith, flag of Bulgaria, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 59. Flag of Bulgaria, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 60. a b Burkina Faso Flag Map and Meaning, www.mappr.co, 21 sierpnia 2021 [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 61. Whitney Smith, flag of Burkina Faso, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 62. Flag of Burkina Faso, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 63. a b Whitney Smith, flag of Burundi, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 64. Flag of Burundi, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 65. a b Whitney Smith, flag of Chile, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 66. Flag of Chile, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 67. a b Whitney Smith, flag of China, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 68. Flag of China, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 69. a b Whitney Smith, flag of Croatia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 70. Flag of Croatia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 71. a b Whitney Smith, flag of Cyprus, www.britannica.com [dostęp 2022-09-20] (ang.).
 72. Flag of Cyprus, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 73. a b Whitney Smith, flag of Chad, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 74. a b Flag of Chad, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 75. Zaciekły spór Rumunii i Czadu o flagę, www.rmf24.pl [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 76. a b flag of Montenegro, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 77. Flag of Montenegro, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 78. a b Whitney Smith, flag of the Czech Republic, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 79. Flag of Czechia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 80. a b c Whitney Smith, flag of Denmark, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 81. a b Flag of Denmark, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 82. Oldest continuously used national flag, Guinness World Records [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 83. a b Whitney Smith, flag of the Democratic Republic of the Congo, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 84. Flag of the Democratic Republic of the Congo, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 85. a b Whitney Smith, flag of Dominica, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 86. Flag of Dominica, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 87. a b Whitney Smith, flag of the Dominican Republic, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 88. Flag of the Dominican Republic, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 89. a b c Whitney Smith, flag of Djibouti, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 90. Flag of Djibouti, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 91. a b Whitney Smith, flag of Egypt, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 92. Flag of Egypt, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 93. a b Whitney Smith, flag of Ecuador, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 94. Flag of Ecuador, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 95. a b Whitney Smith, flag of Eritrea, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 96. Flag of Eritrea, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 97. a b Whitney Smith, flag of Estonia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 98. Flag of Estonia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 99. a b Whitney Smith, flag of Ethiopia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 100. Flag of Ethiopia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 101. a b Whitney Smith, flag of Eswatini, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 102. Flag of Eswatini, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 103. a b Whitney Smith, flag of Fiji, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 104. Flag of Fiji, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-26] (ang.).
 105. a b Whitney Smith, flag of the Philippines, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 106. Flag of Philippines, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-26] (ang.).
 107. a b Whitney Smith, flag of Finland, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 108. Flag of Finland, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-26] (ang.).
 109. a b Flag of France, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 110. a b Whitney Smith, flag of France, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 111. a b Whitney Smith, flag of Gabon, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 112. Flag of Gabon, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-26] (ang.).
 113. a b Whitney Smith, flag of the Gambia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 114. Flag of the Gambia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-26] (ang.).
 115. a b Whitney Smith, flag of Ghana, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 116. Flag of Ghana, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-26] (ang.).
 117. a b Whitney Smith, flag of Greece, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 118. Flag of Greece, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-26] (ang.).
 119. Whitney Smith, flag of Grenada, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 120. Whitney Smith, flag of Georgia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 121. Whitney Smith, flag of Guyana, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 122. Whitney Smith, flag of Guatemala, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 123. Whitney Smith, flag of Guinea, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 124. Whitney Smith, flag of Guinea-Bissau, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 125. Whitney Smith, flag of Equatorial Guinea, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 126. Whitney Smith, flag of Haiti, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 127. Whitney Smith, flag of Spain, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 128. Whitney Smith, flag of the Netherlands, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 129. Whitney Smith, flag of Honduras, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 130. Whitney Smith, Flag of India, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 131. Whitney Smith, flag of Indonesia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 132. Whitney Smith, flag of Iraq, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 133. Whitney Smith, flag of Iran, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 134. Whitney Smith, flag of Ireland, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 135. Whitney Smith, flag of Iceland, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 136. Whitney Smith, flag of Israel, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 137. Whitney Smith, flag of Jamaica, www.britannica.com [dostęp 2022-09-22] (ang.).
 138. Whitney Smith, flag of Japan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 139. Whitney Smith, flag of Yemen, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 140. Whitney Smith, flag of Jordan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 141. Whitney Smith, flag of Cambodia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 142. Whitney Smith, flag of Cameroon, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 143. a b Whitney Smith, flag of Canada, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 144. a b National Flag of Canada - The Canadian Encyclopedia, www.thecanadianencyclopedia.ca, 19 czerwca 2017 [zarchiwizowane z adresu 2017-06-19].
 145. Whitney Smith, flag of Qatar, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 146. Whitney Smith, flag of Kazakhstan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 147. Whitney Smith, flag of Kenya, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 148. Whitney Smith, flag of Kyrgyzstan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 149. Whitney Smith, flag of Kyrgyzstan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 150. Whitney Smith, flag of Colombia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 151. Whitney Smith, flag of Comoros, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 152. Whitney Smith, flag of the Republic of the Congo, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 153. Whitney Smith, flag of Korea, South, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 154. Whitney Smith, flag of Korea, North, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 155. Whitney Smith, flag of Cuba, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 156. Whitney Smith, flag of Kuwait, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 157. Whitney Smith, flag of Laos, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 158. Whitney Smith, flag of Lesotho, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 159. Whitney Smith, flag of Lebanon, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 160. Whitney Smith, flag of Liberia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 161. Whitney Smith, flag of Libya, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 162. Whitney Smith, flag of Liechtenstein, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 163. Whitney Smith, flag of Lithuania, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 164. Whitney Smith, flag of Luxembourg, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 165. Whitney Smith, flag of Latvia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 166. Whitney Smith, flag of North Macedonia, „Encyclopedia Britannica” [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 167. Whitney Smith, flag of Madagascar, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 168. Whitney Smith, flag of Malawi, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 169. Whitney Smith, flag of the Maldives, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 170. Whitney Smith, flag of Malaysia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 171. Whitney Smith, flag of Mali, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 172. Whitney Smith, flag of Malta, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 173. Whitney Smith, flag of Morocco, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 174. Whitney Smith, flag of Mauritania, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 175. Whitney Smith, flag of Mauritius, „Encyclopedia Britannica” [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 176. Whitney Smith, flag of Mexico, www.britannica.com [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 177. Whitney Smith, flag of Micronesia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 178. Whitney Smith, flag of Myanmar, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 179. Whitney Smith, flag of Moldova, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 180. Whitney Smith, flag of Monaco, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 181. Whitney Smith, flag of Mongolia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 182. Whitney Smith, flag of Mozambique, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 183. Whitney Smith, flag of Mongolia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 184. Whitney Smith, flag of Nauru, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 185. Whitney Smith, flag of Nepal, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 186. Whitney Smith, Flag of Germany, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 187. Whitney Smith, flag of Niger, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 188. Whitney Smith, flag of Niger, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 189. Whitney Smith, flag of Nicaragua, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 190. Whitney Smith, flag of Norway, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 191. Whitney Smith, flag of New Zealand, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 192. Whitney Smith, flag of Oman, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 193. Whitney Smith, flag of Pakistan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 194. Whitney Smith, flag of Palau, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 195. Whitney Smith, flag of Papua New Guinea, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 196. Whitney Smith, flag of Paraguay, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 197. Whitney Smith, flag of Peru, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 198. Whitney Smith, flag of Poland, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 199. Whitney Smith, flag of South Africa, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 200. Whitney Smith, flag of Portugal, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 201. Whitney Smith, flag of the Central African Republic, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 202. Whitney Smith, flag of Cabo Verde, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 203. Whitney Smith, flag of Russia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 204. Whitney Smith, flag of Romania, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 205. Whitney Smith, flag of Rwanda, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 206. Whitney Smith, flag of Saint Kitts and Nevis, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 207. a b Saint Lucia - Access Government, Saint Lucia - Access Government [dostęp 2022-09-24].
 208. a b Whitney Smith, flag of Saint Lucia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 209. Whitney Smith, flag of Saint Vincent and the Grenadines, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 210. The flags of SVG, thevincentian.com, 26 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-26].
 211. Whitney Smith, flag of El Salvador, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 212. Whitney Smith, flag of Samoa, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 213. Whitney Smith, flag of San Marino, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 214. Whitney Smith, flag of Senegal, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 215. Whitney Smith, flag of Serbia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 216. Whitney Smith, flag of Seychelles, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 217. Whitney Smith, flag of Sierra Leone, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 218. Whitney Smith, flag of Singapore, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 219. Whitney Smith, flag of Slovakia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 220. Whitney Smith, flag of Slovenia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 221. Whitney Smith, flag of Somalia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 222. Whitney Smith, flag of Sri Lanka, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 223. Whitney Smith, flag of the United States of America, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 224. Whitney Smith, flag of the Sudan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 225. a b Whitney Smith, flag of South Sudan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 226. Flag of South Sudan, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 227. a b flag of Suriname, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 228. Flag of Suriname, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 229. a b Whitney Smith, flag of Syria, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 230. Flag of Syria, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 231. a b Whitney Smith, flag of Switzerland, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 232. Flag of Switzerland, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 233. a b Whitney Smith, flag of Sweden, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 234. Flag of Sweden, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 235. a b Whitney Smith, flag of Tajikistan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 236. Flag of Tajikistan, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 237. a b Whitney Smith, flag of Thailand, www.britannica.com [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 238. Flag of Thailand, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-24] (ang.).
 239. a b Whitney Smith, flag of Tanzania, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 240. Flag of Tanzania, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 241. a b Whitney Smith, flag of East Timor, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 242. Flag of Timor-Leste, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 243. a b Whitney Smith, flag of Togo, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 244. Flag of Togo, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 245. a b Whitney Smith, flag of Tonga, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 246. Flag of Tonga, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 247. a b Whitney Smith, flag of Trinidad and Tobago, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 248. Flag of Trinidad and Tobago, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 249. a b Whitney Smith, flag of Tunisia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 250. Flag of Tunisia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 251. a b Whitney Smith, flag of Turkey, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 252. Flag of Turkey (Turkiye), Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 253. a b Whitney Smith, flag of Turkmenistan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 254. Flag of Turkmenistan, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 255. a b Whitney Smith, flag of Tuvalu, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 256. Flag of Tuvalu, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 257. a b Whitney Smith, flag of Uganda, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 258. Flag of Uganda, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 259. a b Whitney Smith, flag of Ukraine, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 260. Flag of Ukraine, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 261. a b Whitney Smith, flag of Uruguay, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 262. Flag of Uruguay, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 263. a b Whitney Smith, flag of Uzbekistan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 264. Flag of Uzbekistan, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 265. a b Whitney Smith, flag of Vanuatu, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 266. Flag of Vanuatu, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 267. a b Whitney Smith, flag of Vatican City, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 268. Flag of Holy See (Vatican City), Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 269. a b Whitney Smith, flag of Venezuela, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 270. Flag of Venezuela, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 271. Whitney Smith, flag of Hungary, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 272. Whitney, Flag of Hungary, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 273. a b Whitney Smith, flag of the United Kingdom, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 274. Flag of the United Kingdom, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 275. a b Whitney Smith, flag of Italy, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 276. Flag of Italy, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 277. a b Whitney Smith, flag of Côte d’Ivoire, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 278. flag of Cote d'Ivoire, Central Intelligence Agency, 7 września 2022 [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 279. a b Whitney Smith, flag of the Marshall Islands, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 280. Flag of the Marshall Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 281. a b Whitney Smith, flag of the Solomon Islands, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 282. Flag of the Solomon Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 283. a b Whitney Smith, flag of Sao Tome and Principe, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 284. Flag of Sao Tome and Principe, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 285. a b Whitney Smith, flag of Zambia, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 286. Flag of Zambia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 287. a b flag of Zimbabwe, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 288. Flag of Zimbabwe, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 289. a b flag of the United Arab Emirates, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 290. Flag of the United Arab Emirates, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 291. Metin, On the Historical Symbolism of the State Flag of the Republic of Abkhazia, Abkhaz World | History, Culture & Politics of Abkhazia [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 292. a b c d Nick Middleton, An atlas of countries that don't exist : a compendium of fifty unrecognized and largely unnoticed states, Internet Archive (red.), London : Macmillan : Imprint of Pan Macmillan, 2015, ISBN 978-1-4472-9527-3.
 293. Символика и Гимн ДНР, dnr-online.ru, 30 czerwca 2018 [zarchiwizowane z adresu 2018-06-30].
 294. ATTRIBUTES OF STATEHOOD, www.nkr.am, 16 grudnia 2006 [zarchiwizowane z adresu 2006-12-16].
 295. a b Whitney Smith, flag of Kosovo, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 296. Flag of Kosovo, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 297. a b flag of Taiwan, www.britannica.com [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 298. Flag of Taiwan, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-25] (ang.).