Dyskusja pomocy:Kategorie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"*" w liście haseł kategorii[edytuj kod]

Zauważyłem że często hasła identyczne z nazwą kategorii są sortowane w niej jako "*" (np. jak w haśle Internet się wpisze [[Kategoria:Internet|*]]). Czy taka praktyka jest zalecana? Jeśli tak, to może dopisać to na tej stronie? Mik 06:59, 20 sty 2006 (CET)

Tak się przyjęło, chodzi o to, aby główne hasło danej kategorii znajdowało się na pierwszym miejscu. Ja nie lubię używać ani !, ani * i wolę dawać spację [[Kategoria:Internet| ]] co IMHO wygląda lepiej. Roo 07:01, 20 sty 2006 (CET)

O co chodzi to się domyśliłem. Twoje preferencje też zauważyłem próbując zmienić IRC. Chodziło mi o to jak powinno być. Chyba lepiej żeby było jednolicie, niż każdy po swojemu. A jak już będzie wiadomo jak, to przydało by to udokumentować. Może niech ktoś się wypowie kto uważa, że powinna być "*" (wydaje mi się że tego jest najwięcej). Mik 07:59, 20 sty 2006 (CET)

A w innych miejscach jest "!". Nie ma jednolitego uzgodnienia i tak naprawdę wszystko działa równie dobrze. Roo 08:26, 20 sty 2006 (CET)
Nie ma znaczenia jak jest. Czy * czy ! czy odstęp będzie szeregować art. na początku kategorii. Niektórzy twierdzą, że ! jest dla tych najważniejszych haseł w kategorii, * dla tych mniej ważnych. Odstęp mimo, że wygląda najlepiej (brak żadnych znaczków w kategorii), to w art. wygląda jak błąd. Dopóki nie przyjmie się jeden sposób oznaczania, nie ma sensu tego zapisywać. A_Bach - ΣΦ 11:18, 20 sty 2006 (CET)

Sortowanie wewnątrz kategorii[edytuj kod]

W sekcji Sortowanie wewnątrz kategorii wskazano dla biogramów sposób [[Kategoria:Biolodzy|Darwin, Karol]] i wskazano, że przy więcej niż jednej kategorii należy użyć {{DEFAULTSORT:}}. Nawet przy jednej kategorii należy stosować {{DEFAULTSORT:}}, bo inaczej w kategoriach ukrytych sortowanie jest błędne. Proponuję usunąć wariant [[Kategoria:Biolodzy|Darwin, Karol]] i wskazać, że należy używać {{DEFAULTSORT:}}. Chyba dotyczy to też innych, niebiograficznych artykułów, po prostu należy zadbać o to, żeby sortowanie zawsze było takie samo w kategoriach widocznych i ukrytych. Papageno (Pisz do mnie tu) 16:24, 21 mar 2012 (CET)

Zredagowaną propozycję zmiany zasad umieściłem tutaj. Proszę o opinie. Papageno (Pisz do mnie tu) 22:15, 28 mar 2012 (CEST)
Po dyskusji wprowadziłem zaproponowaną zmianę. Papageno (Pisz do mnie tu) 22:10, 7 kwi 2012 (CEST)

Tworzenie kategorii /podkategorii[edytuj kod]

Brak tutaj instrukcji, jak utworzyć nową kategorię/podkategorię, np. w kategorii Rybołówstwo powinna moim zdaniem znaleźć się podkategoria Narzędzia połowowe, ale nie wiem, jak to zrobić, i tutaj też się tego nie dowiedziałem.

--Muzyk98 (dyskusja) 21:20, 18 sie 2014 (CEST)

Należy traktować strony kategorii tak jak zwykłe artykuły. Utwórz Kategoria:Narzędzia połowowe wstawiając jako treść [[Kategoria:Rybołówstwo]] i [[Kategoria:Narzędzia]], a potem w odpowiednich hasłach zmień Kategoria:Rybołówstwo i Kategoria:Narzędzia (jeśli jest) na Kategoria:Narzędzia połowowe. Michał Sobkowski dyskusja 22:13, 18 sie 2014 (CEST)