Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2016-12-05

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

2 (Sówkowate)[edytuj kod]

…gdzie się kryją gąsienice niektórych sówek?
…z jakich elementów składa się deseń przednich skrzydeł sówek?

Sówkowate (dyskusja, d:Q459180)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
sówkowate
opis
family of insects
aliasy
Noctuidae, sówki
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 8 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,8 KB Carabus Carabus


napisany od nowa w oparciu o źródła. Carabus (dyskusja) 11:20, 15 lis 2016 (CET)

3 (Makia) Zrobione[edytuj kod]

Maquis Balagne.jpg

…jak zarośla makii przystosowane są do wielomiesięcznych suszy?

Makia (dyskusja, d:Q667552)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
makia
opis
śródziemnomorska formacja roślinna
aliasy
Makchia, Makis, Makkia
jest to
formacja roślinna
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,2 KB Kenraiz Kenraiz


 • @Kenraiz Przydałoby się tylko dodać źródło do tych Francuzów. D kuba (dyskusja) 17:49, 20 lis 2016 (CET)
 • Ja to myślę, że co najmniej w kontekście warunków środowiska określenie 'wykształca się' lepiej zastąpić 'powstaje' bo czasownik zwrotny to komunikat,że formacja powstaje przez reprodukcję, no ale może źle rozumiem intencje autora.--Pisum (dyskusja) 18:32, 20 lis 2016 (CET)
  • Dodałem źródło do Francuzów i na wszelki wypadek przeredagowałem zwroty z "wykształca się". Słowa i formy zwrotnej użyłem w znaczeniu słownikowym 'przybierać formę/kształt' w kontekście określonych warunków. Kenraiz (dyskusja) 21:15, 20 lis 2016 (CET)
   • A to nie była jakaś kategoryczna uwaga. Wielokrotność użycia wskazywała na ścisły sens - stąd wątpliwości, bo ten sens nie był oczywisty. Dziękuję za odpowiedź.--Pisum (dyskusja) 14:14, 21 lis 2016 (CET)

4 (Starzyk granatowy)[edytuj kod]

Shiny cowbird (Molothrus bonariensis) male.JPG

…jak starzyki granatowe czerpią korzyść z wylesiania Amazonii?

Starzyk granatowy (dyskusja, d:Q1586890)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
starzyk granatowy
opis
species of bird
aliasy
jest to
takson
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 30,2 KB Soldier of Wasteland Soldier of Wasteland


1 (Dwór Poniemuń) Zrobione[edytuj kod]

Horadnia, Paniamuń. Горадня, Панямунь (N. Orda, 1861-77).jpg

…do którego polskiego króla należał dwór Poniemuń?

Dwór Poniemuń (dyskusja, d:Q13032902)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Dwór Poniemuń
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
dwór
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 6 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,8 KB Konarski Mozarteus


 • @Konarski, @Mozarteus Słabo z przypisami, prośba o dodanie. Btw., czy nie ma aktualnego zdjęcia dworku? D kuba (dyskusja) 22:18, 24 paź 2016 (CEST)
  • Jeśli chodzi o art., to wydał mi się fajny, ale przedwczoraj przypisów nie było w ogóle, więc Konarski je dodał. Fakt, mógłby więcej i tutaj zostawiam to do oceny sprawdzającym i jemu... Ilustracja akurat ta mi wpadła w oko. --Mozarteus (dyskusja) 23:12, 24 paź 2016 (CEST)
 • Nasunęło mi się kilka uwag przy sprawdzaniu hasła, skądinąd bardzo ciekawego. Po pierwsze, to czy nic nie wiadomo o okolicznościach powstania tam rezydencji króla Stasia? Kiedy konkretnie powstała, dlaczego tam, czy często bywał itd. O ile to możliwe, warto wprowadzić uzupełnienie na ten temat. Po drugie, przypisy raczej powinny być na końcu każdego akapitu, ale to może moja przesada w tym względzie. Po trzecie, zupełny brak przypisów w sekcjach o wnętrzach i oranżerii kłuje w oczy. I po czwarte (ostatnie), należy uzupełnić o podanie strony. @Konarski, mógłbyś odnieść się do moich uwag? Frangern (dyskusja) 16:47, 18 lis 2016 (CET)
Uzupełniłem nieco hasło, próbując zrealizować swoje własne uwagi. Niestety, nie udało mi się nic znaleźć na temat okoliczności powstania pałacyku. Frangern (dyskusja) 15:26, 25 lis 2016 (CET)
Przypisy uzupełnione więc moim zdaniem może iść na SG. D kuba (dyskusja)

7 (Così fan tutte (KV 588)) Zrobione[edytuj kod]

Cosi fan tutte - first performance.jpg

…komu tradycja przypisuje prawdopodobne zaproponowanie tematu, a komu tytułu dla opery Wolfganga A. Mozarta Così fan tutte i jak ten tytuł można przetłumaczyć?

…o czym mówi tytuł opery W.A. Mozarta Così fan tutte, czyli tak czynią wszystkie i czy to prawda?

Wycofuję skreślenia Joanny Kośmider ;-) Może jednak zostawmy propozycję pełną? Niech zdecyduje wstawiający. Uważam zresztą, że... ta rubryka ma pewne swoje prawa. Pytanie jest w tej wersji rzeczywiście zaskakująco-intrygujące, gdzie odpowiedzi poniekąd udzieliłem, chociaż każdy może udzielić swojej. Zarówno słowa włoskie, jak i ich tłumaczenie są ;-) Raczej nie zakładam, że się na to "rzucą" wyłącznie czytelnicy słowa. Wręcz przeciwnie, samo dobre nagranie daje dużą satysfakcję, a pójście do opery tym bardziej. I choć dzisiaj to wystawiane bywa w szerokiej gamie konwencji, gdzie naprawdę możliwości ten temat daje przeogromne: od historyczno-kostiumowej feerii po niemal pornografię, to warto przekonać się "na własnej skórze". --Mozarteus (dyskusja) 23:44, 22 lis 2016 (CET)

…kto chciał, aby opera W. A. Mozarta Così fan tutte nosiła tytuł Szkoła kochanków?

…dlaczego Così fan tutte Mozarta nosi podtytuł: czyli szkoła kochanków?

…komu tradycja przypisuje prawdopodobne zaproponowanie tematu, a komu tytułu dla opery Wolfganga A. Mozarta Così fan tutte?

Ewentualnie pytanie tylko o Józefa II lub tylko o Mozarta, bawić się można na wiele sposobów. --Mozarteus (dyskusja) 01:13, 24 lis 2016 (CET)

Così fan tutte (KV 588) (dyskusja, d:Q207410)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Così fan tutte
opis
Italian language opera buffa by Wolfgang Amadeus Mozart
aliasy
Cosi fan tutte, Tak czynią wszystkie
jest to
opera, kompozycja
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 48,6 KB Mozarteus Mozarteus


Zupełnie nowa wersja tego artykułu. W tym roku przypada 225. rocznica śmierci W. A. Mozarta, dlatego dobrze by było, gdyby ewentualnie udało się eksponować ten artykuł 4. lub 5. grudnia. Byłbym naprawdę wdzięczny. --Mozarteus (dyskusja) 10:10, 20 lis 2016 (CET)

Wielka praca Mozarteusa o ważnej pozycji w dorobku Mozarta – podpisuję się pod prośbą o rocznicową ekspo<>zycję. Proponuję krótsze pytanie (do wyboru) --Joanna (dyskusja) 12:52, 20 lis 2016 (CET)
Druga część tego pytania, to i moją wiedzę na ten temat niemal całkowicie demoluje :-D Rozumiem jednak, że... i warto chociaż dać odpowiedź tym naprawdę zainteresowanym. Nie, nie jest to nauka Don Alfonsa, z której wniosek tak skrzętnie powtórzą młodzi żołnierze (owszem, tak czynią wszystkie!)Skreślenie własne, nie są to nawet padające w operze słowa, że oszukany amant powinien poszukać winy w sobie, ale: Fortunato l’uom che prende ogni cosa pel buon verso, e tra i casi e le vicende da ragion guidar si fa. Quel che suole altrui far piangere fia per lui cagion di riso, e del mondo in mezzo ai turbini bella calma troverà. Wtedy się pod tym całkowicie podpisuję. --Mozarteus (dyskusja) 22:48, 20 lis 2016 (CET)
 • Dorzucam jeszcze inne krótkie pytania. --Mozarteus (dyskusja) 01:01, 21 lis 2016 (CET)
 • Trudno jest znaleźć odpowiedź na pytanie z Czywiesza, bo historia powstania jest ukryta po spodem bardzo obszernego opisu akcji. W innych operach Mozarta (z wyjątkiem "Czar. Fletu") historia i geneza jest przed opisem aktów. Ja bym przeniosła historię do góry, ale nie chcę psuć pracy autora:)--|'''|''|'''|Rosewood (dyskusja) 23:45, 24 lis 2016 (CET)
  • To ja się już boję... że jeśli tak, to nikt tego nie ruszy. Przecież praca autora tutaj z natury rzeczy jest "wiki", czyli łatwo edytowalna. Akurat w tym przypadku główny autor pierwotnej koncepcji tego artykułu jest elastyczny i zaciekawiony, jak się to rozwinie. CzF też zresztą przeszedł sporo zmian i z każdej się cieszę, a że układ sekcji ma, jaki ma.... Chociaż – Kamiński, którego nie uważam za ideał tylko dlatego, że 1001. to papier (zatem często spoglądam i na stronkę internetową londyńskiej Covent Garden, zwłaszcza w mniejszych artykułach, bo tam i niuanse i nagrania, jeśli mówimy w kontekście Wikipedii), a poza tym to i w bogactwie dzieł i języka, i trafności spostrzeżeń jest dla mnie kimś wielkim, ma właśnie tak, że to treść jest pierwsza. Kański zresztą też ma układ: streszczenie-komentarz, ale układ komentarz-streszczenie byłby do przyjęcia również. --Mozarteus (dyskusja) 00:15, 25 lis 2016 (CET)
 • @Torrosbak czyli rozumiem, że zgodnie z tym, co sobie powiedzieliśmy ;-) --Mozarteus (dyskusja) 17:22, 28 lis 2016 (CET)