Dzień Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzień Europy
Escola de Palmeira.JPG
Palmeira – szkolne boisko udekorowane z okazji obchodów Dnia Europy.
Dzień 5 lub 9 maja
Kraje państwa Europy
Upamiętnia 5 maja: ustanowienie Rady Europy (1949)
9 maja: opublikowanie Planu Schumana (1950)
Podobne święta Dzień Unii Europejskiej

Dzień Europyświęto europejskich państw, obchodzone 5 lub 9 maja. W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, preferowane jest obchodzenie Dnia Europy 5 maja, zaś w krajach UE obchodzi się go oficjalnie 9 maja.

Dzień Europy[edytuj]

Dzień 5 maja jest związany z ustanowieniem Rady Europy, które miało miejsce 5 maja 1949. Od 1964 Rada Europy celebruje ten dzień jako Dzień Europy. 5 maja jest celebrowany w Radzie Europy jako Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej. W jego trakcie w siedzibie Rady Europy nie odbywają się obrady, a zamiast tego odbywa się koncert, zaczynający się zawsze odegraniem hymnu Europy.

Dzień Unii Europejskiej[edytuj]

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia z Dniem Rady Europy, jest nazywany Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach UE.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]