Dzień Islamu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzień Islamu
Dzień 26 stycznia
Kraje Polska Polska
Typ święta kościelne
Religie Kościół katolicki w Polsce
Znaczenie dialog z religiami niechrześcijańskimi
Podobne święta Dzień Judaizmu

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce – obchodzony jest corocznie 26 stycznia, jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Został ustanowiony w 2001 roku przez Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jednym z inicjatorów modlitewnych spotkań katolików i muzułmanów była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości[1]. W połowie 1997 r., podczas Dni Tatarskich w Warszawie zrodziła się idea powołania Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Zarejestrowano ją w lutym 1999 r. Członkowie Rady spotkali się w 1999 r. z Janem Pawłem II w Drohiczynie, podczas odbywającej się w tym czasie pielgrzymki papieża w Polsce[1].

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Został on ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako „dzień modlitw poświęcony islamowi”[2]. Organizuje go Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, który wchodzi w skład Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski i zajmuje się przede wszystkim dialogiem z islamem. Przewodniczący Komitetu uczestniczy w pracach Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów – jedynej takiej organizacji na świecie[1][2].

Obchody[edytuj | edytuj kod]

Centralne obchody tego dnia odbywają się w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Dzień Islamu. [dostęp 2010-01-19].
  2. a b Rafał Wojciechowski. X Dzień Judaizmu w Polsce. „Z życia Parafii pw. bł. Michała Kozala...”, styczeń 2010 (pol.). 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]