Przejdź do zawartości

Dzień Myśli Braterskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzień Myśli Braterskiej
Ilustracja
Sir Robert Baden-Powell
Dzień

22 lutego

Upamiętnia

urodziny sir Roberta i Olave Baden-Powell

Podobne święta

Dzień Polskiej Harcerki

Olave Baden-Powell (1889-1977)

Dzień Myśli Braterskiej (ang. World Thinking Day) – święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella (1857) i jego żony Olave Baden-Powell (1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów również dołączyli skauci.

Od 2005 roku Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek wybiera dorocznie ważną kwestię międzynarodową jako temat światowego Dnia Myśli Braterskiej, okazję do poznania i docenienia innych krajów i kultur, a także zwiększenia świadomości i wrażliwości na problemy globalne[1].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.

W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. History & Impact [online], WAGGGS [dostęp 2022-02-21] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]