Dziewczęta w mundurkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziewczęta w mundurkach
Mädchen in Uniform
Gatunek melodramat
Data premiery Ziemia 27 listopada 1931 r.
Kraj produkcji Republika Weimarska
Język niemiecki
Czas trwania 88 min
Reżyseria Leontine Sagan
Scenariusz Friedrich Dammann
Christa Winsloe
Główne role Dorothea Wieck
Hertha Thiele
Emilie Unda
Hedwig Schlichter
Muzyka Hansom Milde-Meißner
Zdjęcia Reimar Kuntze
Franz Weihmayr
Montaż Oswald Hafenrichter
Produkcja Carl Froelich
Nagrody
nagroda publiczności na MFF w Wenecji

Dziewczęta w mundurkach (niem. Mädchen in Uniform) – niemiecki film z 1931 r. w reżyserii Leontine Sagan. Opowiada o zagubionych, osamotnionych dziewczętach będących mieszkankami internatu. Jest wyrazem sprzeciwu przeciwko pruskiemu rygorystycznemu modelowi wychowania oraz pierwszym obrazem filmowym przedstawiającym otwarcie i w pozytywnym ujęciu erotyczną miłość między kobietami.

Film powstał na podstawie dramatu Christy Winsloe. Był on jednak zbyt drastyczny dla szefostwa berlińskiej wytwórni Universum Film AG, z którą współpracowała reżyserka. Ostatecznie powstał w wytwórni niezależnej i przyniósł Lentine Sagan światowy rozgłos[1]. None bené sztuka Winsloe w tłumaczeniu Ireny Grywińskiej w 1932 r. grana była na scenie Teatru Kameralnego w Warszawie[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest schyłek Republiki Weimarskiej. Nastoletnia Manuela von Meinhardis po śmierci swoich rodziców zostaje wysłana przez rodzinę do szkoły z internatem dla dziewcząt z dobrych domów. Manuela nie może zaaklimatyzować się w nowym środowisku pełnym rygorów – zamyka się w sobie i stroni od rówieśniczek. Jedyną osobą, u której Manuela znajduje zrozumienie i odrobinę ciepła jest nauczycielka, Elise von Bernburg. Uczennicę i nauczycielkę połączy emocjonalna więź – przyjaźń, która wkrótce przerodzi się w poważniejsze uczucie.

Odbiór filmu i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Obraz filmowy przyniósł uznanie jego twórcom: w 1932 roku reżyserka otrzymała nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w kategorii najlepsze wykonanie techniczne, a w 1934 nagrodę Kinema Junpo w Tokio w kategorii najlepszego filmu zagranicznego[3]. Mimo to wzbudził kontrowersje w kraju ze względu na jawną krytykę pruskiego modelu wychowania oraz przedstawienie gorszącej wówczas miłości między kobietami. Szczególne wzburzenie wywołało dopuszczenie na ekran uczucia między nauczycielką i uczennicą. Film spotkał się z szykanami ze strony władz w Niemczech – znalazł się na indeksie zakazanych przez nazistów filmów i próbowano zniszczyć wszystkie jego kopie. Wiadomo, że oryginalny negatyw został zniszczony w czasie II wojny światowej, a znana dzisiaj wersja została odtworzona z zachowanych taśm lepszej jakości[4].

Przez pewien czas film był zakazany również w USA i dopiero po interwencji pierwszej damy, Eleanor Roosevelt zniesiono cenzurę filmu[4]. W 1958 roku nakręcono remake filmu Leontine Sagan: Nowa wersja Dziewcząt w mundurkach powstała w koprodukcji RFN i Francji, a wyreżyserował ją Géza von Radványi z udziałem Romy Schneider i Lilli Palmer w rolach głównych[5].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]