Dzmitryj Us

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzmitryj Us
Data i miejsce urodzenia 10 czerwca 1971
Mińsk, BSRR
Dyrektor wydawnictwa "Trywium"
Przynależność polityczna bezpartyjny

Dzmitryj Iwanawicz Us (białorus. Дзмітрый Іванавіч Ус, taraszk. Дзьмітры Іванавіч Вус, Dźmitry Iwanawicz Wus, ros. Дмитрий Иванович Усс, Dmitrij Iwanowicz Uss), ur. 10 czerwca 1971 roku w Mińsku – białoruski polityk, prawnik, przedsiębiorca, kandydat na prezydenta Republiki Białorusi w wyborach prezydenckich 2010 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 10 czerwca 1971 roku w Mińsku. Studiował zaocznie na Uniwersytecie Grodzieńskim na kierunku prawa. Pracował w fabryce "Intehrał" jako budowniczy. W 1992 roku został dyrektorem wydawnictwa "Trywium". Po śmierci pierwszej żony w 2004 roku ożenił się po raz drugi, ma syna.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1999–2003 był radnym Mińskiej Miejskiej Rady. W 2010 roku brał udział w wyborach do lokalnych rad poselskich, w których uzyskał wynik 33% (nie dostał się do Rady). Jego wyborcy zwracali się do CKW z prośbą o ponowne liczenie głosów, oddanych na Usa.

Kandydował na prezydenta w wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 roku. Jego kampanię wyborczą wspierał komitet wyborczy w składzie 1300 osób. Nie skorzystał z zaoferowanej przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę możliwości wystąpienia ze swoim programem w radiu państwowym, natomiast jego wystąpienie w telewizji było najkrótsze (7 minut) w porównaniu do wystąpień innych kandydatów na prezydenta. W swoim programie wyborczym zaproponował zwiększenie pensji kosztem zmniejszenia wydatków administracji prezydenckiej. Po wyemitowniu programu ogłosił, że przed wystąpieniem napił się zaproponowanej wody, po czym poczuł się jakoś inaczej; wspomniał też, że próba otrucia nie była pierwsza (przed wyborami do Mińskiej Miejskiej Rady próbowano jego i jego żonę otruć; Us trafił do szpitala, jego żona natomiast zmarła).

Przed wyborami wysłał do prezydenta oficjalny list z propozycją zmian w Kodeksie Wyborczym; według niego każdy kandydat na prezydenta i posła powinien skierować swoich przedstawicieli do lokalnych komisji wyborczych z prawem wzięcia udziału w procedurze liczenia głosów. W wyborach uzyskał wynik 0,48%.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Według Usa należy polepszyć stosunki z Rosją i zachodnią Europą, w innym przypadku Białoruś w dalszym ciągu będzie tracić kapitał zagraniczny. W kwestii języka białoruskiego Us jest przeciwnikiem radykalnych sposobów ograniczenia użycia języka rosyjskiego (sam używa języka rosyjskiego). Popiera zmiany w prawie wyborczym: maksymalny okres sprawowania władzy prezydenta powinien zostać ograniczony do dwóch kadencji, inaczej w kręgach rządzących wzrasta korupcja. Nie jest zwolennikiem połączenia Białorusi i Rosji, niemniej nie wyklucza stworzenia jednej strefy ekonomicznej. Swój stosunek do obecnego prezydenta wyraża następująco:

Quote-alpha.png
Chciałbym mieć na premiera Łukaszenkę Aleksandra Grigorjewicza. Ponieważ jest dobrym gospodarzem. Ponadto jest pierwszym wybranym białoruskim prezydentem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]