Ed (Biblia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ed – niewystępująca w oryginalnym tekście biblijnym nazwa ołtarza zbudowanego nad wschodnim brzegiem Jordanu przez zamieszkałe w Zajordaniu pokolenia Rubena i Gada oraz połowę pokolenia Manassesa. Okoliczności związane z jego budową zostały opisane w 22 rozdziale Księgi Jozuego. Nazwa ta została dodana przez tłumaczy Biblii uważających jej brak za błąd kopisty.

Okoliczności budowy ołtarza[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz został zbudowany w celu przypominania pokoleniom zajordańskim o przymierzu z Jahwe. Pozostałe pokolenia zinterpretowały jednak jego budowę jako przejaw nielegalnego kultu wobec czego podjęły przygotowania do ekspedycji karnej. Wcześniej jednak wysłano na teren Zajordania delegację z arcykapłanem Pinchasem na czele. Delegacja ta otrzymała wyjaśnienia dotyczące pobudek, którymi kierowali się budowniczowie ołtarza, dzięki czemu konflikt został zażegnany.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Ed nie pojawia się ani w tekście masoreckim ani w Septuagincie, została jednak umieszczona w większości przekładów Biblii w Księdze Jozuego 22,34[1]. Brak nazwy w tekście hebrajskim wyjaśnia się błędem kopisty, który miał ją zgubić. Hebrajskie słowo ed wstawione do tekstu większości przekładów oznacza świadectwo co nawiązuje do podanego w tekście biblijnym znaczenia ołtarza. Zamiast słowa ed niemiecki XIX-wieczny biblista August Dillmann sugerował nazwę Galed, występującą w Księdze Rodzaju 31,47[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joz 22,34 w przekładach Biblii.
  2. Rdz 31,47 w przekładach Biblii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]