Egzamin ósmoklasisty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Egzamin ósmoklasisty (E8) – egzamin z wiadomości z wybranych przedmiotów z klas I–VIII szkoły podstawowej. Po raz pierwszy egzamin został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019[1].

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół artystycznych z kształceniem ogólnym z zakresu VIII klasy. Egzamin ósmoklasisty jest taki sam dla uczniów w całej Polsce, obowiązkowy i wymagany do ukończenia szkoły. Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać – nie ma minimalnego progu zdawalności.

Zasady obecne[edytuj | edytuj kod]

Cały egzamin jest przeprowadzany w formie pisemnej. Uczeń na egzaminie z każdego przedmiotu otrzymuje arkusz egzaminacyjny. Znajdują się tam zadania zamknięte (tylko jedna poprawna odpowiedź do zakreślenia) i zadania otwarte (uczeń samodzielnie pisze odpowiedź).

W latach 2019–2023 ósmoklasista zdaje na egzaminie 3 przedmioty obowiązkowe:

  • język polski – 1. dzień, 120 minut
  • matematyka – 2. dzień, 100 minut
  • język obcy nowożytny (do wyboru: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski, włoski) – 3. dzień, 90 minut.

W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzymuje zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty – wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Wynik procentowy to odsetek punktów, które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu. Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów z całego kraju, którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.

Planowane zmiany w najbliższych latach[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2024 ósmoklasista będzie zdawał egzamin z 4 przedmiotów obowiązkowych:

  1. język polski,
  2. matematyka,
  3. język obcy nowożytny,
  4. przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Egzamin ósmoklasisty. O egzaminie, Centralna Komisja Egzaminacyjna.