Przejdź do zawartości

Egzamin ósmoklasisty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Egzamin ósmoklasisty (E8) – egzamin z wiadomości z wybranych przedmiotów z klas I–VIII szkoły podstawowej. Po raz pierwszy egzamin został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019[1].

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół artystycznych z kształceniem ogólnym z zakresu VIII klasy. Egzamin ósmoklasisty jest taki sam dla uczniów w całej Polsce, obowiązkowy i wymagany do ukończenia szkoły. Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać – nie ma minimalnego progu zdawalności.

Zasady obecne[edytuj | edytuj kod]

Cały egzamin jest przeprowadzany w formie pisemnej. Uczeń na egzaminie z każdego przedmiotu otrzymuje arkusz egzaminacyjny. Znajdują się tam zadania zamknięte (tylko jedna poprawna odpowiedź do zakreślenia) i zadania otwarte (uczeń samodzielnie pisze odpowiedź).

W latach 2019–2024 ósmoklasista zdaje na egzaminie 3 przedmioty obowiązkowe:

  • język polski – 1. dzień, 120 minut
  • matematyka – 2. dzień, 100 minut
  • język obcy nowożytny (do wyboru: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski, włoski) – 3. dzień, 90 minut. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych (jeśli w szkole nie ma zajęć z języka włoskiego, to uczeń nie może wybrać go na egzaminie)[2].

Każdy uczeń otrzymuje zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty – wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Wynik procentowy to odsetek punktów, które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów z całego kraju, którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.

Osobom ze stwierdzoną dysleksją rozwojową przysługuje m.in. dodatkowy czas na pisanie egzaminu, możliwość zaznaczania odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie egzaminacyjnym, czy w niektórych przypadkach (na przykład, gdy uczeń ma stwierdzoną dysgrafię) zapisywania odpowiedzi do zadań otwartych na komputerze[3].

Średnie wyniki dla poszczególnych egzaminów[edytuj | edytuj kod]

W 2022 roku ósmoklasiści uzyskali następujące średnie wyniki:

Z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 60%, z matematyki – 57%, z języka angielskiego – 67%, z języka niemieckiego – 50%.[4]

Planowane zmiany w najbliższych latach[edytuj | edytuj kod]

W latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie określonych wymagań egzaminacyjnych, a w 2024/2025 - z całej podstawy programowej i znowelizowaną listę Lektur (tj. wszystkie lektury w klasach 4-8 szkół podstawowych)[1].

W latach 2023–2024 egzamin obejmuje trzy przedmioty:

  1. język polski,
  2. matematyka,
  3. język obcy nowożytny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Egzamin ósmoklasisty. O egzaminie [online], Centralna Komisja Egzaminacyjna [dostęp 2023-11-12] (pol.).
  2. Bartłomiej Newen-Tarczyk, Strefa 8-klasisty [online], Nauka Angielskiego Online [dostęp 2023-05-23] (ang.).
  3. Dorota Dawidowicz, Dostosowania na egzaminach dla uczniów z dysleksją [online], Dobra Przestrzeń - Psycholog, Psychoterapia, Joga - Warszawa Ursus, 16 lipca 2022 [dostęp 2023-05-13] (pol.).
  4. Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Edukacji i Nauki [dostęp 2023-05-23] (pol.).