Ekspedycja (program telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ekspedycja
Rodzaj programu reality show
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Radosław Pazura
Data premiery 24 czerwca 2001
Lata emisji 2001
Produkcja
Stacja telewizyjna TVN

Ekspedycja – program telewizyjny typu reality show, w którym dwunastu uczestników (6 kobiet i 6 mężczyzn w wieku od 22 do 50 lat) zmagało się o prymat w grupie, poddając się kolejnym próbom, mającym na celu wyłonienie najbardziej sprawnego uczestnika. "Ekspedycja" jest polską wersją norweskiego programu "71° North" (pierwszy odcinek wyemitowano 6 września 1999).

W polskiej edycji, prowadzonej przez Radosława Pazurę, nacisk położono głównie na sprawność fizyczną i wytrzymałość. Program "Ekspedycja" realizowany był od 6 maja przez 3 tygodnie. 17 czerwca 2001 stacja TVN wyemitowała prolog, a tydzień później pierwszy odcinek. W sumie w tygodniowych odstępach nadano 10 odcinków, zakończonych specjalnym epilogiem (spotkaniem uczestników po kilku tygodniach od wyprawy).

Ze względu na trudne warunki, w których pracowała ekipa TVN realizująca program, konieczne było wyposażenie jej w niezawodne samochody gwarantujące możliwość szybkiego przemieszczania się, także po bezdrożach planu zdjęciowego. Wybór padł na samochody Subaru Forester. Zawodnicy rozpoczęli podróż w Gdyni i na południe Polski przemieszczali się przeróżnymi środkami lokomocji, które czasem dostarczane były przez producenta, a czasem musieli je sobie sami zorganizować lub podróżować pieszo. Zawodnicy zostali wyłonieni w drodze castingu spośród 25 tysięcy kandydatów, którzy nadesłali swoje zgłoszenia. Rekrutacja rozpoczęła się w kwietniu i składała się z dwóch etapów. Do pierwszego zostało zakwalifikowanych 200 osób, do drugiego 49, spośród których wybrano zwycięską dwunastkę.

Kryteriami wyboru były między innymi zdrowie i sprawność fizyczna (specjalne badania lekarskie oraz testy sprawności fizycznej), odporność na stres (badania psychologiczne), ale także poczucie humoru, zdolność nawiązywania kontaktów oraz pogoda ducha. W każdym odcinku zawodnicy otrzymywali dwa lub trzy zadania, w których musieli wykazać się siłą fizyczną, odwagą, orientacją w terenie, pomysłowością, umiejętnościami taktycznymi, refleksem. Co dwa dni odbywały się nominacje. Uczestnicy oceniali się nawzajem w skali od 1 do 10. Osoba, która uzyskała najmniejszą liczbę punktów musiała opuścić grę. Za dobrze wykonane zadanie możliwe było otrzymanie immunitetu od nominacji. W ostatnim, dziesiątym odcinku pozostały trzy osoby, które wzięły udział w konkurencjach pozwalających wyłonić zwycięzcę. Został nim koszykarz Polonii Przemyśl Daniel Puchalski który, w nagrodę otrzymał samochód Subaru Forester GL o wartości 120 tysięcy złotych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]