Ekstaza św. Franciszka (obraz Caravaggia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ekstaza św. Franciszka
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Ekstaza św. Franciszka
Autor Caravaggio
Rok wykonania ok. 1594-1595
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 93,5 × 128,4 cm
Muzeum Wadsworth Atheneum
Miejscowość Hartford

Ekstaza św. Franciszka (wł. San Francesco in estasi) – obraz namalowany między 1594 i 1595 rokiem przez Caravaggia. Jest częścią kolekcji Sumner Collection Fund. Obecnie znajduje się w zbiorach Wadsworth Atheneum w Hartford w stanie Connecticut.

Ekstaza jest pierwszym znanym dziełem religijnym Caravaggia i należała do zbiorów kardynała Francesco Maria del Monte.

Scena została osadzona w krajobrazie w momencie zmierzchu; św. Franciszek z Asyżu, całkowicie pogrążony w ekstazie, jest oświetlony boskim światłem i podtrzymywany za plecy przez anioła, który mu towarzyszy. Niebo przy ramach jest całkowicie pogrążone w ciemności, zaś w centrum obrazu pojawiają się chmury rozświetlone złocistym światłem księżyca skrytego za nimi; na tle nieba widoczne są dwa drzewa: drzewo pokryte liśćmi symbolizuje życie, drugie zaś jest wyschnięte i nawiązuje do śmierci. Dzięki takiej kompozycji autor przedstawił metafizyczne zawieszenie świętego pogrążonego w ekstazie między dwoma wymiarami – życiem i śmiercią.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michel Hilaire, Caravage, le Sacré et la Vie, Herscher, coll. « Le Musée miniature ». – 33 tableaux expliqués (​ISBN 2-7335-0251-4​), p. 18-19.
  • Gérard-Julien Salvy, Le Caravage, Gallimard, coll. « Folio », 2008 (​ISBN 978-2-07-034131-3​), p. 71-72.