Elżbieta (Żegałowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elżbieta
Tatjana Żegałowa
Ihumenia
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

12 marca 1958
Dmitrow

Przełożona monasteru Trójcy Świętej Stefana Machryskiego
Okres sprawowania

od 1993

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne

7 kwietnia 1992

Elżbieta, imię świeckie Tatjana Wiktorowna Żegałowa (ur. 12 marca 1958 w Dmitrowie) – rosyjska mniszka prawosławna, przełożona stauropigialnego monasteru Trójcy Świętej Stefana Machryskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny urzędniczej. Została ochrzczona w dzieciństwie, ale jej rodzina nie była religijna. Po ukończeniu szkoły średniej nr 6 w Dmitrowie pracowała w różnych instytucjach. Osobą głęboko wierzącą stała się pod wpływem osobistej lektury Biblii, spotkań z ks. Dmitrijem Dudką i hieromnichem Benedyktem (Pieńkowem), jak również z osobami, które znały ostatnich starców optyńskich[1].

W 1981 wstąpiła jako posłusznica do Monasteru Piuchtickiego. W monasterze pracowała w gospodarstwie, w kuchni, w kancelarii, była także chórzystką. W 1989 złożyła śluby mnisze w riasofor przed metropolitą leningradzkim Aleksym II, zachowując dotychczasowe imię. W 1991 została przeniesiona do monasteru Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Ambrożego z Optiny w Szamordinie. 7 kwietnia 1992 została postrzyżona na mniszkę przez swojego ojca duchowego, Benedykta (Pieńkowa), ówcześnie namiestnika Pustelni Optyńskiej. Przyjęła imię zakonne Elżbieta na cześć nowomęczennicy wielkiej księżnej Elżbiety[1].

Od 1992 przebywała w monasterze Zaśnięcia Matki Boże w Aleksandrowie, zaś rok później została mianowana pierwszą przełożoną (z godnością starszej siostry) restytuowanego po 70 latach monasteru Trójcy Świętej Stefana Machryskiego. Do 1995 był to skit filialny monasteru w Aleksandrowie, zaś w wymienionym roku ponownie stał się samodzielnym klasztorem. W 1997 mniszka Elżbieta otrzymała godność ihumeni[1].

Odznaczona cerkiewnymi orderami św. Olgi (III stopnia) i św. Eufrozyny Połockiej (III stopnia)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]