Elephants Dream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elephants Dream
Ilustracja
Kadr z filmu
Gatunek animowany
Rok produkcji 2005
Data premiery 24 marca 2006

Elephants Dreamtrójwymiarowy film animowany, który powstał w większości przy pomocy wolnego oprogramowania.

Głównym założeniem projektu jest pokazanie możliwości wolnego oprogramowania i oszacowanie jego przydatności do organizacji i produkcji wysokiej jakości profesjonalnych filmów.

Podczas produkcji, do głównego projektu Blendera, zostało dodanych kilkanaście nowych właściwości, takich jak renderowanie włosów i sierści.

Historia projektu[edytuj | edytuj kod]

Prace nad filmem

Film po raz pierwszy został zapowiedziany w maju 2005 przez Tona Roosendaala, przewodniczącego Blender Foundation i lidera rozwojowego programu fundacji Blender.

Modelowanie 3D, animacja i renderowanie – wszystko to zostało stworzone za pomocą narzędzi FLOSS i Blendera, który jest podstawową aplikacją użytą do stworzenia filmu. Krótko po zapowiedzi fundacja Blender wprowadziła zapisy na wersje filmu na płytach DVD. Każdy, kto zamówił film przed 1 września 2005, został wymieniony w napisach końcowych.

Początkowa faza produkcji odbyła się we wrześniu 2005 roku, kiedy to w ramach projektu Orange była rozwijana przez siedmiu artystów i animatorów z różnych części świata. Z początku nazwa brzmiała Machina, po czym została zmieniona na Elephants Dream.

Premiera odbyła się 24 marca 2006 r. w Amsterdamie. Płyta DVD zawiera cały film, a także wszystkie źródła i materiały dodatkowe.

Licencja[edytuj | edytuj kod]

Film jest objęty licencją Creative Commons Uznanie Autorstwa, co oznacza, że wolno dowolnie wykorzystywać i kopiować film.

Film[edytuj | edytuj kod]

Elephant Dreams (film w zmniejszonej rozdzielczości)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]