Sintel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sintel
Sintel
Gatunek Fantasy
Animacja
Data premiery 27 września 2010 na Netherlands Film Festival
30 września 2010 w internecie
Kraj produkcji  Holandia
Język Angielski
Czas trwania 14 minut 48 sekund
Reżyseria Colin Levy
Scenariusz Esther Wouda
Muzyka Jan Morgenstern
Produkcja Ton Roosendaal
Dystrybucja Blender Foundation

Sintel (tytuł roboczy Durian) to krótki film animowany wykonany w technice animacji komputerowej. Został wyprodukowany przez Blender Institute, część Blender Foundation[1][2].

Podobnie jak Elephants Dream i Big Buck Bunny, wyprodukowane przez Blender Foundation, film został stworzony przy użyciu Blendera, programu do animacji dostępnego na zasadach wolnego oprogramowania.

Ogólne informacje[edytuj]

Prace nad filmem rozpoczęły się w maju 2009 r. Oficjalna premiera filmu odbyła się 27 września 2010 r. w czasie Netherlands Film Festival[3]. Film został opublikowany w internecie 30 września 2010 r.[4]

Fabuła[edytuj]

Film opowiada o Sintel, dziewczynie wędrującej po świecie w poszukiwaniu młodego smoka, który, po tym jak go przygarnęła i wyleczyła, został porwany przez innego, większego.

Licencja[edytuj]

Produkcja filmu była finansowana przez Blender Foundation, z darowizn od wspólnoty użytkowników Blendera, z przedsprzedaży oraz komercyjnych sponsorów.

Zarówno ostateczna wersja filmu jak i dane produkcyjne, zawierające informacje o animacjach, modelach, teksturach, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa. Oznacza to, że wolno dowolnie wykorzystywać i kopiować film pod warunkiem podania informacji o autorach filmu.

Informacje techniczne[edytuj]

Ten krótki film jest czwartym po Elephants Dream, Big Buck Bunny i Yo Frankie! projektem stworzonym przez Blender Foundation. Sintel został stworzony przez Blender Institute, oddział Blender Foundation specjalizujący się tworzeniem filmów i gier Otwartej treści (Open Content).

Ulepszenia Blendera[edytuj]

Tak jak przy poprzednich projektach Blender Institute, programiści prowadzili szerokie prace nad ulepszeniem i rozszerzeniem możliwości oprogramowania dla potrzeb ekipy produkującej film. Ulepszenia zostały wprowadzone do interfejsu użytkownika, systemu cząsteczek, sculptingu (rzeźbienia), shadingu (cieniowania), potokowania renderingu, więzów oraz symulacji dymu. Powyższe zmiany zostały opublikowane z Blenderem w wersji 2.50 alpha, później wersji 2.54 beta[5].

Film[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Dahna McConnachie: "Open source on the big screen: Matt Ebb tells tales of Elephants Dream", Computerworld, January 15, 2008
  2. Rui Paulo Sanguinheira Diogo: "Modelling 2.50", Linux-Magazin, 2007/12
  3. Durian Blog: "Durian Open Movie Project  » Blog Archive  » Sintel official premiere", Durian Open Movie Project Blog, September 1, 2010
  4. Sintel – Open Movie Project
  5. Blender Release Log for 2.54 beta

Linki zewnętrzne[edytuj]